Smartfony, tablety

Jak fotografować smartfonem? Poradnik

„Mając do dyspozycji dobry smartfon z wysokiej klasy optyką można wykonać zdjęcia doskonałej jakości, nie odbiegające od tych wykonanych aparatem fotograficznym o podobnych parametrach. Wystarczy tylko umieć wykorzystać możliwości swojego telefonu i fotografować z otwartą głową, bez uprzedzeń i stereotypów” mówi Jacek Bonecki, autor książki „Jak fotografować smartfonem”. „Współczesne telefony, a przede wszystkim najnowszy model LG G4 to doskonały przykład urządzenia, które pozwala na robienie świetnych zdjęć. Obiektyw o przesłonie F1.8 to nowum, które rzuca nowe światło na jakość fotografii smartfonowej.”.

„Jak fotografować smartfonem” to książka autorstwa Jacka Boneckiego, wybitnego polskiego fotografa, który oprócz profesjonalnego sprzętu w swojej pracy korzysta także z kamery w telefonie komórkowym. Poszukując najlepszej jakości zdjęć w klasie urządzeń mobilnych, jego wybór padł na smartfony LG G2, G3 i G4, których używał podczas swoich ostatnich podróży. W ten sposób powstał zbiór pięknych fotografii i szereg rad dla jej pasjonatów, które można znaleźć w jego książce, wydanej nakładem wydawnictwa National Geographic.

Dobry chwyt to podstawa

Pewny uchwyt i odpowiednie ułożenie dłoni to fundament, który pozwala wykonać dobre zdjęcie. Obecnie mamy do czynienia z dwoma szkołami fotografii smartfonowej: tradycyjnej, gdzie wykorzystywany jest kadr o proporcjach 16/9 lub 4/3, co oznacza, że zdjęcia można wykonywać poziomo lub pionowo oraz tzw. instagramowy, w którym wszystkie obrazy mają kształt kwadratu. Obie opcje, mimo różnych formatów, wymagają jednak stabilnego uchwytu obu dłoni i cierpliwości, gdyż migawki w aparatach smartfonowych reagują wolniej. Właśnie dlatego tak ważny jest ergonomiczny kształt obudowy, z których znane są flagowce  LG. 

Światło maluje obraz

Odpowiednie światło pozwala nadać charakteru naszej fotografii, dlatego i w tym kontekście czas jaki poświęcamy danemu ujęciu jest tak ważny. Według Jacka Boneckiego „Musimy uzbroić się w cierpliwość, żeby znaleźć właściwą lokalizację i kadr, a następnie czekać na światło, które wymaluje obraz zgodnie z naszym wyobrażeniem”. Są jednak sposoby, które pozwalają uzyskać dobry efekt nieco szybciej, np. przez opcję „korekta ekspozycji” (rozjaśnianie) lub poszukiwanie naturalnej blendy, którą może być jasna ściana budynku naprzeciwko, czy nawet biała koszulka kolegi. Wówczas słońce, które znajduje się za plecami autoportrecisty rozświetli tło, a drobna korekta lub odbicie światła nada blasku samej twarzy.

By wydobyć głębię…

Oprócz ustawienia odpowiednich parametrów oświetlenia w wydobyciu kolorów pomaga także opcja HDR. Tryb ten pozwala za jednym spustem migawki uchwycić głębię barw nawet w scenach, na których poszczególne elementy zestawione są dość kontrastowo (np. cień drzew i białe, kłębiaste chmury). Fotografując z opcją HDR, aparat robi nie jedno, a kilka zdjęć, z których każde korzysta z innego ustawienia ekspozycji, a następnie nakłada je na siebie. Dzięki temu otrzymane zdjęcie posiada bogatą paletę barw i większą widoczność detali, co nie jest możliwe do uzyskania przy pracy w trybie Auto.  

Nie tylko autofocus

Laserowe ustawianie ostrości to bardzo dobre i wygodne rozwiązanie, które pozawala uzyskać wyraźne kolory i krawędzie obiektów na zdjęciu. Należy jednak pamiętać, iż mechanizmy aparatu automatycznie mierzą odległość obiektu od aparatu, przez co nie zawsze wyznaczone punkty ostrości oddają zamysł fotografa. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi manualne wybieranie punktu ostrzenia obrazu, co w smartfonach LG możliwe jest za pomocą jednego dotknięcia. Wybierając dany punkt na wyświetlaczu telefonu, wskazywany jest obiekt, który najbardziej interesuje fotografa. Dzięki temu aparat jednocześnie ustawia ostrość i mierzy ekspozycję.

W błysku flesza

Lampa LED w smartfonach to element, który budzi wśród profesjonalistów mieszane uczucia. Z jednej strony używanie diod doświetlających to pewnego rodzaju droga na skróty, gdyż według autora książki, głównym zadaniem fotografa jest poszukiwanie idealnego światła i ekspozycji. Z drugiej strony są sytuacje, kiedy ich użycie jest jedyną szansą na zrobienie dobrego zdjęcia. Należy jednak wiedzieć jak używać tego narzędzia - zasięg systemów doświetlających w smartfonach liczony jest w centymetrach, co oznacza, że ich światło może rozjaśnić pole w obrębie ok. 1 metra. Poza tym ostre światło diody zmienia także automatykę ekspozycji, przez co tło za fotografowanym obiektem staje się czarne. Dlatego warto w takich przypadkach próbować zmiękczyć błysk lampy, np. używając serwetki, folii rozpraszającej lub poszukując innego źródła światła, które dodatkowo rozjaśni otoczenie.

LG G4 – osobny rozdział w dziedzinie fotografii

Książka Jacka Boneckiego zawiera dużo więcej podobnych rozwiązań, którą mogą przydać się wszystkim pasjonatom smartfonowej fotografii. Autor bazując na doświadczeniach zdobytych podczas ostatnich podróży ze smartfonami LG, dokładnie opisuje czytelnikom poszczególne funkcje aparatów i opisuje jak poprawnie z nich korzystać. Wszystko to na podstawie  zdjęć wykonanych smartfonami G2 i G3. Niedawno w ręce autora trafił jednak najnowszy flagowiec LG, który zainspirował go do napisania suplementu do swojej książki. Dodatek zawiera fotografie uchwycone aparatem G4 i szczegółowy opis tego, w jaki sposób zostały wykonane.

Najnowszy model LG G4 wyposażony w aparat 16 MP i obiektyw o przesłonie F1.8 niespotykanej dotychczas w innych istniejących na rynku smartfonach, pozwala fotografom na znacznie więcej w słabych warunkach oświetleniowych. Tym bardziej, że użytkownik G4 może manualnie korygować takie ustawienia jak balans bieli, ostrość, korekta ekspozycji, czułość czy czas otwarcia migawki. Dopełnieniem zaawansowanego aparatu jest stabilizacja optyczna OIS 2.0 oraz wskaźnik spektrum kolorów (Color Spectrum Sensor), który po raz pierwszy znalazł zastosowanie w tego typu urządzeniu. Określa on zawartość barw podstawowych RGB w oświetleniu fotografowanej sceny oraz rejestruje promieniowanie podczerwone odbite od obiektów. Ponadto najnowszy flagowiec LG oferuje opcję zapisu zdjęć w bezstratnym formacie RAW, który pozwala na zaawansowaną edycję, choć jak pisze autor książki „Jeśli tak jak w przypadku LG G4 mamy możliwość manualnego dopasowania większości parametrów, uciekanie się do postprodukcji powinno być ostatecznością”.


O autorze

JACEK BONECKI - urodzony w 1969 r., fotograf i popularyzator fotografii, operator filmowy, producent telewizyjny, dziennikarz. Ma na swoim koncie nie tylko kilkaset produkcji telewizyjnych, ale także wiele wystaw fotograficznych w kraju i za granicą. Wykładał w wielu szkołach fotograficznych w Polsce. Prowadzi warsztaty fotograficzne, w tym warsztaty z fotografii ekstremalnej, które cieszą się dużym uznaniem wśród uczestników. Realizując swoją pasję podróżowania, odwiedził ponad siedemdziesiąt krajów na sześciu kontynentach. Wspomnienia z podróży umieścił w książkach: „Fotograf w podróży”, „Przystanek Dakar – rajd okiem fotografa”.


źródło: LG
data ostatniej modyfikacji: 2015-05-30 19:28:58
Komentarze


Przegląd uczelni w Polsce
WSPA_Boks_220.gif
uniwersytet_morski_boks_przeglad_uczelni.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura Inauguracja-roku-akademickiego-2016-2017- 07
 
Polityka Prywatności