IT, media - systemy i technologie (archiwalne artykuły)

Nowa technologia otwartego oprogramowania, SwellRT, otrzymała silny impuls, który sprawi, że tworzenie nowych aplikacji i usług online stanie się dla programistów znacznie łatwiejsze i bezpieczniejsze.
Jedna z toczących się obecnie dyskusji informatycznych dotyczy względnych zalet ochrony danych osobowych w kontekście konieczności śledzenia kryminalnej aktywności online przez organy ścigania. Partnerzy jednego z finansowanych ze środków UE projektów postanowili znaleźć płaszczyznę porozumienia, wyposażając obywateli i przedstawicieli organów ścigania w niezbędne narzędzia.
Prawdziwy kot nie może być jednocześnie żywy i martwy, jak stwierdził austriacki fizyk Erwin Schrödinger. Fizyka kwantowa pisze jednak zasady od nowa, co wykazał właśnie zespół finansowanych ze środków UE naukowców.
Naukowcy pracujący nad finansowanym ze środków UE projektem RATE przeanalizowali ponad tysiąc przypadków zabójstw dziennikarzy z lat 2002–2013. Wyniki wyraźnie ostrzegają, że śmierć dziennikarza jest sygnałem niebezpiecznego odejścia od zasady przestrzegania praw człowieka i ważną oznaką narastającej represji politycznej.
Cieńszy, szybszy, silniejszy i elastyczniejszy – grafen może wprowadzić nowy wymiar do technologii w tak zróżnicowanych dziedzinach jak moda, medycyna czy transport. Finansowanie ze środków UE zapewni Europie miejsce w ścisłej czołówce nowych osiągnięć.
Najnowsza broszura research*eu RESULTS PACK – zbiór artykułów poświęconych finansowanym ze środków UE projektom prowadzonym w określonej dziedzinie badań naukowych – jest już dostępna bezpłatnie w formacie PDF. To wydanie broszury koncentruje się na sposobie, w jaki innowacyjne publiczne usługi administracji elektronicznej są świadczone na rzecz obywateli i przedsiębiorców w Unii Europejskiej.
Prace prowadzone w ramach wielu finansowanych ze środków UE projektów skupiają się na rozwijaniu robotyki w kierunku wspomagania ludzi w pokonywaniu wyzwań społecznych, takich jak zapewnianie opieki osobom starszym lub niesienie pomocy w sytuacjach klęsk żywiołowych. Nauczyciel akademicki pracujący nad jednym z takich projektów argumentuje, że prawa robotów wg Isaaca Asimova nie są wytycznymi moralnymi, na jakie wyglądają, i wymagają aktualizacji.
Polsko-czeski zespół badawczy zademonstrował, jak nawet wydawałoby się ultrabezpieczna postać środków płatniczych, zaprojektowana za pomocą mechaniki kwantowej, może mieć potencjalnie duże luki w zabezpieczeniach, narażające ją na sfałszowanie. Uwydatnia to jednak nie tyle ograniczenia tej nowej technologii, co jej stały potencjał do przekształcania społeczeństwa w XXI wieku.
Praca zakładów użyteczności publicznej w terenie może stać się prawdziwym utrapieniem nawet wtedy, kiedy dokładne mapy są pod ręką. Robotnicy są w stanie szybko zlokalizować poszukiwaną sieć, ale mogą koniec końców doprowadzić do uszkodzenia sieci należących do kogoś innego. Tego typu sytuacji już niedługo będzie można uniknąć dzięki wspomagającemu urządzeniu, opracowanemu w ramach projektu LARA.
Efektywna ocena szerszej rozpiętości zakresów widmowych laserów to dla przemysłu fotonicznego konieczność. Miniaturowy tripler częstości opracowany w ramach projektu MINIMODS może podnieść wydajność wytwarzania impulsów z 10 do ponad 30%.
Nowa maszyna o nazwie Watly oferuje rozwiązanie trzech najważniejszych wyzwań, z którymi boryka się społeczeństwo – zapewnienie dostępu do czystej wody, zrównoważone wytwarzanie energii elektrycznej i korzystanie z owoców trwającej rewolucji cyfrowej. Wspomagane z budżetu programu „Horyzont 2020” innowacyjne MŚP pracujące nad projektem są niemal gotowe do zaprezentowania pierwszej maszyny Watly w pełnej skali.
Finansowany ze środków unijnych projekt ALTEREGO pomaga naukowcom w opracowaniu „gry w lustrzane odbicie” z użyciem sztucznej inteligencji, która może zapewnić niedrogą i nieinwazyjną metodę diagnozowania i monitorowania schizofrenii.
Jaskrawymi wyrazami nasilającej się polaryzacji politycznej w zachodnich demokracjach były w 2016 r. Brexit oraz wybór Donalda Trumpa w USA. Ten trend będzie prawdopodobnie kluczowym czynnikiem społecznym w roku 2017 i dlatego większą uwagę zwraca się obecnie na potrzebę poznania naukowych i psychologicznych przyczyn skłaniających ludzi do identyfikowania nieprzyjaciół na podstawie rasy, przekonań politycznych lub innych postrzeganych zagrożeń.
W ramach nowych badań, częściowo wspieranych z funduszy finansowanego ze środków UE projektu IQIT, przygotowano pierwszy, przemysłowy plan budowy wielkoskalowego komputera kwantowego, który może otworzyć drogę do ekscytującej rewolucji technologicznej.
Naukowcy dochodzą do wniosku, że rosnący głód cyfrowych technologii może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i umysłowe, rozwój neurologiczny oraz relacje osobiste.
Moment powrotu do domu pacjenta po leczeniu udaru zawsze był źródłem niepokojów zarówno dla samego pacjenta, jak i jego lekarza, który pozostaje w próżni bez żadnych wieści. Ale to już przeszłość: innowacyjny kombinezon z czujnikami w liczbie 41 jest wreszcie gotowy do wprowadzenia na rynek.
Poprzez integrowanie systemów zarządzania energią, partnerzy finansowanego ze środków UE projektu BESOS zwiększają efektywność i zrównoważenie „inteligentnych miast”, zapewniając jednocześnie obywatelom większe możliwości dokonywania przemyślanych wyborów.
Nie ma wątpliwości, że potencjał grafenu i jego produkcja na masową skalę były jak dotąd powstrzymywane przez żmudne metody wytwarzania i związane z tym wysokie koszty Nowa technika opracowana przez partnerów projektu CARERAMM może te problemy przezwyciężyć.
Nie jest tajemnicą, że Facebook to coś więcej niż tylko kanał mediów społecznościowych. Każdego roku spółka zarabia około 4 miliardów dolarów na reklamach. Dotychczas użytkownicy Facebooka nie wiedzieli jednak, jakie zyski generuje ich własna aktywność w serwisie.
W tym ostatnim wydaniu serii „Wyznaczanie trendów w nauce” w 2016 r. (kiedy będziecie to czytać, autor będzie już cieszyć się świętami w domowych pieleszach), przedstawiamy trzy związane ze świętami Bożego Narodzenia relacje, które w tym świątecznym okresie trafiły na czołówki doniesień w mediach.
Wiele współczesnych dzieł sztuki jest zagrożonych z powodu niezwykle szybko postępującego procesu niszczenia. W ramach NANORESTART – projektu poświęconego opracowywaniu nanomateriałów do ochrony i renowacji dziedzictwa kulturowego – wydrukowano w 3D rzeźbę, aby testować na niej nowe metody renowacji.
Sześć miesięcy po decyzji Zjednoczonego Królestwa o wyjściu z Unii Europejskiej naukowcy nadal próbują dowiedzieć się, jak i dlaczego kampania za wyjściem odniosła ostatecznie zwycięstwo. W ramach nowych badań, wspieranych przez finansowane ze środków UE projekty PHEME i SOBIGDATA, zanalizowano 3 miliony tweetów z 6-miesięcznego okresu, które pokazują, że zdecydowanie najważniejszym kwestią dla zwolenników wyjścia była imigracja.
W ramach nowych badań wspartych z budżetów finansowanych ze środków UE projektów IGENEE oraz EPITARGET odkryto powiązaną z padaczką sieć genów w mózgu, budząc nadzieję na opracowanie nowych terapii przeciw tej chorobie.
Nowy materiał perowskitowy opracowany przez unijnych naukowców zadecyduje o kształcie kolejnej generacji dysków twardych.
Partnerzy trzech finansowanych ze środków UE projektów – NEUWALK, WALK AGAIN oraz E-WALK – przyczynili się do opracowania bezprzewodowego „interfejsu mózg-rdzeń kręgowy”, który omija uszkodzenia rdzenia kręgowego i przywraca zdolność chodzenia w tymczasowo sparaliżowanej nodze.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności