Nowe technologie (archiwalne artykuły)

Source
Konsorcjum projektu SEAHORSE otrzymało międzynarodową nagrodę z swoje rewolucyjne podejście do podniesienia poziomu bezpieczeństwa w procedurach stosowanych na statkach. Prestiżową nagrodę RINA-LR Maritime Safety Award wręczono podczas dorocznego przyjęcia zorganizowanego przez Royal Institution of Naval Architects (RINA) dnia 27 kwietnia 2017 r.
Policja w Zjednoczonym Królestwie i Belgii rozpoczęła testowanie półautonomicznego systemu analizy materiałów dochodzeniowych w celu przyspieszenia śledztwa, zwiększenia jego dokładności, a nawet zapobiegania przestępstwom dzięki wykrywaniu powiązań, które człowiekowi często umykają.
Najnowsza broszura research*eu RESULTS PACK – zbiór artykułów poświęconych finansowanym ze środków UE projektom prowadzonym w określonej dziedzinie badań naukowych – jest już dostępna bezpłatnie w formacie PDF. Broszura koncentruje się na dążeniu do zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa każdego rodzaju transportu, zwłaszcza transportu powierzchniowego (w tym pojazdów i niechronionych użytkowników drogi).
Obniżenie emisji i kosztów eksploatacji – to tylko dwie spośród wielu korzyści, jakie przyniosą pierwsze dalekobieżne i w 100% elektryczne promy pasażerskie i samochodowe. Majowa zapowiedź jednego z partnerów finansowanego ze środków UE projektu, dotycząca wprowadzenia na rynek modułowego systemu akumulatorów litowo-jonowych do promów, przybliża tę wizję do rzeczywistości.
Finansowana ze środków UE terapia na bazie RNA obiera za cel przyczyny chorób neurodegeneracyjnych, a nie tylko ich objawy.
Drukowanie 3D może bardzo pomóc w eksploracji Księżyca. Ponieważ ciężar to jedno z największych ograniczeń w podróżach kosmicznych, możliwość wznoszenia konstrukcji na miejscu z wykorzystaniem materiału księżycowego oraz energii słonecznej może przybliżyć o krok kolonizację Księżyca.
Użytkownicy na całym świecie zostali odcięci od swoich komputerów, kiedy padli ofiarą programu ransomware oraz żądań zapłaty pod groźbą utraty swoich danych – tylko w piątek, 12 maja 2017 r., było ich 200 000.
Przetwarzanie w chmurze, internetowe aplikacje multimedialne oraz internet rzeczy generują bezprecedensowy ruch danych na skalę światową. W ciągu pięciu lat spodziewane jest podwojenie ruchu sieciowego w centrach danych w związku z zapotrzebowaniem tych zastosowań na pasma i dlatego w ramach projektów wspieranych przez UE poszukiwane są sposoby na zmniejszenie tego obciążenia.
Partnerzy finansowanego ze środków UE projektu RECAP prezentują przystępne cenowo, skalowalne i elastyczne rozwiązanie do automatycznej analizy treści multimedialnych, które dzięki pionierskiej platformie wspomaga proces pracy nad multimediami oraz poprawia jakość archiwów.
Wyobraź sobie film online, którego treść zmienia się w zależności od płci widza, jego wieku i wyrazu twarzy. Taki przełom staje się możliwy dzięki włoskiemu MŚP, Cynny, oraz wsparciu w ramach projektu MORPHCAST.
Detaliści zajmujący się handlem elektronicznym od lat korzystają z narzędzi analityki biznesowej, podczas gdy ich odpowiednicy w handlu fizycznym muszą polegać głównie na własnym instynkcie, przeczuciach oraz próbach i błędach. Technologie sensoryczne pozwolą teraz także tym sprzedawcom detalicznym skorzystać z zaawansowanych narzędzi analitycznych. Ten ogromny potencjał rynkowy zamierza wykorzystać irlandzki start-up o nazwie Measurance.
Skrócenie czasu podróży lotniczej o 60 minut to atrakcyjna propozycja, nad którą prowadzone są wytężone prace w ramach finansowanego ze środków UE projektu. Partnerzy projektu PASSME stwierdzili, że najbardziej spowalniającym czynnikiem jest stres, więc pracują teraz nad rozwiązaniami, dzięki którym porty lotnicze mają stać się bardziej przyjazne dla pasażerów, m.in. poprzez nowe podejście do obsługi bagażu.
Na podstawie badania interakcji między bodźcami czuciowymi a przetwarzaniem neuronalnym w celu doskonalenia protez robotycznych, partnerzy finansowanych ze środków UE projektów NEBIAS i NANOBIOTOUCH rzucają także światło na funkcjonowanie całego mózgu.
Prawdziwy kot nie może być jednocześnie żywy i martwy, jak stwierdził austriacki fizyk Erwin Schrödinger. Fizyka kwantowa pisze jednak zasady od nowa, co wykazał właśnie zespół finansowanych ze środków UE naukowców.
W obliczu nasilającej się konkurencji o zasoby leśne, partnerzy finansowanego ze środków UE projektu DIABOLO postanowili wprowadzić efektywniejsze metody śledzenia zakłóceń i degradacji.
Cieńszy, szybszy, silniejszy i elastyczniejszy – grafen może wprowadzić nowy wymiar do technologii w tak zróżnicowanych dziedzinach jak moda, medycyna czy transport. Finansowanie ze środków UE zapewni Europie miejsce w ścisłej czołówce nowych osiągnięć.
Chociaż finansowany ze środków UE projekt CARBAZYMES dobiega zaledwie półmetka, jego partnerzy już złożyli wniosek patentowy. Zidentyfikowali obiecujące enzymy biokatalityczne, które mogą potencjalnie przekształcić przemysłowe procesy chemiczne z korzyścią dla przemysłu, konsumentów i środowiska.
Tworząc konstrukcje zdolne do oparcia się trzęsieniom ziemi, inżynierowie korzystają obecnie wyłącznie z metod opartych na siłach. Nie mogą decydować, jak konstrukcja będzie dostosowywać się do wstrząsów sejsmicznych, co może skutkować niepożądanymi uszkodzeniami. Istnieje nadzieja, że innowacyjny projekt wysoce odkształcalnej konstrukcji betonowej zapewni taką swobodę, optymalizując jednocześnie wykorzystanie zasobów, minimalizując koszty i zapewniając bezpieczeństwo.
Mimo iż wydobywanie gazu łupkowego w bezpieczny i odpowiedzialny sposób jest priorytetem UE, metoda wydobycia zmniejszająca obawy opinii publicznej nie została jeszcze odkryta. Szczelinowanie hydrauliczne – zwane popularnie kruszeniem – nie tylko nie sprawdza się idealnie, ale także wywołuje, jak wiadomo, trzęsienia ziemi. Przedsiębiorstwo z siedzibą w Zjednoczonym Królestwie pracuje nad obiecującą alternatywą w ramach finansowanego ze środków UE projektu OCTOPUS TECHNOLOGY.
Prace prowadzone w ramach wielu finansowanych ze środków UE projektów skupiają się na rozwijaniu robotyki w kierunku wspomagania ludzi w pokonywaniu wyzwań społecznych, takich jak zapewnianie opieki osobom starszym lub niesienie pomocy w sytuacjach klęsk żywiołowych. Nauczyciel akademicki pracujący nad jednym z takich projektów argumentuje, że prawa robotów wg Isaaca Asimova nie są wytycznymi moralnymi, na jakie wyglądają, i wymagają aktualizacji.
Polsko-czeski zespół badawczy zademonstrował, jak nawet wydawałoby się ultrabezpieczna postać środków płatniczych, zaprojektowana za pomocą mechaniki kwantowej, może mieć potencjalnie duże luki w zabezpieczeniach, narażające ją na sfałszowanie. Uwydatnia to jednak nie tyle ograniczenia tej nowej technologii, co jej stały potencjał do przekształcania społeczeństwa w XXI wieku.
Praca zakładów użyteczności publicznej w terenie może stać się prawdziwym utrapieniem nawet wtedy, kiedy dokładne mapy są pod ręką. Robotnicy są w stanie szybko zlokalizować poszukiwaną sieć, ale mogą koniec końców doprowadzić do uszkodzenia sieci należących do kogoś innego. Tego typu sytuacji już niedługo będzie można uniknąć dzięki wspomagającemu urządzeniu, opracowanemu w ramach projektu LARA.
MOTIT – serwis wypożyczający skutery elektryczne za pośrednictwem specjalnej aplikacji – przeszedł długą drogę od swojego uruchomienia w 2013 r. w Barcelonie. System, który zostanie niedługo udostępniony w Mediolanie, przechodzi właśnie testy w Paryżu. Jednak ten rozwój nie byłby możliwy bez udoskonaleń. Skargi użytkowników mających trudności ze zlokalizowaniem skuterów doprowadziły do powstania koncepcji odbiornika Galileo i wbudowania go w skutery MOTIT w ramach projektu G MOTIT.
Efektywna ocena szerszej rozpiętości zakresów widmowych laserów to dla przemysłu fotonicznego konieczność. Miniaturowy tripler częstości opracowany w ramach projektu MINIMODS może podnieść wydajność wytwarzania impulsów z 10 do ponad 30%.
Innowacyjna metoda suchego trawienia opracowana przez finansowanych ze środków UE naukowców może obniżyć koszty produkcji ogniw fotowoltaicznych aż o 25%.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności