Michał Siemiński, student Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania WIT w Warszawie, zaprojektował i zbudował przestrzenny skaner 3D. Perspektywy rozwoju i wykorzystania tego urządzenia są już teraz niezwykle szerokie. Co ciekawe, koszt całego przedsięwzięcia nie przekroczył 50 złotych.
Skaner powstał w ramach pracy inżynierskiej Michała Siemińskiego. Pomysł jego stworzenia pojawił się zupełnie niespodziewanie, podczas użytkowania zwykłego aparatu cyfrowego. Jak podkreśla Michał: „Wszystko zrobiłem sam. Koszt projektu nie przekroczył natomiast 50 złotych, nie licząc aparatu i kilku części ze starej drukarki (silniczki krokowe, przekładnie). Najwięcej wydałem chyba na super glue”.
Do swojego projektu Michał wykorzystał także laser kupiony na warszawskim dworcu kolejowym za 5 złotych, mały procesor (8bit RISC, koszt - 10 złotych) oraz inne, drobne części, jak: rezystory, tranzystory i kondensatory. Przydatne okazały się także elementy znalezione w przydomowym garażu – szklana, gruba rurka, służąca za soczewkę walcową do rozszczepienia światła z lasera.
W uproszczeniu działanie skanera polega na oświetlaniu obiektu promieniem lasera, rozszczepionym przez soczewkę walcową. Powstały w ten sposób obraz, przypominający czerwoną płaszczyznę znaną wszystkim z pokazów laserowych, fotografowany jest następnie zwykłym aparatem cyfrowym. W ten sposób udaje się uzyskać dobry jakościowo skan.
Dotychczas skaner 3D, zaprojektowany przez Michała, znajduje zastosowanie przede wszystkim w grafice. Trwają jednak prace nad jego dalszym rozwojem. Perspektywy użycia skanera przestrzennego już teraz są bardzo szerokie. Pod uwagę brane są możliwości jego wykorzystania, m.in. do: pozycjonowania osób przy badaniach rentgenowskich i tomografii oraz w przemyśle - do wykonywania kopii przedmiotów czy sterowania obrabiarkami cyfrowymi.
Skaner jest wynikiem zainteresowań Michała elektroniką oraz programowaniem. Powstawał on w wolnym czasie, po zajęciach akademickich. Jednak jak podkreśla młody wynalazca: „Przy projektowaniu skanera wykorzystałem także wiedzę wyniesioną ze szkoły. Szczególnie przydatne okazały się takie przedmioty, jak: przetwarzanie obrazów, programowanie w javie oraz programowanie niskopoziomowe.”
Skaner wzbudził duże zainteresowanie na uczelni, gdzie studiuje Michał. Władze Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania WIT już zapowiedziały, że dołożą wszelkich starań, aby pomóc swojemu studentowi w rozwoju jego projektu i realizowaniu nowych pomysłów z nim związanych.
Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania WIT
Uczelnia powstała w 1996 roku z inicjatywy Władz Polskiej Akademii Nauk.
W tegorocznym, najstarszym i najbardziej prestiżowym rankingu wyższych uczelni tygodnika „Wprost” Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania WIT zajęła, już drugi rok z rzędu, pierwsze miejsce wśród niepaństwowych szkół niebiznesowych oraz znalazła się tym samym na czele klasyfikacji „Klasa międzynarodowa”.
Do tegorocznych sukcesów Uczelni należy ponadto: zajęcie drugiego miejsca wśród niepublicznych szkół informatycznych w rankingu tygodnika „Polityka” oraz przyznanie WSISiZ WIT, drugi rok z rzędu, certyfikatu i tytułu „Wiarygodnej Szkoły” przez Akademickie Centrum Informacyjne.
W bieżącym roku WSISiZ WIT zainicjowała ponownie drugą edycję ogólnopolskiego konkursu wiedzy informatycznej – „ Pierwszy Hacker Rzeczypospolitej”.
WIT ściśle współpracuje z Instytutem Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk, m.in. przy organizacji środowiskowych studiów doktoranckich w zakresie informatyki oraz analizy systemowej.
Uczelnia może poszczycić się najlepszą kadrą wykładową w zakresie studiów informatycznych oraz specjalizacji pokrewnych. Wybitni naukowcy, pracownicy PAN są trzonem kadry wykładowej WIT. Tak doborowe grono profesorskie współpracuje z Uczelnią od początku jej działalności.
W kwietniu 2005 roku Uczelnia, jako jedna z pierwszych w kraju, wprowadziła bezprzewodowy Internet. W 24 laboratoriach, jakie oddaje do użytku przyszłym informatykom, znajduje się 550 komputerów. Każde laboratorium jest podłączone do sieci lokalnej oraz Internetu. WSISiZ WIT dysponuje dziewięcioma niezależnymi łączami do Internetu, których łączna przepustowość wynosi ponad 100 Mb/s. Jest to jedno z najszybszych łączy uczelnianych w Polsce. Co więcej, sieć komputerowa obsługiwana jest przez 36 serwerów o łącznej pojemności dysków 10 TB, a serwer FTP jest dwudziesty co do wielkości w Polsce.
WIT dysponuje dwoma ośrodkami, w których odbywają się zajęcia dydaktyczne – przy ulicy Newelskiej 6 oraz Gizów 6, w Warszawie.