Internetowa otwartość polaków
Blisko 1/3 polskich Internautów chętnie zawiera znajomości w sieci. Łatwiej im też otworzyć się przed osobami poznanymi w świecie wirtualnym, niż rzeczywistym.
Co więcej, prawie 30 proc. z nich nawiązało przyjaźń z osobami napotkanymi w Internecie – wynika z najnowszego badania instytutu badawczego ARC Rynek i Opinia przeprowadzonego na Epanel.pl.
Internet staje się coraz bardziej popularnym medium w naszym kraju. Coraz więcej osób ma też do niego dostęp. Szacuje się, że ponad połowa Polaków aktywnie korzysta z Internetu. Co więcej, procent ten cały czas rośnie. Przybywa też wielbicieli portali społecznościowych. Okazuje się, że wciąż największą popularnością wśród polskich Internautów cieszy się rodzima nk.pl. Na drugim miejscu znalazł się globalny Facebook, a na trzecim Grono.net. Co ciekawe, Polacy mają wciąż sceptyczny stosunek do blogowania. Do posiadania bloga przyznało się jedynie 16 proc. badanych. „Moda na blogowanie zdaje się nieco przemijać wraz z rozwojem Web 2.0. Łatwiej umieścić zdjęcie jakiegoś wydarzenia na portalu społecznościowym niż opisywać je w internetowym dzienniku” – mówi Krzysztof Szczerbacz, Manager badań online z ARC Rynek i Opinia.
Największą grupę osób korzystających z portali społecznościowych stanowią osoby spędzające na nich nie dłużej niż godzinę w tygodniu. Nie brakuje jednak osób, które poświęcają na aktywności na społecznościówkach znacznie więcej czasu. Co czwarty ankietowany spędza na nich od 2 do 5 godzin. Natomiast co dwudziesty – ponad aż 15 godzin tygodniowo.
Blisko 1/3 respondentów chętnie zawiera znajomości przez Internet. Okazuje się, 28 proc. badanych zawiązało przyjaźń z osobą napotkaną w sieci. Natomiast aż ponad 31 proc. deklaruje, że łatwiej im się otworzyć przed osobami poznanymi w świecie wirtualnym, niż rzeczywistym. Co ciekawe, z badania ARC Rynek i Opinia przeprowadzonego na Epanel.pl wynika, że najbardziej otwarte na nawiązywanie zażyłych relacji w Internecie z innymi ludźmi o podobnych zainteresowaniach są osoby w wieku 35-44 lat.
ostatnia zmiana: 2010-10-14