Niezmiennie wysoka aktywność złośliwego oprogramowania, rejestrowana przez bezpłatny skaner antywirusowy Panda ActiveScan w sierpniu oraz zupełnie nowe zagrożenia, świadczą o tym, że twórcy szkodliwego oprogramowania nie mają wakacji. Za stan ten odpowiedzialne są zauważalne od dłuższego czasu zmiany w mentalności przestępców internetowych, dla których złośliwe aplikacje są źródłem utrzymania.
Sierpień obfitował w wydarzenia związane z zagrożeniami internetowymi. Na początku miesiąca Microsoft opublikował biuletyn MS06-040, opisujący poważną lukę w zabezpieczeniach systemu Windows. Na odpowiedź ze strony twórców złośliwego oprogramowania czekaliśmy tylko tydzień: robak Oscarbot.KD, wykorzystując słabość Windows, pozwalał hakerowi przejąć zdalną kontrolę nad komputerem ofiary. Obecnie, każdego dnia wykrywany jest groźny kod, tworzony w celu wykorzystania tej luki systemowej bez wzbudzania podejrzeń użytkownika.
Zupełną nowością w ubiegłym miesiącu był robak Eliles.A atakujący telefony komórkowe, pracujące pod kontrolą systemu Symbian. Zaraziwszy wpierw za sprawą emaila komputer nieświadomego użytkownika, złośliwy program usiłuje rozsyłać SMSy z linkiem do pliku o nazwie Antivirus.sis, który stanowi prawdziwe zagrożenie dla telefonu.
Pod koniec sierpnia Laboratorium Panda Software odkryło pojawienie się nowego złośliwego programu ZCodec, który podszywa się pod pakiet kodeków wideo. Uruchomiony, nawiązuje połączenie z adresem internetowym 85.25<zablokowano>
Oprócz nowych zagrożeń, codzienne życie użytkownikom Internetu utrudniały znane od dawna złośliwe programy, np Sdbot.ftp, czy swoisty recydywista Netsky.P, który do rozprzestrzeniania się wykorzystuje lukę w zabezpieczeniach wykrytą w programie Internet Explorer ponad 5 lat temu.
Więcej informacji na temat wirusów i innych zagrożeń można znaleźć na witrynie internetowej bezpłatnego Pogotowia Antywirusowego Panda Software www.pogotovie.pl lub Encyklopedii Panda Software.
O firmie Panda Software
Panda Software (www.pandasoftware.com.pl) jest jednym ze światowych liderów w zakresie zintegrowanych rozwiązań bezpieczeństwa IT do walki z zagrożeniami internetowymi. Na rynku działa już od 16 lat i jest obecna w ponad 50 krajach. Dzięki innowacyjnym technologiom TruPrevent, przeznaczonym do walki z nieznanymi wirusami i intruzami, produkty Panda Software wykrywają złośliwe kody, gdy w sieci nie ma jeszcze na nie skutecznego antidotum. Rozwiązania Panda Software zapewniają centralne zarządzanie i ochronę stacji roboczych, serwerów czy bram, dzięki czemu pomagają stworzyć bezpieczne środowisko pracy dla dużych korporacji, małych i średnich przedsiębiorstw oraz użytkowników domowych. Centrala Panda Software mieści się w Bilbao w Hiszpanii.
W Polsce Panda Software Polska działa od września 2001 roku. Po prawie pięciu latach działalności firmy, jej produkty znajdują się w ścisłej czołówce najlepiej rozpoznawanych i ocenianych programów antywirusowych w Polsce. Ich dystrybutorami są firmy ABC Data, California Computer i Incom. Programy Panda Titanium Antivirus i Platinum Internet Security dostępne są w sklepach Empik i MediaMarkt, a także w sieci Vobis. W porozumieniu z Telekomunikacją Polską firma uruchomiła usługę e-bezpieczeństwo, opartą na programach Panda Antivirus, dzięki której użytkownicy neostrady i pakietów internetowych TP są zabezpieczani przed wszelkimi zagrożeniami.
Oprócz działalności komercyjnej firma prowadzi w Polsce bezpłatne PogotoVie AntyVirusowe: www.pogotovie.pl