Firmy tworzące oprogramowanie antywirusowe ostrzegają, że zmiany wprowadzone w będącej w fazie testów Viście mogą obniżyć poziom bezpieczeństwa tego systemu. Chodzi tu o funkcję PatchGuard, która ma zabezpieczać jądro 64-bitowego systemu przed atakami wirusów.
Firmy Symantec, McAfee i Sunbelt Software uważają, że założenia systemu PatchGuard są dobre, jednak nie podoba im się fakt, że równocześnie odcina on możliwość zabezpieczania jądra przez firmy trzecie. Jądro systemu jest elementem krytycznym dla działania systemu i można dyskutować, który model jest korzystniejszy dla bezpieczeństwa: dotychczasowy, dopuszczający łatanie bezpieczeństwa przez zewnętrzne aplikacje, czy nowy, w którym żaden program nie będzie miał możliwości takiej ingerencji. Za tą drugą opcją, prócz Microsoftu, opowiadają się także firmy Sophos i Kaspersky.
Można by się zastanawiać, czy larum podniesione przez firmy tworzące programy antywirusowe nie wynika przypadkiem z obawy o utratę zysków, która może wynikać z tego, że Vista będzie pierwszym systemem Microsoftu fabrycznie wyposażonym w tak rozbudowany zestaw narzędzi służących do podniesienia poziomu bezpieczeństwa. Innym argumentem przemawiającym za słusznością ruchów Microsoft jest fakt, że 64-bitowy system jest wciąż raczej używany na wyspecjalizowanych jednostkach, które muszą gwarantować wysoką stabilność i wydajność - PatchGuard ma to zapewnić właśnie poprzez specjalną ochronę jądra.
Być może uda się uzyskać kompromis dzięki reakcji Komisji Europejskiej, po której Microsoft zajął się przygotowaniem zestawu API - ma on umożliwić bezpieczny dostęp do jądra i zastąpienie komunikatów emitowanych przez Security Center własnymi komunikatami produktów firm trzecich.
Źródło: dobreprogramy.pl