
Badacze opracowali nowe, rewolucyjne roboty, które dostosowują się do kultury i obyczajów osób starszych, którym pomagają.
Trzy inicjatywy UE mają sprostać wyzwaniu jakim jest opracowanie bezpiecznej i inteligentnej technologii stanowiącej fundament bardziej niezawodnego i połączonego świata.
Robot rolniczy zbierający słodką paprykę pomoże zautomatyzować pracę w szklarniach.
Spersonalizowane uczenie maszynowe pomaga podobnym do ludzi robotom w interakcji z autystycznymi dziećmi w trakcie terapii.
Naukowcy dowodzą, że mózg może przeprogramować się w celu kontrolowania protezy w taki sam sposób, w jaki kontroluje własne części ciała. Im więcej osoby jednoręczne korzystają z protezy w życiu codziennym, tym silniej reaguje na nią ich mózg.
Naukowcy wykorzystują bezzałogowe pojazdy i roboty do gromadzenia informacji i próbek pochodzących z miejsc zbrodni lub katastrof. Ich inicjatywa pomoże ratować ludzkie życie.
Pewien zespół badawczy pomaga konstruktorom robotów w projektowaniu maszyn, które są bezpieczniejsze dla pracujących z nimi ludzi. Jak? Dzięki opracowanej przez nich nowatorskiej „mapie bezpieczeństwa”.
Dzięki projektowi wspieranemu przez UE roboty poprawią jakość życia osób cierpiących na demencję i wesprą ich opiekunów.
Naukowcy odkryli tysiące ogromnych czarnych dziur w centrum Drogi Mlecznej.
Jak ostrzegają eksperci, jeżeli ludzkość nie będzie lepiej przygotowana do obrony przed potencjalnym nielegalnym wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI), technologia ta może stać się niebezpiecznym narzędziem w rękach terrorystów, przestępców oraz krajów łamiących przepisy prawa międzynarodowego.
Doroczna wystawa Consumer Electronics Show (CES) odbyła się w zeszłym tygodniu w Las Vegas. Zaprezentowano na niej przeróżną, przedziwną i wspaniałą technologię koncepcyjną i praktyczną. Największą uwagę skupiały na sobie nowe gadżety dla konsumentów, niemniej inne osiągnięcia technologiczne, znacznie bardziej dalekosiężne, takie jak postępy w informatyce kwantowej, także cieszyły się zainteresowaniem.
Inteligencja roju odnosi się do naturalnych i sztucznych systemów obejmujących wiele jednostek, koordynowanych za pomocą zdecentralizowanego sterowania i samooorganizacji. Partnerzy projektu finansowanego ze środków UE zaprojektowali pierwszy samomontujący się wielorobotyczny system, zdolny do koordynacji sensomotorycznej odpowiadającej tej właściwej robotom monolitycznym.
Czujniki dotykowe, łączność i sprawna telekomunikacja to niektóre z czynników umożliwiających wdrażanie medycznych systemów telerobotycznych. Możliwości techniczne pojawiają się w samą porę zważywszy na presję wywieraną na opiekę zdrowotną przez demografię i trudności, z jakimi mogą borykać się chorzy z obszarów oddalonych z umówieniem się na konsultacje ze specjalistą.
Liderzy technologii napisali list otwarty do ONZ wzywając do zakazu autonomicznych systemów uzbrojenia, które ich zdaniem mogą umożliwić prowadzenie konfliktu zbrojnego na niespotykaną dotąd skalę i w szybszym tempie niż człowiek jest w stanie to pojąć.
Utwór Iggy’iego Popa „Jestem pasażerem” już jest wykorzystywany w reklamach samochodów, ale może wydać się jednak dysonansem, kiedy samochody są sprzedawane jako coś zapewniającego wolność zdobywaną dzięki możliwości kierowania i posiadania kontroli. Przynajmniej do tej pory. Wraz z nadchodzącą epoką pojazdów autonomicznych, ten utwór wybrzmi z pewnością miłym akordem, trafnie opisując nowy rodzaj wolności na drogach.
Dobre wino potrzebuje czasu – tak samo jak dobre winogrona potrzebują ciągłej uwagi i niezawodnych narzędzi do oceny ich stanu. Zauważając brak przekonującej alternatywy dla ręcznego pobierania i analizowania próbek, finansowane ze środków UE konsorcjum opracowało wyposażony w nieinwazyjne czujniki bezzałogowy pojazd naziemny (UGV, Unmanned Ground Vehicle) o nazwie VineRobot.
Fotonika stale oddziałuje na wiele obszarów naszego życia, od telekomunikacji po przetwarzanie informacji, a finansowany ze środków UE projekt PHOTOTUNE zwrócił ostatnio uwagę na jej potencjał w zastosowaniach medycznych i w kolejnej generacji robotów.
Na podstawie badania interakcji między bodźcami czuciowymi a przetwarzaniem neuronalnym w celu doskonalenia protez robotycznych, partnerzy finansowanych ze środków UE projektów NEBIAS i NANOBIOTOUCH rzucają także światło na funkcjonowanie całego mózgu.
Cieńszy, szybszy, silniejszy i elastyczniejszy – grafen może wprowadzić nowy wymiar do technologii w tak zróżnicowanych dziedzinach jak moda, medycyna czy transport. Finansowanie ze środków UE zapewni Europie miejsce w ścisłej czołówce nowych osiągnięć.
Prace prowadzone w ramach wielu finansowanych ze środków UE projektów skupiają się na rozwijaniu robotyki w kierunku wspomagania ludzi w pokonywaniu wyzwań społecznych, takich jak zapewnianie opieki osobom starszym lub niesienie pomocy w sytuacjach klęsk żywiołowych. Nauczyciel akademicki pracujący nad jednym z takich projektów argumentuje, że prawa robotów wg Isaaca Asimova nie są wytycznymi moralnymi, na jakie wyglądają, i wymagają aktualizacji.
Obawa o utratę pracy na rzecz tych, którzy potrafią wykonywać zadania szybciej, taniej i być może bardziej kreatywnie, towarzyszy człowiekowi od dawna. Z drugiej strony pojawia się obietnica nowej klasy próżniaczej, która uwolniona od przyziemnych, monotonnych i nudnych obowiązków, ma więcej wolnego czasu dla siebie. W świetle prognoz zapowiadających, że w ciągu najbliższych 20 lat 35% zawodów w Zjednoczonym Królestwie będzie zagrożonych automatyzacją, być może nadszedł już czas, by odróżnić terminatorów zawodów wykonywanych przez człowieka od suszarek bębnowych.
Finansowany ze środków unijnych projekt ALTEREGO pomaga naukowcom w opracowaniu „gry w lustrzane odbicie” z użyciem sztucznej inteligencji, która może zapewnić niedrogą i nieinwazyjną metodę diagnozowania i monitorowania schizofrenii.
Naukowcy, których prace są częściowo wspierane przez finansowany ze środków UE projekt SOMA, opracowali wszechstronne chwytaki robotyczne, potrafiące chwytać tysiące produktów dostępnych w supermarketach.
W ramach finansowanego ze środków UE projektu POLYACT zasady wytwarzania tkanin wykorzystano do produkcji mikrosiłowników, które mogą znaleźć cały szereg zastosowań biomedycznych zarówno na ciele człowieka, jak i w jego wnętrzu.
W wyścigu do inteligentnego otoczenia domy wydają się z roku na rok skupiać na sobie coraz większą uwagę. Sterowanie głosem jest jednym z narzędzi, w które przedsiębiorstwa nowoczesnych technologii chcą inwestować a – choć dostępne rozwiązania są nadal w powijakach – dofinansowany ze środków unijnych projekt zaskoczy je wykonując kolejny krok naprzód: sterowanie głosem z domieszką automatycznego rozpoznawania mowy.