IT, media - systemy i technologie (archiwalne artykuły)

Wspierana przez UE platforma technologii cyfrowych oferuje wszystkim konsumentom bezpieczny, błyskawiczny i przyjazny dla użytkownika sposób płatności. Umożliwi ona populacji nieposiadającej rachunku płatniczego uczestniczenie w globalnej gospodarce finansowej.
Naukowcy wykazali, że wielkość miast jest istotnym czynnikiem wpływającym na kształtowanie się wzorców migracji.
Metody wolne od chemikaliów i technologie teledetekcyjne mogą pomóc zapobiec wymieraniu pszczelich rodzin.
Zespół ekspertów pomaga obywatelom UE tworzyć ich przyszłość cyfrową, dając im kontrolę nad ich danymi osobowymi. Ma to zagwarantować ludziom prawo do prywatności, a jednocześnie umożliwić im udostępnianie własnych danych dla dobra ogółu.
Dzięki nowej aplikacji mobilnej naukowcy przybliżają nas do wczesnego wykrywania choroby Parkinsona.
Multidyscyplinarny zespół badawczy wykorzystuje nowoczesne technologie w celu uzyskania nowego rodzaju dowodów na zbrodnie wojenne i łamanie praw człowieka.
Pewien zespół badawczy pomaga konstruktorom robotów w projektowaniu maszyn, które są bezpieczniejsze dla pracujących z nimi ludzi. Jak? Dzięki opracowanej przez nich nowatorskiej „mapie bezpieczeństwa”.
Dzięki projektowi wspieranemu przez UE roboty poprawią jakość życia osób cierpiących na demencję i wesprą ich opiekunów.
Naukowcy odkryli błędy związane z zabezpieczeniami w płytkach procesorów, które są tam obecne od 20 lat. Pokazują one, że musimy poprawić bezpieczeństwo komputerów.
W dwóch europejskich miastach uruchomiono pierwsze stanowiska testowe sieci 5G, umożliwiając przedsiębiorstwom przemysłowym i startupom działającym w sektorze inteligentnych miast testowanie aplikacji 5G w całym mieście.
Naukowcy opracowali nowy, wysokowydajny moduł zdolny do wykonania nawet 12 kwadrylionów obliczeń na sekundę. Będzie on częścią przełomowego superkomputera, powstającego w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie przedsiębiorstw i instytucji naukowych.
Dzięki wdrożeniu testów sieci nowej generacji w Katalonii, era ogólnodostępnego internetu w przystępnej cenie może niedługo stać się rzeczywistością.
Naukowcy odkryli tysiące ogromnych czarnych dziur w centrum Drogi Mlecznej.
Nowy model oprogramowania pomoże programistom lepiej projektować zintegrowane mechanizmy procesów obliczeniowych, sieciowych i fizycznych.
Wygenerowane komputerowo modele do testów wytrzymałości kośćca niemowląt mogą pomóc producentom opracować bezpieczniejsze foteliki samochodowe.
Stephen Hawking, najbardziej rozpoznawany naukowiec na świecie, miał wiele do powiedzenia nie tylko o Wielkim Wybuchu i czarnych dziurach. Oto zarys poglądów brytyjskiego fizyka na najróżniejsze tematy, od istot pozaziemskich po największą tajemnicę wszech czasów.
Nowy model matematyczny, uwzględniający „przenikanie” oraz wpływ interakcji między graczami w symulacjach powtarzających się dylematów społecznych, może pomóc skuteczniej analizować dynamikę współpracy w obrębie populacji.
Jak ostrzegają eksperci, jeżeli ludzkość nie będzie lepiej przygotowana do obrony przed potencjalnym nielegalnym wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI), technologia ta może stać się niebezpiecznym narzędziem w rękach terrorystów, przestępców oraz krajów łamiących przepisy prawa międzynarodowego.
Zespół badawczy opracował pierwszy w historii magnetyczny układ elektroniczny, który potrafi śledzić ruchy ciała i otwiera szerokie perspektywy przed wieloma branżami.
Wykonując kolejny krok w kierunku stworzenia komputerów przyszłości, naukowcy wykazali, że przeniesienie informacji kwantowej ze spinu elektronu do fotonu jest możliwe w krzemowym układzie kwantowym.
Efektywności występujących w przyrodzie procesów biomolekularnych, takich jak fotosynteza, nie sposób w pełni wyjaśnić przy pomocy konwencjonalnych teorii. Aby dokładniej zrozumieć te procesy, w ramach finansowanego przez Unię Europejską projektu PAPETS badano zjawiska kwantowe, co zaowocowało w ostatnim czasie nowymi wnioskami dotyczącymi możliwości oferowanych przez obliczenia kwantowe.
Ciepłownictwo komunalne oparte na odnawialnych źródłach energii staje się preferowanym rozwiązaniem na rzecz oszczędności energii. Jedno z największych wyzwań polega jednak na przekonaniu właścicieli nieruchomości o długookresowej opłacalności modernizacji budynków celem wdrożenia tego inteligentnego rozwiązania.
Doroczna wystawa Consumer Electronics Show (CES) odbyła się w zeszłym tygodniu w Las Vegas. Zaprezentowano na niej przeróżną, przedziwną i wspaniałą technologię koncepcyjną i praktyczną. Największą uwagę skupiały na sobie nowe gadżety dla konsumentów, niemniej inne osiągnięcia technologiczne, znacznie bardziej dalekosiężne, takie jak postępy w informatyce kwantowej, także cieszyły się zainteresowaniem.
Jeżeli elektronika w odzieży ma się upowszechnić, potrzebny jest przełom, dzięki któremu będzie można ją prać i rozciągać, a także zapewnić jej właściwości oddychające. Wykorzystując konwencjonalne techniki druku strumieniowego, które są niedrogie, bezpieczne i przyjazne dla środowiska, naukowcy przeprowadzili niedawno udaną próbę nadrukowania materiału 2D bezpośrednio na tkaninę, tworząc w ten sposób zintegrowane obwody elektroniczne.
Weryfikując komputerowy model komórek, który replikuje mechanikę mięśni i tkanek w porównaniu do testów in vitro, naukowcy przybliżyli nas o krok do epoki medycyny spersonalizowanej.
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności