Laboratorium Panda Software sporządziło ranking najczęściej wykrywanych zagrożeń października na podstawie danych zgromadzonych przez skaner antywirusowy Panda ActiveScan.
Największym problemem jest obecnie gwałtowny wzrost ilości rozprzestrzeniających się zagrożeń. Ciche epidemie i przestępstwa wciąż na topie.
W ubiegłym miesiącu najgroźniejsze ataki, na które narażeni byli użytkownicy Internetu,miały wyraźnie kryminalny charakter. Sdbot.ftp - skrypt używany przez robaki z rodziny Sdbot do rozprzestrzeniania się za pośrednictwem FTP po raz kolejny utrzymał się na pierwszej pozycji na świecie, a na drugim miejscu w Polsce. Aby zainfekować komputer, robaki z rodziny Sdbot wykorzystują luki w zabezpieczeniach, takie jak RPC-DCOM, LSASS itp. Fakt utrzymywania się tego zagrożenia w czołówce najczęściej wykrywanych jest dowodem, że wciąż wielu użytkowników nie aktualizuje systemu operacyjnego oraz oprogramowania.
Na drugiej pozycji uplasował się trojan Torpig.A, który nie tylko pobiera groźne aplikacje z sieci, umożliwia atak intruzom, ale także wykrada poufne dane z komputerów. Kolejnym przejawem wzrostu aktywności internetowych przestępców jest pojawienie się na trzecim miejscu w rankingu trojana o nazwie Abwiz.A, który jest wykorzystywany do wykradania haseł przechowywanych w systemie. Dzięki zaawansowanym technikom, które umożliwiają mu ukrywanie się w systemie, jego obecność może zostać w ogóle niezauważona nawet przez zaawansowanych użytkowników.
Tradycyjnie już nasze komputery atakował Netsky.P, który wykorzystuje lukę w zabezpieczeniach programu Internet Explorer. Okazuje się, że znany z poprzednich zestawień robak Puce.E.worm jest coraz bardziej niebezpieczny. Uniemożliwia dostęp do witryn internetowych producentów oprogramowania antywirusowego, przekierowuje połączenia z niektórymi witrynami internetowymi na inny adres IP, a użytkownika próbującego uzyskać dostęp do serwisów internetowych banków online, kieruje na fałszywe witryny, wykradając w ten sposób poufne dane.
Pięć ostatnich pozycji w rankingu zajmują trojany: Jupillites.G, Mitglieder.JB, Ruins.A, Qhost.gen i Banker.EXW. Pozwalają one hakerowi na włamanie się do zainfekowanego komputera i podjęcie niebezpiecznych akcji, np. wysyłanie niechcianych wiadomości email. Zainfekowane komputery mogą być również wykorzystywane do innych nielegalnych celów, jak skoordynowane ataki sieciowe przeciwko firmom konkurencyjnym lub kradzież poufnych danych.
„Zalecamy użytkownikom zachowanie szczególnej ostrożności” – mówi Piotr Walas, kierownik PogotoVia AntyVirusowego Panda Software Polska. „W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia już wkrótce rozpocznie się okres wzmożonych zakupów online. Jeżeli będziemy dokonywali ich za pośrednictwem Internetu i zainfekowanych komputerów, nasze poufne dane dotyczące kont bankowych czy numerów kart kredytowych mogą być poważnie zagrożone”- dodaje Walas.
Poniżej prezentujemy zestawienie najczęściej występujących wirusów w Polsce i na świecie w październiku:
Więcej informacji na temat wirusów i innych zagrożeń można znaleźć na witrynie internetowej bezpłatnego Pogotowia Antywirusowego Panda Software www.pogotovie.pl lub Encyklopedii Panda Software. Bezpłatny skaner Panda ActiveScan można pobrać ze strony producenta Panda Software Polska (www.pandasoftware.com.pl/activescan). W przypadku problemów ze złośliwym oprogramowaniem można zadzwonić pod numer (022) 540 18 08 lub wysłać zapytanie pocztą elektroniczną i bezpłatnie uzyskać pomoc. PogotoVie AntyVirusowe (www.pogotovie.pl) czynne jest całą dobę.
O firmie Panda Software
Panda Software (www.pandasoftware.com.pl) jest jednym ze światowych liderów w zakresie zintegrowanych rozwiązań bezpieczeństwa IT do walki z zagrożeniami internetowymi. Na rynku działa już od 16 lat i jest obecna w ponad 50 krajach. Dzięki innowacyjnym technologiom TruPrevent, przeznaczonym do walki z nieznanymi wirusami i intruzami, produkty Panda Software wykrywają złośliwe kody, gdy w sieci nie ma jeszcze na nie skutecznego antidotum. Rozwiązania Panda Software zapewniają centralne zarządzanie i ochronę stacji roboczych, serwerów czy bram, dzięki czemu pomagają stworzyć bezpieczne środowisko pracy dla dużych korporacji, małych i średnich przedsiębiorstw oraz użytkowników domowych. Centrala Panda Software mieści się w Bilbao w Hiszpanii.
W Polsce Panda Software Polska działa od września 2001 roku. Po pięciu latach działalności produkty firmy znajdują się w ścisłej czołówce najlepiej rozpoznawanych i ocenianych programów antywirusowych w Polsce. Ich dystrybutorami są firmy ABC Data, California Computer i Incom. Programy Panda Software dostępne są w sklepach Empik i MediaMarkt, a także w sieci Vobis. W porozumieniu z Telekomunikacją Polską firma uruchomiła usługę e-bezpieczeństwo, opartą na programach Panda Antivirus, dzięki której użytkownicy neostrady i pakietów internetowych TP są zabezpieczani przed wszelkimi zagrożeniami.
Oprócz działalności komercyjnej firma prowadzi w Polsce bezpłatne PogotoVie AntyVirusowe: www.pogotovie.pl