Komórki mogą uzależniać

Wśród młodzieży nasila się zjawisko fonoholizmu. Ostatnie badania pokazały, że już co trzeci nastolatek nie wyobraża sobie dnia bez komórki, a jej brak może budzić frustrację i niepokój. Czym jest uzależnienie od telefonu i jak mogą bronić przed nim rodzice?

Telefony komórkowe stały się nieodłączną częścią naszego życia. Obecnie dostęp do nich mają również dzieci i młodzież. Trudno dziś znaleźć szkołę, a nawet salę lekcyjną, w której co chwila nie rozbrzmiewałby sygnał nadchodzącej wiadomości lub nie byłoby ucznia pochylonego nad ekranem smartfona.

- Mamy do czynienia z nowym zjawiskiem, którego rodzice powinni być świadomi. Uzależnienie od telefonu może odbić się na ocenach w nauce, a także kontaktach z rówieśnikami - mówi Karolina Stankiewicz, ekspert bezpieczeństwa dzieci i rodziny w firmie Spy Shop.

Dlaczego wciąż klikają?

Nastolatki traktują telefony przede wszystkim jako narzędzie kontaktu ze znajomymi. Jednak rozwój Internetu, mediów społecznościowych, aplikacji mobilnych i gier sprawił, że powodów do sięgania po komórkę jest więcej.

- Młodzież potraktowała telefony jako narzędzie spędzania wolnego czasu. Dodajmy do tego potrzebę bycia na bieżąco z tym, co kto opublikował na swoim profilu w sieci, czy szybkiego zabicia nudy, a otrzymamy prosty przepis na uzależnienie - tłumaczy Karolina Stankiewicz.

Z raportu "Młodzież a telefony komórkowe" opublikowanego przez TNS OBOP wynika, że już co trzeci nastolatek nie wyobraża sobie dnia bez telefonu, a jego brak powodował u badanych niepokój. To alarmujące dane, które skłaniają do bliższego przyjrzenia się zjawisku fonoholizmu i znalezienia metod pozwalających rodzicom na jego zapobieganie.

- Zdaniem psychologów kluczowa jest obserwacja dziecka i zwrócenie uwagi na czas, jaki poświęca obsłudze telefonu. Oczywiście sami rodzice również powinni dawać dobry przykład
i nie używać komórki, wtedy kiedy nie jest to niezbędne -
mówi Karolina Stankiewicz.

Uzależnienie od komórki łączy się z uzależnieniem od Internetu. Ekspertka zwraca jednak uwagę na nowoczesne narzędzia, które pomagają kontrolować czas poświęcony jednemu
i drugiemu.

Pomocne aplikacje

Mowa o specjalnych aplikacjach monitorujących na telefony komórkowe i smartfony. To narzędzia umożliwiające rodzicom kontrolę nad czasem spędzanym przez dziecko w Internecie, ale też przeznaczonym na granie w gry lub wymianę wiadomości.

- W ten sposób dowiemy się, czy telefon był używany w trakcie lekcji, czy wysyłanie SMS-ów nie pochłania całej uwagi dziecka w czasie zajęć i jak można temu zapobiec - mówi Karolina Stankiewicz.

Co więcej programy tego typu mogą okazać się pomocne, gdy nastolatek nawiązuje nieodpowiednie znajomości lub przegląda w sieci nieprzeznaczone dla niego treści. Ich instalacja jest wyjątkowo prosta, a same są niemożliwe do wykrycia w czasie codziennego użytkowania telefonu. Wszystkie niezbędne informacje przekazywane są na adres e-mail ustalony przez rodzica.

- Oprogramowanie znane pod nazwą SpyPhone pozwala nawet na lokalizację telefonu. Wystarczy odpowiednia komenda SMS, by zaraz potem dowiedzieć się, gdzie przebywa dziecko lub znajduje się zgubiony aparat - dodaje Karolina Stankiewicz.

W obronie przed fonoholizmem przydatne okazują się więc nawet narzędzia, które same działają w oparciu o telefon komórkowy. Ważne by wiedzieć, jak chronić dziecko przed tym zjawiskiem i w porę podjąć odpowiednie działania.


data ostatniej modyfikacji: 2014-09-05 07:53:31
Komentarze

 
Polityka Prywatności