Szybki internet coraz bardziej popularny

W czerwcu 2009 r. liczba stacjonarnych łączy szerokopasmowych w Polsce sięgnęła blisko 4,9 mln - wynika z najnowszego raportu „Technologie dostępu do sieci internet w Polsce” opublikowanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

W tym samym czasie penetracja stacjonarnego dostępu do internetu osiągnęła 12,8 proc. zyskując tym samym wzrost o ponad 2 punkty procentowe.

Operatorzy telefonii ruchomej odnotowali wzrost liczby modemów do ponad 1,7 mln, co przełożyło się na przyrost liczby sprzedanych modemów o 142 proc. Wskaźnik penetracji usług dostępu do internetu przez modemy operatorów sieci ruchomych osiągnął zatem 4,7 proc.

Przychody z usług dostępu do internetu mobilnego i stacjonarnego oferowanego przez prawie stu największych operatorów na koniec czerwca 2009 r. wyniosły ok. 2,14 mld zł.

Jak podaje UKE, biorąc po uwagę zarówno dostęp stacjonarny jak i mobilny, ponad 50 proc. polskich gospodarstw domowych posiadało w czerwcu 2009 r. dostęp do szerokopasmowego internetu.

W okresie od czerwca 2008 r. do czerwca 2009 r. liczba łączy stacjonarnych wzrosła o ponad 0,8 mln. Tak duży wzrost był spowodowany przede wszystkim wzrostem liczby łączy dostarczanych przez operatorów telewizji kablowych oraz operatorów zapewniających dostęp na bazie WLAN i LAN Ethernet.

Dostęp do internetu mobilnego, pomimo istnienia barier w postaci limitów transferów w ramach abonamentu ograniczających możliwość ściągania treści multimedialnych oraz braku pokrycia całej powierzchni kraju technologią UMTS, nadal zyskuje na popularności. Odnotowywany jest ciągły przyrost liczby konsumentów, którzy zdecydowali się na taką formę uzyskania dostępu do internetu.

Na koniec pierwszego półrocza 2009 r. mobilny dostęp do sieci oferowało pięciu operatorów telefonii ruchomej. Na koniec czerwca 2009 r. liczba sprzedanych modemów 2G/3G przekroczyła 1,7 mln, co sprawiło, że liczba użytkowników mobilnego dostępu przewyższyła o 400 tysięcy liczbę użytkowników korzystających z usług szerokopasmowych dostarczanych przez operatorów sieci telewizji kablowych. Biorąc pod uwagę obecną dynamikę przyrostu liczby sprzedanych modemów 2G/3G prawdopodobnym jest, że liczba ta na koniec roku zbliży się do 2,77 mln łączy.
źródło:efi24.com


ostatnia zmiana: 2009-12-23
Komentarze
Polityka Prywatności