Windows 7 to system, który odmienił świat IT

W 2009 r. liczba komputerów PC sprzedanych na całym świecie wzrosła o 5,5%; w 2010 r. ma wzrosnąć o 17,9%, a w 2011 r. o 18,7% (źródło: prognoza firmy Gartner dla rynku PC z września 2010 roku).

W raporcie Worldwide PC 2010-2014 Forecast Update z sierpnia 2010 r. firma IDC szacuje globalne dostawy komputerów PC na ponad 350 mln sztuk w 2010 roku i 400 mln sztuk w 2011 roku.  Kilka najważniejszych faktów na temat systemu Windows 7:

§  Do dnia premiery 80 mln użytkowników testowało Windows 7 w wersjach Beta i RC.

§  Windows 7 doskonale sprzedawał się w sezonie świątecznym, szybko przekraczając próg 100 mln licencji. 

§  Po niespełna roku Windows 7 jest zainstalowany na 17,1% komputerów na całym świecie.

§  Od dnia premiery po dziś na całym świecie sprzedano 235 milionów kopii Windows 7.

§  94% klientów jest zadowolonych z systemu Windows 7.

§  Obecnie ponad 93% nowych konsumenckich komputerów PC działa pod kontrolą Windows 7.

§  86% konsumentów wskazuje, że prawdopodobnie lub zdecydowanie zarekomenduje nowy system innym użytkownikom.

§  Sześć miesięcy po premierze, 8 na 10 specjalistów IT zaczęło testować, wprowadzać pilotaż, bądź wdrażać Windows 7.

§  43% tych osób wykazuje wyoski poziom checi rekomendacji wdrożenia Windows 7 w ich organizacjach.

§  73,8% użytkowników Windows 7 korzysta z własnego lub pobranego z sieci motywu. Poza domyślnym motywem Windows 7 najpopularniejsze są:

o  Krajobrazy;

o  Motywy dostosowane do lokalnych rynków (np. Polska itd.);

o  Architektura.

§  Tylko w zeszłym miesiącu użytkownicy Windows 7…

o  otworzyli menu Start 14 139 925 439 razy;

o  użyli funkcji Aero Snap 150 957 478 razy;

o  użyli funkcji Aero Shake 20 555 528 razy;

o  użyli list szybkiego dostępu 339 129 958 razy;

o  przypięli 12 643 unikatowych aplikacji do paska zadań i menu Start.

§  Aplikacje:

o  Użytkownicy typowo uruchamiają 2 aplikacje jednocześnie;

o  Łączna liczba unikatowych aplikacji zainstalowanych w Windows 7: 6 882 463;

o  Liczba unikatowych aplikacji (łącznie z wieloma wersjami, językami itd.) działających w Windows 7: 1 638 852;

o  Istnieje 2 346 828 komputerów PC z systemem Windows 7, które obsługują interakcję dotykową;

o  Ponad 500 terabajtów danych wymienionych między komputerami PC a chmurą.

§  W ciągu zaledwie 5 miesięcy więcej specjalistów zaczęło polecać Windows 7, niż Windows XP.

§  O tej samej porze w zeszłym roku byliśmy  zadowoleni z raportów, które sugerowały, że 57% firm uważa Windows 7 za inicjatywę kluczową dla swojej działalności.

§  Dziś niemal 90% firm zaczęło już formalną migrację do Windows 7. 

§  Firmy mogą zaoszczędzić średnio 140 dolarów rocznie na każdym komputerze i osiągnąć 131 procentowy zwrot z inwestycji w ciągu zaledwie 12 miesięcy.

§  Firmy każdej wielkości ze wszystkich branż wdrażają Windows 7 i odnoszą korzyści. W rezultacie przeszliśmy od fazy wczesnych użytkowników do masowych wdrożeń.

§  W trakcie 5 minut które poświęciłeś na przeczytanie tekstu do tego miejsca, gdzieś na świecie sprzedano ponad 2 100 kopii systemu Windows 7...

§  W tej sekundzie sprzedało się ich kolejne 7.

1.       Integracja usług konsumenckich w „chmurze”. 

Windows Live Essentials 2011 i poczta Hotmail zostały zaprojektowane z myślą o konsumentach. Wysłuchaliśmy opinii użytkowników na temat preferowanego sposobu działania technologii i stworzyliśmy narzędzia, które pomagają kontaktować się oraz wchodzić w interakcje z ludźmi, na których im zależy. Dzięki tym usługom i aplikacjom klienci mogą kontaktować się wszędzie, z każdym i w dowolny sposób, łatwo otwierać, organizować i udostępniać swoje cyfrowe materiały oraz szybciej wykonywać więcej zadań na komputerach, w urządzeniach mobilnych i w chmurze.

W skład zestawu Windows Live Essentials 2011 wchodzą, takie narzędzia, jak:

§  Movie Maker – program służący do montażu filmów

§  Galeria Fotografii – przeznaczona do katalogowania i obróbki zdjęć

§  Live Messenger – komunikator internetowy

§  Skydrive – wirtualny dysk o pojemności aż 25 Gigabajtów

§  Klient poczty Live Mail

§  Family Safety – program służący do monitorowania aktywności dzieci w Internecie

§  Live Mesh – pomagający schynchronizować pliki pomiędzy wszystkimi naszymi urządzeniami

Kilka faktów na temat Windows Live Essentials 2011 i poczty Hotmail:

§  Ponad 500 mln aktywnych użytkowników Windows Live

§  360 mln aktywnych użytkowników poczty Hotmail

§  Ponad 140 mld minut aktywnego użytkowania programu Windows Live Messenger miesięcznie

§  2000 terabajtów danych przechowywanych w Windows Live Skydrive

§  150 petabajtów danych przechowywanych w Windows Live Hotmail

§  Nawet 9,4 mld wiadomości wysyłanych w trakcie jednego dnia 

§  Windows Live Messenger to najczęściej używany bezpłatny komunikator internetowy na świecie

§  Ponad 352 mln instalacji Windows Live Photo Gallery od stycznia 2009 roku.

Podstawowe programy  Windows Live Essentials 2011 są dostępne bezpłatnie w języku polskim!

2.       Piękna Sieć – Windows Internet Explorer 9 Beta.

Dzięki Windows 7 i Internet Explorer 9 zmieni się sposób korzystania z Internetu, w którym przeglądanie stron nie będzie się różnić od używania ulubionych aplikacji zainstalowanych w komputerze. Nowy Internet Explorer jest punktem wyjściowym dla wizualnie atrakcyjnych, przenikających się witryn i aplikacji, zapewniających zupełnie nowe doświadczenia, których użytkownicy oczekują po programach działających w systemie Windows. Tym samym, zaciera się różnica pomiędzy aplikacjami sieciowymi i lokalnymi, a sieć ponownie pokazuje swoje piękno. Internet Explorer 9 kładzie nacisk na prostotę i integrację z Windows 7, przeznaczając więcej pikseli na pokazywanie zawartości strony, a nie samej przeglądarki. Elementy sterujące zostały zmniejszone i „zeszklone”. Dzięki temu, choć są zauważalne, użytkownicy widzą przede wszystkim treść internetową. W tworzeniu przeglądarki Internet Explorer 9 wykorzystano te same zasady projektowe, co w Windows 7. Ten zabieg sprawił, że witryny bardziej przypominają aplikacje instalowane w komputerze. Chodzi tu m.in. o następujące elementy:

§  Przypięte witryny (pinned sites), które umożliwiają użytkownikom dostęp do ulubionych witryn bezpośrednio z paska zadań Windows, bez potrzeby otwierania przeglądarki. Pozwala to szybko i wygodnie oglądać interesującą treść, a witryna może nawet umieścić swoją ikonę i firmowe kolory na przyciskach nawigacyjnych.

§  Listy szybkiego dostępu zapewniające szybki i łatwy dostęp do często wykonywanych zadań, bez potrzeby otwierania przeglądarki. W przypadku przypiętych witryn, których twórcy przygotowali listy szybkiego dostępu, użytkownik może szybko utworzyć nową wiadomość e-mail, sprawdzić skrzynkę odbiorczą, zmienić stację muzyczną, przyjąć zaproszenie przyjaciela, obejrzeć najnowsze wiadomości.

§  Oderwanie karty przez przeciągnięcie jej poza przeglądarkę i użycie funkcji Windows Aero Snap to doskonały sposób wyświetlania dwóch witryn internetowych obok siebie. Przykładem może być porównywanie produktów w różnych witrynach, oglądanie wideo podczas czytania poczty albo przeglądanie mapy podczas czytania planu podróży.

Internet Explorer 9 wykorzystuje moc współczesnego peceta w celu zwiększenia wydajności przeglądania Internetu. To kompleksowe podejście obejmuje wprowadzenie nowego mechanizmu skryptowego Chakra, który wykorzystuje wielordzeniowe procesory, co zapewnia znaczny wzrost szybkości surfowania. Internet Explorer 9 jest również pierwszą przeglądarką z pełną akceleracją sprzętową, która odciąża procesor główny (CPU), przenosząc znaczną część przetwarzania grafiki do procesora graficznego (GPU). Dzięki użyciu GPU, Internet Explorer uwalnia 90% mocy komputera dotychczas niewykorzystanej przez przeglądarki internetowe.

Internet Explorer 9 oferuje również narzędzia, które w skuteczny sposób chronią internautów przed zagrożeniami z Sieci:

§  Menedżer pobierania ze zintegrowanym filtrem SmartScreen. Internet Explorer 9 jako pierwszy oferuje menedżera pobierania plików ze zintegrowanym filtrem SmartScreen, który chroni przed złośliwym oprogramowaniem i wprowadza mechanizm reputacji pobierania SmartScreen.  Jest to przełomowa funkcja przeglądarki, która wykorzystuje dane dotyczące reputacji, aby eliminować niepotrzebne ostrzeżenia o dobrze znanych plikach i wyświetlać poważniejsze ostrzeżenia, kiedy istnieje większe prawdopodobieństwo, że pobierany plik jest złośliwy. Użytkownicy obecnie ignorują standardowe ostrzeżenia pokazywane przy każdym pobieraniu. Inne przeglądarki pokazują to samo ostrzeżenie bez względu na to, czy plik jest bardzo popularnym programem, czy też złośliwym kodem stworzonym dosłownie kilka minut wcześniej. Internet Explorer 9 to jedyna przeglądarka, która używa reputacji pobierania, aby pomóc użytkownikom w podjęciu właściwej decyzji.

§  Doradca wydajności dodatków. Internet Explorer 9 rozwija funkcję znaną z poprzedniej wersji przeglądarki, która pokazuje czas wczytywania dodatków i powiadamia użytkownika o tych z nich, które spowalniają sesję przeglądania. Użytkownik jest powiadamiany, jeśli łączny czas wczytywania wszystkich włączonych dodatków przekracza 0,2 sekundy. Na podstawie tych informacji można pozostawić te dodatki, które są przydatne, a wyłączyć te mniej wartościowe lub zbyt wolne.

§  Mechanizmy niezawodnościowe. Takie funkcje przeglądarki Internet Explorer 9, jak izolacja kart, automatyczne usuwanie skutków awarii oraz nowa funkcja przywracania sprawności po zawieszeniu programu gwarantują, że użytkownik nie utraci informacji i będzie mógł przeglądać nawet te witryny, które nie działają prawidłowo.

Internet Explorer 9 oferuje wbudowaną obsługę wielu współczesnych standardów internetowych, w tym HTML5, SVG i CSS3. Obsługa jak największej ilości standardów internetowych ucieszy deweloperów. Dzięki temu mogą tworzyć strony w jednym wybranym kodzie i mieć pewność, że będą wyglądać i działać tak samo we wszystkich współczesnych przeglądarkach.

3.       Ochrona antywirusowa dla każdego, za darmo.

Zaoferowaliśmy użytkownikom program Microsoft Security Essentials, który kompleksowo chroni komputer przed zagrożeniami sieciowymi przy użyciu najnowszych technologii antywirusowych. Microsoft Security Essentials jest dostępny bezpłatnie dla wszystkich posiadaczy legalnego systemu Windows. Narzędzie jest łatwe w obsłudze, zapewnia codzienne aktualizacje oraz działając w tle nie wpływa na normalną pracę systemu operacyjnego Windows. Przyjazny interfejs pozwala na szybkie wykorzystanie funkcji programu, dzięki czemu za każdym razem jesteśmy pewni, że nasz komputer jest dobrze chroniony. Aplikacja chroni nasz komputer w czasie rzeczywistym – w przypadku wykrycia zagrożenia od razu jesteśmy o tym informowani, dzięki czemu akcja jest natychmiastowa i uniemożliwia działanie szkodliwemu oprogramowaniu.Warto zaznaczyć, że Microsoft Security Essentials wykorzystuje silniki programu Microsoft Forefront przeznaczonego dla dużych firm i przedsiębiorstw. Program może być wykorzystywany w małych firmach posiadających do dziesięciu komputerów.

Microsoft Security Essentials jest dostępny bezpłatnie dla legalnych użytkowników Windows XP (z dodatkiem Service Pack 2 lub Service Pack 3); Windows Vista (z dodatkiem Service Pack 1 lub Service Pack 2) oraz Windows 7.

Wystarczy tylko odwiedzić stronę http://www.microsoft.com/security_essentials/default.aspx.

4.       Mobilność - wydajna praca z dowolnego miejsca.

System Windows 7 jest odpowiedzią na potrzebę ułatwienia produktywnej pracy osobom korzystającym z wielu aplikacji, w wielu miejscach i na wielu urządzeniach. Pracownicy uzyskują  łatwy dostęp do informacji bez względu na to, czy są w podróży, czy w biurze oddziału. Mogą również wyszukiwać  informacje w wielu miejscach — zarówno w zdalnych źródłach danych, jak i w lokalizacjach wewnątrz przedsiębiorstwa. Wszystko to pozwala uzyskać większą wydajność i niezawodność, a co się z tym wiąże –produktywność oraz ograniczenie liczby zgłoszeń do pomocy technicznej.

Dostep do danych z każdego miejsca

W podrózy służbowej, w czasie wieczornej pracy z domu czy podczas spotkań z wykorzystaniem przenośnych komputerów w sali konferencyjnej firmy, mobliność jest kluczowym aspektem stosowania komputera w pracy. Dlatego właśnie coraz więcej organizacji stara się umozliwić pracownikom pracę z dowolnego miejsca. System Windows 7 ułatwia pracownikom nawiązywanie i utrzymywanie połączenia sieciowego bez względu na aktualną lokalizację czy rodzaj sieci. System Windows 7 nie tylko umożliwia spełnianie potrzeb pracowników, ale przede wszystkim pozwala robić to w sposób bardziej bezpieczny, niezawodny i oszczędny.

DirectAccess

Coraz więcej osób pracuje poza biurem firmy, dlatego  zapewnienie bezpiecznego korzystania z firmowych zasobów oraz ciągłość połączenia z wykorzystaniem takich rozwiązań, jak wirtualne sieci prywatne, może być trudne i pracochłonne. Trudniej jest tez zarządzać komputerami mobilnymi. DirectAccess to funkcja, która ułatwia rozwiązanie obu powyższych problemów. Dzięki niej pracownicy mogą w łatwy sposób korzystać z witryn internetowych i wewnętrznych folderów udostępnionych oraz zdalnie otwierać dokumenty bez nawiązywania połączenia wirtualnej sieci prywatnej.

Ponieważ funkcje DirectAccess oparto na technologii IPV6, ułatwia ona zdalne zarządzanie komputerami. Z aktualizacją oprogramowania na komputerach nie trzeba już czekać na powrót korzystających z nich pracowników do biura lub nawiązanie przez nich połączenia wirtualnej sieci prywatnej. Teraz zdalne komputery mogą aktualizować oprogramowanie zawsze, gdy mają łączność z Internetem – nawet jeśli nie są zalogowane do sieci firmowej.

Domyślnie Windows 7 nie wdraża funkcji DirectAccess. Po podjęciu decyzji o uaktywnieniu funkcji DirectAccess konieczne jest wdrożenie na komputerach pracowników systemu Windows 7 Enterprise lub Windows 7 Ultimate. Niezbędne również jest wdrożenie systemu Windows Server 2008 R2 DirectAcess Server na krawędzi sieci.

BranchCache

W biurach oddziałów niska przepustowość łącza oraz wydłużony czas reakcji aplikacji mogą ograniczać produktywność pracowników. W celu rozwiązania tych problemów, w systemie Windows XP wprowadziliśmy usługę inteligentnego transferu w tle (BITS), a w Windows Server 2008 – replikację rozproszonego systemu plików (DFSR). Funkcja BranchCache w systemach Windows 7 oraz Windows Server 2008 R2 to kolejny krok w kierunku umożliwienia pracownikom oddziałów produktywnej pracy w warunkach zbliżonych do tych w siedzibie głównej. Dzięki buforowaniu, lokalnie w oddziale firmy treści ze zdalnych plików i serwerów internetowych, pracownicy oddziału mogą szybciej dotrzeć do potrzebnych im informacji.

Wyszukiwanie oraz wyszukiwanie sfederowane

W systemie Windows 7 funkcja wyszukiwania została lepiej zintegrowana z infrastrukturą przedsiębiorstwa, dzięki czemu pracownicy mogą  łatwiej wyszukiwać potrzebne im informacje. Mogą oni sprawniej przeszukiwać więcej lokalizacji – włącznie ze zdalnymi zasobami danych oraz zaszyfrowanymi plikami – a specjaliści IT mogą publikować istotne lokalizacje wyszukiwania z wykorzystaniem zasad grupy. Co więcej, funkcje wyszukiwania w systemie Windows 7 mają znacznie mniejszy negatywny wpływ na wydajność serwera poczty elektronicznej Microsoft Exchange Server w przypadku, gdy tryb buforowany programu Exchange jest wyłączony. Wyniki wyszukiwania w systemie Windows 7 są bardziej trafne i łatwe w interpretacji, a pracownicy mogą w prosty sposób zawężać zakres wyszukiwania lub rozszerzać go o dodatkowe lokalizacje. Ponadto funkcja wyszukiwania sfederowanego pozwala na wyszukiwanie informacji poza lokalnym komputerem – i to bez konieczności instalowania w systemie dodatkowych funkcji. Zarówno programiści, jak i specjaliści IT mogą konfigurować repozytoria dokumentów, aplikacje internetowe i inne źródła danych w taki sposób, by mogły one być przeszukiwane w systemie Windows 7 bez konieczności tworzenia i wdrażania specjalnych aplikacji. Umożliwia to pracownikom przeszukiwanie zdalnych indeksów z taką łatwością, jakby przeszukiwali własne pliki lokalne – i to z wykorzystaniem znajomego interfejsu systemu Windows.

Funkcja wyszukiwania sfederowanego obsługuje otwarty standard OpenSearch 1.1, dzięki czemu twórcy aplikacji sieciowych mogą szybko włączyć do swoich aplikacji możliwość wyszukiwania z poziomu systemu Windows 7 – aby udostępnić taką funkcjonalność, wystarczy wprowadzić tylko kilka poprawek w istniejących źródłach danych RSS i nie powinno to zająć więcej niż kilka dni pracy. Gdy serwer potrafi  już odpowiadać na zapytania w standardzie OpenSearch, do integracji jego funkcjonalności z funkcją wyszukiwania w programie Eksplorator Windows niezbędny jest prosty plik instalacyjny, zwany też plikiem opisu OpenSearch (OpenSearch Descriptor File). Plik taki można udostępnić w witrynie internetowej do pobrania, co pozwala na instalowanie go w sposób podobny do subskrybowania źródeł RSS. Oprogramowanie Office SharePoint Server 2007, a także wiele produktów innych producentów, umożliwia już obsługę wyszukiwania sfederowanego i pozwala organizacjom na natychmiastowe rozpoczęcie korzystania z wyszukiwania sfederowanego w systemie Windows 7.

5.       Eliminowanie zagrożeń dzięki udoskonalonym funkcjom bezpieczeństwa i kontroli.

Coraz większa popularność rozwiązań zdalnego dostępu i rosnąca złożoność infrastruktury informatycznej sprawiają,  że stale rosną zagrożenia dla systemów oraz danych komputerowych. W systemie Windows 7 rozbudowano funkcje bezpieczeństwa wprowadzone w systemie Windows Vista, zachowując wielopoziomową strukturę zabezpieczeń, która sprawiła, że Vista była najbezpieczniejszym klienckim systemem Windows w historii. Odpowiadając na prośby użytkowników, usprawniliśmy działanie funkcji bezpieczeństwa zaimplementowanych w systemie Windows Vista, a także wprowadziliśmy do systemu Windows 7 nowe funkcje bezpieczeństwa, które pozwalają lepiej radzić sobie z ciągle zmieniającym się spektrum zagrożeń. Pomocne w zwiększaniu bezpieczeństwa i kontroli może okazać się również narzędzie Advanced Group Policy Management oraz inne funkcje dodatku Microsoft Desktop Optimization Pack.

Łatwiejsze wdrażanie i zarządzanie funkcją BitLocker

Podstawowa funkcjonalność narzędzia BitLocker w systemie Windows 7 została udoskonalona na wiele sposobów. Jednym z ulepszeń jest możliwość włączenia ochrony BitLocker dla danego nośnika danych poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy. W systemie Windows Vista wdrożenie funkcji BitLocker po zainstalowaniu systemu operacyjnego może spowodować konieczność zmiany układu partycji na twardym dysku komputera każdego pracownika w celu utworzenia dodatkowej, ukrytej partycji rozruchowej, wymaganej do działania funkcji BitLocker. System Windows 7 tworzy taką partycję automatycznie podczas instalacji, co ułatwia wdrażanie funkcji BitLocker.

Odpowiadając na zgłaszane prośby, dodaliśmy także obsługę agenta odzyskiwania danych (DRA) dla każdego z chronionych woluminów. W systemie Windows Vista z każdym woluminem zaszyfrowanym za pomocą funkcji BitLocker związany jest osobny klucz odzyskiwania. Dzięki obsłudze agenta odzyskiwania danych wszystkie zabezpieczone funkcją BitLocker woluminy (włącznie z systemowym, wewnętrznymi dyskami twardymi oraz wymiennymi nośnikami danych) mogą zostać zaszyfrowane z wykorzystaniem odpowiedniego agenta odzyskiwania danych, co umożliwia stosowanie pojedynczego klucza odzyskiwania danych dla dowolnego woluminu zaszyfrowanego przez funkcję BitLocker.

Funkcja BitLocker To Go

Przypadki zgubienia pamięci USB często nie są zgłaszane – a czasem nawet nie są zauważane. Z drugiej strony, zabranianie korzystania z przenośnych nośników danych jest mało praktyczne. Pracownicy mają ważne powody, aby przechowywać dane na wymiennych pamięciach USB – od wymiany dużych plików z zaufanymi partnerami, po przenoszenie materiałów z pracy do domu. Funkcja BitLocker To Go umożliwia większą kontrolę nad sposobami wykorzystania wymiennych nośników danych oraz określenie wymaganego poziomu bezpieczeństwa. Obecnie można wymagać stosowania ochrony danych podczas ich zapisywania na każdym wymiennym nośniku danych i umożliwić jednoczesne korzystanie z niezabezpieczonych nośników danych w trybie Tylko do odczytu. Możliwe jest także stworzenie zasady grupy wymagającej stosowania mocnych haseł lub użycia karty inteligentnej. Ponadto funkcję BitLocker To Go można skonfigurować tak, aby z zaszyfrowanych z jej użyciem nośników danych można było korzystać w starszych wersjach systemu Windows w trybie Tylko do odczytu, dzięki czemu użytkownicy systemu Windows 7 mogą wymieniać chronione pliki z osobami, które wciąż korzystają z systemu Windows Vista lub Windows XP.

AppLocker

Osoby korzystające z nielegalnego oprogramowania częściej padają ofiarą infekcji ze strony złośliwego oprogramowania i częściej wzywają pomoc techniczną. Doskonale wiemy, jak trudno jest dopilnować, żeby na komputerach użytkowników uruchamiane było wyłącznie zatwierdzone, licencjonowane oprogramowanie. System Windows 7 zapewnia większą kontrolę nad tym, które aplikacje mogą być uruchamiane na komputerach. W systemie Windows 7 udoskonaliliśmy zasady kontroli aplikacji, wprowadzając funkcję AppLocker – elastyczny i  łatwy w wykorzystaniu mechanizm pozwalający dokładnie określić, które aplikacje mogą zostać uruchomione na komputerach użytkowników. Pozwala to utworzyć standard aplikacji, który zapewni lepsze bezpieczeństwo i sprawniejsze funkcjonowanie firmy. Funkcja  AppLocker oferuje proste, skuteczne, oparte na zasadach struktury, służące do określenia aplikacji, które można uruchamiać, co zapewnia specjalistom IT niezbędną elastyczność w przypisywaniu użytkownikom praw do korzystania z określonych aplikacji, programów instalacyjnych i skryptów. Funkcję AppLocker wyposażono również w reguły wydawcy oparte na podpisie cyfrowym aplikacji, co umożliwia budowanie reguł nienaruszanych przez aktualizacje aplikacji. Można na przykład utworzyć regułę o treści „Zezwalaj na uruchamianie wszystkich wersji programu Acrobat Reader nowszych niż 9.0, jeśli zostały one podpisane przez wydawcę oprogramowania Adobe”. W ten sposób można określić aplikacje, które będą wykorzystywane wewnątrz organizacji oraz sprawdzić działanie zasad przed ich wdrożeniem. Kiedy w funkcji AppLocker działaniu zbioru zasad przypisano tryb Audit Only, zasady tego zbioru nie są wymuszane. Stwarza to możliwość zaimportowania zasad do funkcji AppLocker i przetestowania ich w trybie Audit Only przed wdrożeniem aplikacji.

6.       Zdjęcie Polski z Priority Watch List.

Sporządzany co rok przez amerykański Departament Handlu (USTR) tzw. Raport 301 zawiera ranking krajów pod względem skuteczności egzekwowania praw własności intelektualnej. Ranking ten podzielony jest na kategorie, z których najważniejsze to Priority Watch List oraz Watch List.

Przez wiele lat Polska klasyfikowana była w niechlubnej kategorii Watch List, czyli w gronie krajów, gdzie przestrzeganie praw autorskich dalekie jest od ideału. Jednym z sygnałów poprawy tej sytuacji było ograniczenie w roku 2009 skali piractwa komputerowego do poziomu 54%. W latach poprzedzających notowano postęp jedynie o 1%.

Według USTR Polska została usunięta z Watch List ze względu na postęp w ograniczeniu dostępu do wyrobów pochodzących z nielegalnej produkcji, poprawę egzekwowania prawa w zakresie walki z przestępczością dotyczącą łamania praw autorskich oraz wzmocnienie współpracy pomiędzy właścicielami praw autorskich, a odpowiednimi służbami ochrony prawa. Stany Zjednoczone doceniły również działania podjęte przez rząd Polski w zakresie walki z piractwem internetowym. Usunięcie Polski z Watch List może stanowić pozytywny sygnał dla środowiska biznesowego oraz przyczynić się do poprawienia wizerunku Polski na świecie.

ostatnia zmiana: 2010-10-31
Komentarze
Polityka Prywatności