Lepsze konrolowanie glonów dzięki automicznemu urządzeniu

Badacze europejscy opracowali system kontroli populacji glonów wykorzystujący technologię ultradźwiękową w celu kontrolowania zakwitów glonów stanowiących zagrożenie dla zdrowia publicznego i jakości wody.

Zakwity wody powodowane przez sinice stanowią poważny problem w zbiornikach wodnych, stawach i jeziorach, gdyż wiążą się z nieprzyjemnym zapachem i obecnością toksyn w wodzie. Pojawiające się wtedy toksyny mogą powodować ogólne złe samopoczucie i podrażnienia skóry. Podejrzewa się również, że mogą one zwiększać ryzyko raka wątroby.

Dotychczasowe metody kontrolowania populacji glonów to napowietrzanie, stosowanie dodatków chemicznych i biologicznych oraz uzdatnianie ultradźwiękowe. Metody te nie są jednak dostatecznie skuteczne w większych zbiornikach, a konieczność częstego kontrolowania i dozowania środków oznacza wysokie koszty pracy.

Finansowany ze środków UE projekt CLEARWATERPMPC dostarczył rozwiązanie tych problemów w postaci przyjaznej dla środowiska technologii opartej na ultradźwiękach. Ultradźwiękowe metody zwalczania sinic są już wprawdzie dobrze znane, ale system opracowany przez projekt CLEARWATERPMPC jest znacznie bardziej opłacalny ze względu na niskie koszty instalacji i eksploatacji.

Badacze opracowali system boi zdolny do autonomicznego kontrolowania zakwitów glonów poprzez monitorowanie i interpretowanie parametrów jakości wody. Boje wykorzystują sygnał ultradźwiękowy dostosowany do rodzajów glonów występujących w wodzie, dzięki czemu ich działanie nie ma wpływu na rośliny, owady ani inne organizmy żywe obecne w zbiorniku.

Panele słoneczne i akumulatory zapewniają bojom poziom zasilania wystarczający do nieprzerwanej pracy przez cały letni sezon wegetacyjny. Zasilanie jest niezbędne dla działania układu sterującego i głośnika ultradźwiękowego, a większość energii pochłania generowanie sygnałów ultradźwiękowych o dużej mocy.

Czujniki urządzenia są zamontowane na zanurzanych wysięgnikach, które opuszcza się pod wodę podczas kotwiczenia boi. Przed szerszym wdrożeniem boi przeprowadzono w warunkach laboratoryjnych testy kontrolera i czujników zintegrowanych z boją.

Zakwity wody rozwijają się najszybciej w ciepłych regionach Europy, natomiast kraje skandynawskie pobierają większą część wody pitnej z wód powierzchniowych. Dlatego właśnie południe Europy i Skandynawia to regiony najbardziej zagrożone zakwitami sinic, a tym samym stanowiące główny rynek docelowy systemu boi CLEARWATERPMPC.

data ostatniej modyfikacji: 2015-04-23 16:46:39
Komentarze


Polityka Prywatności