IT, media - systemy i technologie (archiwalne artykuły)

Wysiłki badaczy z UE przyczyniły się do lepszego rozpoznawania mowy ludzkiej przez komputery. Przeprowadzone prace polegały na prezentowaniu komputerom dużych ilości materiałów źródłowych o wstępnie określonym formacie przy użyciu nowych algorytmów umożliwiających automatyczne nadawanie struktury.
Badacze korzystający z dofinansowania UE dokonali przeglądu najnowszych propozycji metod przystępnego wyjaśniania obserwowalnych zjawisk mających podstawy naukowe.
Zapewnienie ochrony transakcji online przed hakerami często wiąże się z pogorszeniem wygody korzystania z serwisu. W ramach unijnej inicjatywy odkryto nowe sposoby umożliwiające zachowanie równowagi między ochroną prywatności a użytecznością.
Coraz więcej informacji geoprzestrzennych staje się częścią internetu znaną obecnie jako GeoWeb. Uczestnicy unijnej inicjatywy pomogli w utorowaniu drogi do GeoWeb 2.0.
Superkomputery stanowią potężne narzędzia badawcze, lecz nie wszyscy członkowie społeczności naukowej mają obecnie dostęp do tych wydajnych maszyn obliczeniowych. Dzięki jednej z inicjatyw UE setki naukowców uzyskają dostęp do najnowszych i najnowocześniejszych ośrodków superkomputerów.
W miarę jak społeczeństwo coraz powszechniej korzysta z wysokiej jakości oprogramowania, aplikacje muszą stawać się możliwie jak najbardziej adaptacyjne. Naukowcy z UE przyczynili się do opracowania zaawansowanych systemów oprogramowania, pozwalających na szybką adaptację do zmieniających się potrzeb użytkownika i środowisk.
Włączenie informacji probabilistycznych opartych na pochodzeniu do projektu Semantic Web może pomóc w zrewolucjonizowaniu sposobów magazynowania i wydobywania materiału cyfrowego.
Dzięki tworzeniu iluzji głębi, stereoskopia ma interesujący potencjał, jeżeli chodzi o wizualizację informacji i interaktywne symulacje 3D. W ramach unijnego projektu prowadzono pionierskie badania nad interakcją 3D, cieszącą się wcześniej niewielkim zainteresowaniem.
W ramach unijnej inicjatywy europejscy naukowcy zaangażowali się w budowę zaawansowanej cyfrowej przestrzeni informacyjnej. Oferują oni małym firmom możliwość lepszego dostępu i czerpania korzyści z zawartości generowanej przez użytkowników.
Komunikacja światłowodowa i bezprzewodowa wspólnie umożliwiają stworzenie nowej generacji systemu przesyłania danych, cechującego się wyższą szybkością i większą wydajnością.
Sieci bezprzewodowe są dziś powszechnie używane do łączenia użytkowników z urządzeniami informatycznymi i innymi użytkownikami, zatem ile jeszcze brakuje do wprowadzenia łączy bezprzewodowych między poszczególnymi układami?
Analiza ekonomiki oprogramowania open source (OSS) i jego potencjału zastąpienia oprogramowania własnościowego może pomóc Europie we wprowadzaniu innowacji, a jednocześnie oferowaniu użytkownikom opłacalnych rozwiązań.
Wykorzystanie internetowej platformy współpracy i dzielenia się informacjami pozwoli skuteczniej wykrywać przestępczość zorganizowaną i zapobiegać jej.
W ramach unijnego projektu założono szkołę oferującą szkolenia poświęcone zagadnieniom związanymi z centrami danych. Zespół zdefiniował potrzeby dotyczące szkoleń, przygotował portal komunikacyjny dla społeczności, nawiązał współpracę w zakresie finansowania oraz opracował nowe profesjonalne standardy.
Zaawansowane technologicznie narzędzia służące do oceny zastosowań z zakresu inżynierii oprogramowania pomagają w wykorzystaniu nowych języków programowania, które powinny usprawnić proces programowania.
Propagacja błędów to powszechna cecha każdej sieci złożonej. Naukowcy korzystający z dofinansowania UE zajęli się zbadaniem tego zjawiska, aby zrozumieć rozprzestrzenianie się informacji w sieciach, a dzięki temu potencjalnie zwiększać wydajność sieci.
Jeden z zespołów w UE, bazując na wynikach wcześniej realizowanego projektu, opracował system oparty na zasadzie mashup pozwalający firmom szybko tworzyć aplikacje. System demonstracyjny, oferujący nowe narzędzia i interfejsy oraz interakcje w społeczności, został pomyślnie wykorzystany w analizie ryzyka.
Zespół wywodzący się z UE stworzył nowe możliwości przesyłania wysokiej jakości wideo z teledetekcji. Lepsze techniki kompresji przezwyciężyły wcześniejsze ograniczenia, zwiększając skuteczność dronów o małej mocy i oferując nowe zastosowania w słabym świetle.
Zespół naukowców z UE zajął się opracowaniem koncepcji obrazu w Internecie. Wynikiem tych prac są dwa nowe algorytmy przetwarzania na serwerach zbiorów zdjęć cyfrowych, które zwiększają wydajność zapisu oraz interpretację danych trójwymiarowych, a także pozwalają wydłużyć czas użytkowania baterii w smartfonach.
Naukowcy z UE rozwinęli współpracę między trzema uczelniami wyższymi. Badania objęły szerokopasmowe sieci bezprzewodowe, a ich efektem może być znacząca poprawa wydajności oraz zmniejszenie zużycia energii.
Naukowcy z UE zbadali właściwości matematyczne sieci. Dotyczące w pierwszej kolejności internetu wyniki prac przyczyniają się do poprawy stabilności i wydajności sieci, a także ilustrują ciekawe cechy wszystkich innych rodzajów sieci.
Prace nad stworzeniem stanowisk testowych dla nowatorskich bezprzewodowych sieci kooperacyjnych zostały wprawdzie wstrzymane za sprawą siły wyższej, lecz jeden z przyszłych projektów unijnych będzie mógł kontynuować badania tej obiecującej technologii.
Naukowcy z UE pracują nad współdzieloną infrastrukturą oferująca dostęp do danych z obserwacji Ziemi (EO), wysokowydajnych systemów obliczeniowych oraz funkcji wprowadzania danych w czasie niemal rzeczywistym.
Przeprowadzono doświadczenia dotyczące wpływu emocjonalnie nacechowanych wiadomości na zmianę poglądów politycznych i zachowań obywateli. Wskazują one, że pozytywne bodźce emocjonalne w serwisach informacyjnych powodują lepsze reakcje emocjonalne i mają pozytywny wpływ na zachowania polityczne obywateli.
Nowa technologia „laboratorium na dysku” – stworzona przez zespół pracujący nad unijnym projektem – pozwala w zaledwie godzinę zdiagnozować równocześnie malarię i inne choroby zakaźne przebiegające z gorączką, umożliwiając w ten sposób szybsze wdrożenie leczenia w miejscu opieki nad pacjentem oraz precyzyjną farmakoterapię, co może uratować tysiące istnień ludzkich.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności