Poradnik dla studenta - jak zbudowac komputer

Jeśli szukasz komputera, który będzie Ci służył podczas okresu studiowania, prawdopodobnie masz określone kryteria wyboru i przewidziany na ten cel budżet. Jeśli jednak oczekujesz od swojego sprzętu czegoś więcej oraz posiadasz pewną wiedzę techniczną, powinieneś rozważyć samodzielną budowę własnego komputera.

W ten sposób dostosujesz urządzenie do indywidualnych potrzeb i będziesz miał możliwość  jego dalszej rozbudowy w przyszłości. Wakacje, to doskonały okres, by spokojnie wszystko przemyśleć i skompletować przed nowym semestrem.

Określ zakres użytkowania. Do czego potrzebny ci komputer?
Jak wiadomo, komputera można używać do różnych celów. Zatem, w pierwszej kolejności powinieneś zdecydować, do czego dokładnie będzie potrzebny Tobie. Do produkcji multimediów? Do tworzenia muzyki? Do surfowania po internecie i pisania prac? A może do grania, odtwarzania muzyki lub filmów, by wyciszyć się po wykładach? Odpowiedź na to pytanie może okazać się bardzo pomocne, pozwoli bowiem wyeliminować od razu niektóre komponenty z listy zakupów.

Określ budżet. Ile możesz wydać?
Zbudowanie własnego komputera od podstaw ma jedną podstawową zaletę – zawsze można dokupić nowe części i rozbudować sprzęt niemal w dowolnej chwili. Nie trzeba wydawać od razu całych oszczędności, dzięki czemu można zachować trochę kieszonkowego na czarną godzinę! Dlatego też, w pierwszej kolejności powinieneś zainwestować w te komponenty, które są dla Ciebie najważniejsze. 

Edukacja przede wszystkim. Zgromadź tyle informacji, ile jest to możliwe.
Nie zbudujesz dobrego komputera, jeśli najpierw nie zdobędziesz garści informacji na temat jego komponentów. Poszukaj ich –  Twoje decyzje będą świadome. Poczytaj recenzje produktów, wypowiedzi ekspertów oraz innych użytkowników. Zapytaj znajomych – pamiętaj jednak, że nie każdy ma takie same potrzeby, jak ty. Dodatkowo, większość części komputerowych ma swoje zalety i wady –  musisz je uwzględnić przy wyborze sprzętu dla siebie.

Dobierz rozmiar. Potrzebujesz komputera kompaktowego, czy giganta do grania?
Ten czynnik powinieneś rozważyć, w zależności od powierzchni, którą dysponujesz. Być może Twój pokój w akademiku jest mały i potrzebujesz  fajnego, cichego ale niedużego sprzętu? Może design i wygląd jest ważniejszy niż gabaryty? Forma zewnętrzna obudowy komputera i płyta główna mają tutaj decydujące znaczenie. Jeśli masz ograniczoną przestrzeń, nie martw się – nawet wybierając małą, ale odpowiednią płytę główną (np. mATX), Twój komputer będzie miał wiele możliwości.

Pamiętaj o zasilaniu. Zainwestuj w dobry zasilacz.
Jeśli zaoszczędzisz na jakości i wydajności zasilacza, możesz mieć problem przy próbie późniejszej aktualizacji sprzętu. Nowoczesny komputer z dwoma lub więcej rdzeniami, potrzebuje zasilacza o mocy co najmniej 500W.

Wybierz odpowiednią liczbę rdzeni do swoich celów.
Kolejny ważny element to procesor. Moc komputera w dużej mierze zależy od mocy obliczeniowej. Procesory były pierwotnie opracowywane z jednym tylko rdzeniem, ale to faktycznie oznaczało, że komputer może przetwarzać tylko jedną instrukcję na raz. W celu zwiększenia skuteczności opracowano procesory wielordzeniowe – teraz występują wersje dwu, trzy, cztero (np. z serii AMD Phenom II X2, X3, X4) i sześciordzeniowe (Phenom II X6 – najbardziej wydajne, np. dla profesjonalnych grafików). Są dostępne dla każdego i oferują możliwość przetwarzania wielu procesów jednocześnie. Jakie są między nimi różnice i który byłby najbardziej odpowiedni dla Ciebie?

Ogólnie rzecz biorąc, im większa liczba rdzeni, tym większa szybkość i wydajność komputera. Aplikacje ładują się szybciej, pobieranie plików zajmuje mniej czasu. A filmy i gry komputerowe zyskują na jakości dzięki większym możliwościom odświeżania animacji i grafiki. Oczywiście, im więcej rdzeni, tym wyższa cena procesora. Czasami jednak warto zapłacić odpowiednią cenę za to, czego naprawdę potrzebujesz.

Dla niektórych osób najbardziej liczy się obraz. Dobierz odpowiednią kartę graficzną.
Budując komputer, powinieneś się upewnić, że masz możliwość uaktualnienia podsystemu graficznego – szczególnie, jeśli Twój budżet jest ograniczony i na początku wybierasz tańszą opcję. Mocna karta graficzna jest niezbędna, kiedy planujesz używać jej grania. Poza tym, może pomóc oszczędzać energię podczas oglądania DVD i szybko transkodować pliki wideo do odtwarzacza MP3. Jeśli chodzisz na zajęcia z zakresu multimediów lub studiujesz wzornictwo, mocna grafika to podstawa. W zależności od wykorzystania, warto zastanowić się nad jednym z modeli kart graficznych ATI Radeon HD serii 5000 – jako Basic – ATI Radeon 5450, multimedia – ATI Radeon 5670, gry – ATI Radeon 5770/ATI Radeon 5850, dla entuzjastów – ATI Radeon 5870/ATI Radeon 5970.

Na koniec – ciesz się swoim nowym komputerem…i zaplanuj dalsze aktualizacje z nowymi komponentami.


ostatnia zmiana: 2010-07-05
Komentarze
Polityka Prywatności