Firma Lenovo ogłosiła, że serie notebooków ThinkPad, komputerów stacjonarnych ThinkCentre i monitorów ThinkVision otrzymały wysokie oceny w teście EPEAT.
Test ten jest narzędziem wspomagającym proces zaopatrzenia, ufundowanym przez Environmental Protection Agency (Agencja Ochrony Środowiska), które ma na celu pomagać kupującym w ocenie komputerów PC pod kątem ich przyjazności dla środowiska. Narzędzie EPEAT wskazuje, że Lenovo nie tylko sprostało standardom komputerów „ekologicznych”, ale również spełniło wymogi wykraczające poza podstawowe miary, jakie stosuje się w odniesieniu do komputerów bezpiecznych dla środowiska. Za pomocą testu EPEAT oceniono 42 produkty firmy Lenovo, co pokazuje, że grupa przyjaznych dla środowiska urządzeń tej marki jest szeroka.
Notebooki ThinkPad i komputery stacjonarne ThinkCentre otrzymały ogólną ocenę „EPEAT Silver”. Oznacza to, że spełniły wszystkie kryteria działania w sposób przyjazny dla środowiska, a ponadto zastosowano w nich dodatkowe rozwiązania, wykraczające poza minimalne wymagania.
Kryteria, którym sprostało Lenovo, to m.in. obniżenie poziomu kadmu, ołowiu i rtęci w procesie produkcji komputerów, co pozwala lepiej chronić zarówno ludzkie zdrowie, jak i środowisko. Ponadto, komputery Lenovo cechują się oszczędnym zużyciem energii, dzięki czemu zmniejsza się emisja gazów cieplarnianych przyczyniających się do zmiany klimatu. Lenovo oferuje również możliwości bezpiecznego przetworzenia zużytych produktów.
Test EPEAT wykazał także, że w Lenovo obowiązują korporacyjne zasady środowiskowe, które są zgodne z normą ISO 14001. Jest to standard ustanowiony przez International Organization for Standardization, który określa wytyczne dla firm w zakresie usprawniania zarządzania środowiskowego. W efekcie tego standardu, Lenovo realizuje również usługę odbioru produktów i audytu firm zajmujących się przetwarzaniem zużytych urządzeń.
„Lenovo konsekwentnie stosuje się do obowiązujących na całym świecie regulacji środowiskowych lub nawet podejmuje działania wykraczające poza te normy. Zgodnie z naszymi zasadami środowiskowymi, musimy opracowywać, produkować
i sprzedawać produkty, które oszczędnie zużywają energię, chronią środowisko i mogą być w bezpieczny sposób ponownie wprowadzane do użytku, przetwarzane lub eliminowane” – powiedział Deepak Advani, dyrektor marketingu w Lenovo. „Narzędzie EPEAT zostało opracowane przez przedstawicieli rządu, samorządów, branży elektronicznej, producentów i naukowców zajmujących się ochroną środowiska oraz nabywców. Jest ono pomocne w ocenie efektywności środowiskowej komputerów PC.”
Lenovo wyznacza roczne cele środowiskowe dla poszczególnych lokalizacji i produktów. Cele te są określane i osiągane z punktu widzenia zarządzania istotnymi aspektami środowiska. W centrum zainteresowania Lenovo w 2007 r. znajdują się takie obszary, jak: wtórne przetwarzanie produktów, zużycie energii oraz wykorzystanie papieru w zakładach produkcyjnych. W zakresie produktów, nacisk położono głównie na oszczędne gospodarowanie energią, projektowanie urządzeń pod kątem ich wtórnego przetworzenia i wykorzystania, użycie materiałów z odzysku, a także wykończenie produktów za pomocą środków przyjaznych dla środowiska.
„Produkty Lenovo, którym przyznano ocenę EPEAT Silver, są wyraźnym świadectwem wkładu firmy w ochronę środowiska” – powiedział Jeff Omelchuck, dyrektor wykonawczy EPEAT. „Jako dobrowolna miara efektowności, test EPEAT jest potężnym narzędziem dla kupujących. Tworzy czytelny zestaw zasad, którymi powinni kierować się producenci, aby sprostać oczekiwaniom środowiskowym klientów.”
Więcej informacji na temat testu EPEAT, jego wyników oraz producentów, których urządzenia wzięły udział w teście można uzyskać na stronie: www.epeat.net
Informacje o Lenovo
Lenovo jest trzecim pod względem wielkości producentem komputerów PC na świecie. Model biznesowy oparty jest na innowacyjności, wydajności operacyjnej oraz inwestycjach w rozwijające się rynki. Firma, która powstała poprzez przejęcie działu komputerów osobistych IBM przez Lenovo Group, posiada centra badawcze w Yamato (Japonia), Pekinie, Szanghaju i Shenzhen (Chiny) oraz w Raleigh (USA). Lenovo rozwija, produkuje i wprowadza na światowe rynki niezawodne, bezpieczne oraz łatwe w obsłudze urządzenia z zakresu komputerów i elektroniki użytkowej. Więcej informacji znajduje się na stronie www.lenovo.com/pl