Synchronizacja i bezpieczeństwo danych - teraz to proste!

Czy kiedyś straciłeś jakieś ważne dane w wyniku awarii komputera, czy z powodu wirusa? Ostatnio w sieci pojawia się coraz więcej usług do backupu i synchronizacji danych. Prześcigają się oferując coraz więcej miejsca i coraz bardziej dopracowane usługi. Ale którą z takich usług wybrać?

Wszystkie opisane poniżej programy potrafią zadbać o bezpieczeństwo naszych danych (dokumentów, zdjęć i innych plików) przesyłając je na bezpieczny serwer i uaktualniając na serwerze, jeśli zostaną zmienione. Potrafią też synchronizować dane między kilkoma naszymi komputerami, tak, że jeśli dokument zmieni się na jednym, zmieniona wersja zostanie automatycznie skopiowana na drugi.
Dla studenta taka usługa jest szczególnie ważna - sprawozdania, projekty, prace licencjacje i magisterskie - w końcu są zupełnie bezpieczene. Nie ma problemu jeśli zepsuje się komputer, albo wirus skasuje zawartość naszego dysku. Sam straciłem tak  kiedyś ważne dane i teraz temat jest dla mnie szczególnie ważny.
Aby wybrać odpowiedni program przetestowałem kilkanaście tego rodzaju usług, porównując nie tylko ilość oferowanego miejsca, ale też użyteczność i jakość usługi. Poniżej zestawienie testowanych usług:
Uwaga natury technicznej - wszystkie linki poniżej zawierają dodatkowy kod (tzw. refferal link, link polecający). Umożliwia on rejestrującemu się użytkownikowi uzyskać “bonus” do pojemności konta (i równocześnie mi - choć akurat mam już dość miejsca). Jeśli macie znajomych, korzystających z tych usług - skorzystajcie z 'ich' linku - wtedy to im dodacie dodatkowe miejsce na koncie. Opis pojemności będzie od razu zawierał taki bonus, natomiast pojemność zawsze odnosi się do BEZPŁATNEGO konta. Konta płatne mają więcej pojemności, aż do nieograniczonej w przypadku niektórych usług.
 

DROPBOX
Pojemność:
2 250 MB + 250 MB za polecenie (do 10 GB w sumie + 1 250 MB bonus)
Platforma:
Windows, Mac, Linux, iPhone, Android, www, WindowsMobile (od innej firmy)
Jedna z najlepszych usług tego typu. Działa sprawnie, pozwala na synchronizowanie konkretnego katalogu, udostępnianie katalogów innym użytkownikom, korzystanie z katalogu publicznego (udostępnianie plików za pomocą linku, dowolnej osobie, której go prześlemy). Dodatkowo możemy zdobyć miejsce za pewne specjalne działania - np. przejście samouczka (250mb). Posiada też katalog na zdjęcia, tworzący galerię ze zdjęć wgranych do podkatalogu.
To rekomendowany wybór.
Zajmuje ok. 80 mb pamięci operacyjnej podczas pracy.
Dla chętnych na 1GB dodatkowego miejsca:link - konkurs, polegający na wykonaniu 50 zadań (za każde jest troszkę miejsca).
Świetnie pracuje się na udostępnionych folderach - wiele osób może mieć dostęp do tego samego folderu - zmiany są synchronizowane dla każdej z osób. Prócz tego można udostępniać wybrane pliki publicznie (wystarczy przesłać komuś link)

SUGARSYNC
Pojemność:
5 500 MB + 500 MB za polecenie (bez limitu, a przynajmniej nie mniej niż 30GB)
Platforma:
Windows, Mac, iPhone, Android, www, WindowsMobile
SugarSync pozwala synchronizować dowolny folder na komputerze i zachęca 5GB miejsca na start. Natomiast nie posiada klienta pod system Linux. SugarSync jest wrażliwy na liczbę plików w katalogu. Jeśli w katalogu było dużo małych plików - potrafił zająć do 700mb pamięci operacyjnej, po spakowaniu plików - potrzebował już tylko 200mb - i tak więcej niż inne usługi. To niestety minus klienta Windowsowego.
Aplikacja na iphone pozwala na odtwarzanie muzyki prosto z sieci, co może być wygodnym rozwiązaniem dla użytkowników tych urządzeń.
To dobry wybór do przechowywania muzyki i dużej porcji danych.

SYNCPLICITY
Pojemność:
3 000 MB + 1 000 MB za polecenie (do 5 GB w sumie)
Platforma:
Windows, Mac, www
Ciekawą opcją Syncplicity jest możliwość backupu dokumentów google do wybranego katalogu na naszym koncie. W ten sposób mamy backup (zupełnie automatyczny) naszych dokumentów.
Zajmuje 80mb pamięci.

SPIDEROAK
Pojemność:
6 GB (kod promocyjny worldbackupday) + 1GB za polecenie (podobno do 50GB)
Platforma:
Windows, Mac, Linux (różne dystrybucje), www
Spodobał mi się interfejs użytkownika. Program zajmuje nieco więcej pamięci niż Syncplicity i Dropbox (2×80mb). Przy rejestracji podaj jako kod promocyjny “worldbackupday”, który dodaje 3GB.
Dodatkowy + - SpiderOak generuje klucz szyfrujący i szyfruje Twoje dane przed wysłaniem. Więc zarówno transfer jak i przechowywane pliki są zaszyfrowane.
Sporą wadą jest brak możliwości współdzielenia danych wśród kilku użytkowników. Można udostępnić folder, ale tylko w celu ściągnięcia plików (przez przeglądarkę, czyli działa to tylko w jedną stronę).

UbuntuOne
Pojemność:
1 000 MB
Platforma:
Linux (domyślnie z Ubuntu), bardzo BETA klient Windowsa (potrafi zająć 100% czasu procesora)
To tylko w ramach porównania. Ubuntu daje niewiele miejsca, nie można polecać przyjaciół by dostać go więcej i nie działa na innych platformach. Ale jest domyślnie zainstalowany w Ubuntu - więc czasem może się przydać (prócz np. Dropboxa, który ładnie działa pod Linuxem - w trybie graficznym i z konsoli)

ZUMODRIVE
Pojemność:
1 000 MB + 250 MB za polecenie (do 5 GB +1GB MB za samouczek)
Platforma:
Windows, Linux, Mac, iPhone
Tego nie testowałem na razie dokładniej. Działa, synchronizuje i na razie tyle :-)

Windows SkyDrive synced storage
Pojemność:
5GB
Platforma:
Windows
Ograniczeniem jest tylko jedna, jedyna platforma. Miejsca jest dość, choć nie ma sposobu by go powiększyć.

STORINO
Pojemność:
1 500 MB +500 MB za polecenie (aż do 3 GB)
Platforma:
Windows
Tylko jedna platforma. Zaletą może być fakt, że to polska firma - więc wykupienie płatnego pakietu jest proste (przelewy z polskich banków, itp.)

CX
Pojemność:
10 GB
Platforma:
Windows, Mac, Android, iPhone, BlackBerry
Co ciekawe - platforma utrzymuje się z reklam dla użytkowników, którzy nie płacą. To jedyna platforma w ten sposób finansująca swoją działalność. Pokaźna ilość miejsca na start również zachęca.
Dodatkowo - użytkownik ma profil publiczny, gdzie może udostępniać swoje pliki.
CX dość wolno wgrywa pliki. Wgranie 100MB zajęło jakieś 4 godziny. Ma też problemy z polskimi znakami. W sumie niestety - dużo miejsca, ale nie da się korzystać.

SYNCANY

Jest jeszcze ciekawe “hybrydowe” rozwiązanie - Syncany. Syncany to projekt OpenSource. Jest to klient, potrafiący szyfrować i synchronizować dane do wybranego miejsca. Nie oferuje natomiast “własnego” magazynu plików online.
Syncany współpracuje z:
Folderami lokalnymi, folderami w sieci lokalnej, FTP, IMAP, Google Storage, Amazon S3, Rackspace Cloud Service, WebDAV, Picasa Web Albums, Foldery udostępnione w Windows (NetBios/CIFS), Box.net, SFTP, SSH

MOZY
Pojemność:
4GB + 1GB za polecenie
Platforma:
Windows, Mac
Krótko mówiąc - Backup. Pliki są szyfrowane, masz do nich dostęp zewsząd.

SAFECOPY
Pojemność:
3 500MB + 500MB za polecenie (do 500GB maksymalnie :-) )
Platforma:
Windows, Mac, iPhone, Android, mobilna wersja (dostęp przez www)
Zaletą tego rozwiązania jest nielimitowana pojemność maksymalna. Dodatkowo - wszystkie pliki są szyfrowane mocnymi kluczami szyfrującymi, a pliki są przechowywane w centrach danych z nadmiarowymi dyskami, w celu zapewnienia bezpieczeństwa danych. Zajmuje też mało pamięci i czasu procesora (31MB pamięci na moim Win7, przy pustym synchronizowanym katalogu).
Z ciekawostek - program pozwala na dostęp do plików przez protokół WebDAV. Np. w Windowsie tworzy dodatkowy napęd, do którego można kopiować pliki.
 
Na szczęście można korzystać z wielu takich programów jednocześnie - o ile nie przeszkadza nam że każdy z nich zajmie od 40 do 100mb pamięci RAM (SugarSync zajmie kilka razy więcej).
 
Na koniec cytat: Ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i na tych którzy będą robić kopie zaasowe :-)

dodane przez sm


ostatnia zmiana: 2011-07-22
Komentarze
Polityka Prywatności