Nowe technologie (archiwalne artykuły)

Miejskie przedsiębiorstwa autobusowe z Niemiec, Południowego Tyrolu i Włoch, wspólnie zamawiają 63 autobusy z ogniwami paliwowymi do swoich flot w ramach finansowanego ze środków UE projektu JIVE.
Partnerzy finansowanego ze środków UE projektu BINCI testują nowe narzędzia audio 3D, przenoszące dźwięk w przemyśle rozrywkowym na zupełnie nowy poziom z korzyścią dla konsumentów.
Jeżeli interesuje cię potencjalny wpływ pojazdów elektrycznych na ekologiczność gospodarki oraz interoperacyjność pomiędzy ich integracją a sieciami energetycznymi, właśnie ukazała się aktualizacja księgi, która może cię zaciekawić!
Konsorcjum projektu SEAHORSE otrzymało międzynarodową nagrodę z swoje rewolucyjne podejście do podniesienia poziomu bezpieczeństwa w procedurach stosowanych na statkach. Prestiżową nagrodę RINA-LR Maritime Safety Award wręczono podczas dorocznego przyjęcia zorganizowanego przez Royal Institution of Naval Architects (RINA) dnia 27 kwietnia 2017 r.
Policja w Zjednoczonym Królestwie i Belgii rozpoczęła testowanie półautonomicznego systemu analizy materiałów dochodzeniowych w celu przyspieszenia śledztwa, zwiększenia jego dokładności, a nawet zapobiegania przestępstwom dzięki wykrywaniu powiązań, które człowiekowi często umykają.
Najnowsza broszura research*eu RESULTS PACK – zbiór artykułów poświęconych finansowanym ze środków UE projektom prowadzonym w określonej dziedzinie badań naukowych – jest już dostępna bezpłatnie w formacie PDF. Broszura koncentruje się na dążeniu do zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa każdego rodzaju transportu, zwłaszcza transportu powierzchniowego (w tym pojazdów i niechronionych użytkowników drogi).
Niektóre grupy atomów w cząsteczkach mogą się obracać. Ruch ten pojawia się pod wpływem przypadkowych bodźców z otoczenia i nie jest ciągły, lecz skokowy. Zwykle uważa się, że takie przeskoki zachodzą w sposób typowy dla obiektów klasycznych, takich jak śmigło wentylatora potrącane palcem. Chemicy z instytutów Polskiej Akademii Nauk w Warszawie zaobserwowali jednak rotacje przebiegające według nieintuicyjnych reguł świata kwantów. Okazało się, że w odpowiednich warunkach kwantowe rotacje potrafią bardzo dobrze naśladować zwykłe, klasyczne obroty.
Obniżenie emisji i kosztów eksploatacji – to tylko dwie spośród wielu korzyści, jakie przyniosą pierwsze dalekobieżne i w 100% elektryczne promy pasażerskie i samochodowe. Majowa zapowiedź jednego z partnerów finansowanego ze środków UE projektu, dotycząca wprowadzenia na rynek modułowego systemu akumulatorów litowo-jonowych do promów, przybliża tę wizję do rzeczywistości.
Finansowana ze środków UE terapia na bazie RNA obiera za cel przyczyny chorób neurodegeneracyjnych, a nie tylko ich objawy.
Drukowanie 3D może bardzo pomóc w eksploracji Księżyca. Ponieważ ciężar to jedno z największych ograniczeń w podróżach kosmicznych, możliwość wznoszenia konstrukcji na miejscu z wykorzystaniem materiału księżycowego oraz energii słonecznej może przybliżyć o krok kolonizację Księżyca.
Użytkownicy na całym świecie zostali odcięci od swoich komputerów, kiedy padli ofiarą programu ransomware oraz żądań zapłaty pod groźbą utraty swoich danych – tylko w piątek, 12 maja 2017 r., było ich 200 000.
Przetwarzanie w chmurze, internetowe aplikacje multimedialne oraz internet rzeczy generują bezprecedensowy ruch danych na skalę światową. W ciągu pięciu lat spodziewane jest podwojenie ruchu sieciowego w centrach danych w związku z zapotrzebowaniem tych zastosowań na pasma i dlatego w ramach projektów wspieranych przez UE poszukiwane są sposoby na zmniejszenie tego obciążenia.
Partnerzy finansowanego ze środków UE projektu RECAP prezentują przystępne cenowo, skalowalne i elastyczne rozwiązanie do automatycznej analizy treści multimedialnych, które dzięki pionierskiej platformie wspomaga proces pracy nad multimediami oraz poprawia jakość archiwów.
Wyobraź sobie film online, którego treść zmienia się w zależności od płci widza, jego wieku i wyrazu twarzy. Taki przełom staje się możliwy dzięki włoskiemu MŚP, Cynny, oraz wsparciu w ramach projektu MORPHCAST.
Detaliści zajmujący się handlem elektronicznym od lat korzystają z narzędzi analityki biznesowej, podczas gdy ich odpowiednicy w handlu fizycznym muszą polegać głównie na własnym instynkcie, przeczuciach oraz próbach i błędach. Technologie sensoryczne pozwolą teraz także tym sprzedawcom detalicznym skorzystać z zaawansowanych narzędzi analitycznych. Ten ogromny potencjał rynkowy zamierza wykorzystać irlandzki start-up o nazwie Measurance.
Światło inicjuje wiele reakcji chemicznych. W doświadczeniach w Centrum Laserowym Instytutu Chemii Fizycznej PAN i Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego po raz pierwszy wykazano, że w niektórych z tych reakcji cząsteczki pod wpływem intensywniejszego oświetlenia mogą reagować między sobą wyraźnie szybciej. W doświadczeniach przyspieszenie osiągnięto za pomocą podwójnych ultrakrótkich impulsów laserowych.
Skrócenie czasu podróży lotniczej o 60 minut to atrakcyjna propozycja, nad którą prowadzone są wytężone prace w ramach finansowanego ze środków UE projektu. Partnerzy projektu PASSME stwierdzili, że najbardziej spowalniającym czynnikiem jest stres, więc pracują teraz nad rozwiązaniami, dzięki którym porty lotnicze mają stać się bardziej przyjazne dla pasażerów, m.in. poprzez nowe podejście do obsługi bagażu.
W Zakładzie Spektroskopii Atomowej Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pod kierunkiem prof. dr. hab. Marka Polasika, realizowane są unikalne interdyscyplinarne badania teoretyczne dotyczące zaprojektowania optymalnych warunków dla przeprowadzenia pierwszej eksperymentalnej obserwacji nowego zjawiska fizycznego, jakim będzie proces wzbudzenia jądra poprzez wychwyt elektronu (NEEC, od ang. Nuclear Excitation by Electron Capture). Chodzi o kontrolowane uwalnianie energii zgromadzonej w izomerach jądrowych, które posłuży m.in. do stworzenia ultrawydajnych baterii jądrowych.
Na podstawie badania interakcji między bodźcami czuciowymi a przetwarzaniem neuronalnym w celu doskonalenia protez robotycznych, partnerzy finansowanych ze środków UE projektów NEBIAS i NANOBIOTOUCH rzucają także światło na funkcjonowanie całego mózgu.
Prawdziwy kot nie może być jednocześnie żywy i martwy, jak stwierdził austriacki fizyk Erwin Schrödinger. Fizyka kwantowa pisze jednak zasady od nowa, co wykazał właśnie zespół finansowanych ze środków UE naukowców.
W obliczu nasilającej się konkurencji o zasoby leśne, partnerzy finansowanego ze środków UE projektu DIABOLO postanowili wprowadzić efektywniejsze metody śledzenia zakłóceń i degradacji.
Cieńszy, szybszy, silniejszy i elastyczniejszy – grafen może wprowadzić nowy wymiar do technologii w tak zróżnicowanych dziedzinach jak moda, medycyna czy transport. Finansowanie ze środków UE zapewni Europie miejsce w ścisłej czołówce nowych osiągnięć.
Chociaż finansowany ze środków UE projekt CARBAZYMES dobiega zaledwie półmetka, jego partnerzy już złożyli wniosek patentowy. Zidentyfikowali obiecujące enzymy biokatalityczne, które mogą potencjalnie przekształcić przemysłowe procesy chemiczne z korzyścią dla przemysłu, konsumentów i środowiska.
Tworząc konstrukcje zdolne do oparcia się trzęsieniom ziemi, inżynierowie korzystają obecnie wyłącznie z metod opartych na siłach. Nie mogą decydować, jak konstrukcja będzie dostosowywać się do wstrząsów sejsmicznych, co może skutkować niepożądanymi uszkodzeniami. Istnieje nadzieja, że innowacyjny projekt wysoce odkształcalnej konstrukcji betonowej zapewni taką swobodę, optymalizując jednocześnie wykorzystanie zasobów, minimalizując koszty i zapewniając bezpieczeństwo.
Mimo iż wydobywanie gazu łupkowego w bezpieczny i odpowiedzialny sposób jest priorytetem UE, metoda wydobycia zmniejszająca obawy opinii publicznej nie została jeszcze odkryta. Szczelinowanie hydrauliczne – zwane popularnie kruszeniem – nie tylko nie sprawdza się idealnie, ale także wywołuje, jak wiadomo, trzęsienia ziemi. Przedsiębiorstwo z siedzibą w Zjednoczonym Królestwie pracuje nad obiecującą alternatywą w ramach finansowanego ze środków UE projektu OCTOPUS TECHNOLOGY.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności