Artykuł sponsorowany

Fundament sukcesu aplikacji mobilnych: Praktyczne wskazówki UI/UX

Pierwsze wrażenie konsumenta aplikacji mobilnej jest często momentem decydującym o jej użytkowaniu w przyszłości. Dlatego tak istotne jest zadbanie o kluczowe aspekty jak intuicyjny interfejs oraz płynność i prostota działania.

Retencja użytkowników aplikacji mobilnych jest silnie uzależniona od pierwszych doświadczeń podczas użytkowania (UI czyli User Interface) oraz funkcjonalności interfejsu (UX czyli User Experience). Zaangażowanie odbiorców determinuje przyjazny wygląd aplikacji, jej użyteczność oraz estetyka wykonania. W związku z tym usługi z zakresu projektowania UI/UX stają się coraz bardziej niezbędne, a zapotrzebowanie na specjalistów w tym segmencie stale rośnie. Tworząc aplikację, która ma docelowo przyciągnąć szerokie grono konsumentów, niezbędne jest zadbanie o wygodę i pozytywne pierwsze doświadczenie podczas korzystania.

Jak podaje portal Business of Apps "Średnia aplikacja traci 77% dziennych aktywnych użytkowników (DAU) w ciągu pierwszych 3 dni od instalacji". Co zrobić, by nasza aplikacja nie podzieliła losu aplikacji wchodzących w tę statystykę? Warto od samego początku projektu zadbać o najwyższy poziom funkcjonalności i intuicyjności interfejsu, który skutecznie zachęci użytkowników do regularnego korzystania z udostępnionych opcji.

Efektywny onboarding użytkownika aplikacji

Wdrożenie odbiorcy w funkcjonalność naszej aplikacji powinien być możliwie jak najprostszym i najprzyjemniejszym doświadczeniem. To właśnie pierwsze chwile użytkowania przekładają się na krytyczne wrażenie odbiorcy oraz przyszłościową decyzję o korzystaniu z aplikacji kolejny raz. Dlatego onboarding UX to niezwykle istotny element projektowania.

Najczęstsze błędy projektowe:

  • nadmiar wskazówek i powiadomień,
  • brak opcji pominięcia samouczka,
  • skomplikowane i długie toutoriale

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie opcji takich jak:

  • subtelne podpowiedzi kontekstowe,
  • treściwe przewodniki krok po kroku,
  • przyjemne w odbiorze wizualizacje,
  • zastosowanie opcji pominięcia dla zaawansowanych odbiorców

Przykładem aplikacji, która prezentuje sedno funkcji już w pierwszych minutach jest Dualingo (aplikacja służąca do nauki języków obcych), która cieszy się ogromnym zainteresowaniem stale zaangażowanych użytkowników, których liczba wciąż rośnie.

Niezawodne zasady projektowania wyglądu aplikacji

W temacie interfejsu graficznego możemy wyróżnić trzy kluczowe czynniki wpływające na pozytywny odbiór użytkowników podczas pierwszej styczności z aplikacją:

  • Prostota – ilość elementów interfejsu i udostępnionych funkcji powinna zostać zaprojektowana z myślą o różnorodnych użytkownikach aplikacji. Dla osób starszych mnogość opcji może być przytłaczająca i zniechęcać do dalszego użytkowania. Mniej znaczy więcej, dlatego przy projektowaniu wyglądu interfejsu powinniśmy postawić na prostotę. Dobra aplikacja mobilna jest przejrzysta, a jej odbiorca nie zostaje przebodźcowany ilością grafik, animacji czy przycisków,
  • Responsywność – ważne jest, by aplikacja była czytelna na różnego rodzaju urządzeniach. Prawidłowo zaprojektowana aplikacja mobilna jest wygodna oraz funkcjonalna zarówno na laptopach, monitorach komputerowych, tabletach czy smartfonach,
  • Dostępność – poza seniorami, z naszej aplikacji mobilnej mogą korzystać także osoby z niepełnosprawnościami, dlatego warto udostępnić takim użytkownikom specjalny tryb wyglądu, który będzie zawierał udogodnienia takie jak wysoki kontrast, sterowanie głosowe czy powiększone przyciski.

Wyważony design aplikacji przekłada się na zadowolonych odbiorców. Minimalizm jest niewątpliwie kluczem do sukcesu. Proste rozwiązania i skupienie uwagi na najważniejszych opcjach jest zdecydowanie lepsze od przesycenia elementami oraz implementacją zbyt wielu, dodatkowych funkcji - pisze jeden z developerów firmy internetum.comDzięki przemyślanemu i łatwemu w poruszaniu się interfejsowi sprawimy, że użytkownik wróci do korzystania z naszej aplikacji jeszcze na długo po instalacji. Przykładem aplikacji, która łączy zaawansowaną funkcjonalność z atrakcyjnym wizualnie interfejsem jest Instagram.

Iteracyjne testowanie aplikacji

By skutecznie wykrywać błędy projektowe UI oraz UX należy regularnie przeprowadzać testy użyteczności. Dzięki takim praktykom możemy zweryfikować intuicyjność interfejsu naszej aplikacji oraz sukcesywnie, metodycznie rozszerzać jej funkcjonalność w oparciu o realne potrzeby odbiorców.

Metody testowania są następujące:

  • Testy podzielne (testy A/B) – polegające na porównaniu dwóch różnych wersji designu aplikacji. Użytkownikom przedstawia się dwa warianty projektu, różniące się elementami takimi jak tło, rodzaj i rozmiar fontu czy kolor przycisku CTA. Na podstawie wyborów przeprowadza się analizę potrzeb oraz tendencji odbiorców,
  • Badania fokusowe (FGI) – to wywiady z użytkownikami testującymi aplikację i jej funkcjonalność. Focus Group Interview prowadzone są przez moderatora, który zadaje merytoryczne, wcześniej określone pytania celowo dobranej grupie osób. Następnie na podstawie informacji zwrotnych opracowuje się wnioski końcowe.

Istnieje wiele innych skutecznych metod badawczych UX, wyróżniamy jeszcze: Eyetracking, Prototypowanie, Wywiady pogłębione (IDI) czy Card sorting.

Projektowanie dla użytkownika

Podsumowując, kluczową zasadą w projektowaniu aplikacji mobilnych jest zadowolenia użytkownika. Wygoda odbiorcy powinna być celem każdego etapu projektowania. Takie działanie przełoży się na retencję oraz przychylne opinie o naszym produkcie. Sukces projektu aplikacji leży w rzetelnym podejściu do funkcjonalności, prostoty oraz intuicyjności interfejsu. Tworzenie aplikacji z pominięciem aspektu UI oraz UX może sprawić, że nasza aplikacja nie zyska oczekiwanej sympatii odbiorców.


opublikowano: 2025-01-07
Komentarze
Polityka Prywatności