Nowe technologie (archiwalne artykuły)

Source
Finansowani ze środków UE naukowcy sfilmowali światło sparowane z elektronami przechodzące potajemnie przez nanoprocesory.
Naukowcy opracowali system morskiej turbiny wiatrowej, którego przedmontaż i wstępny rozruch można przeprowadzić w pełnym zakresie w kontrolowanych warunkach portowych.
Roboty do noszenia na ciele, które są w stanie przewidywać i reagować na ruch użytkownika w czasie rzeczywistym mogą radykalnie usprawnić sprzęt do wspomagania mobilności i rehabilitacji.
Innowacyjne oprogramowanie symulacyjne 3D umożliwia optymalizowanie funkcjonowania zakładu z uwzględnieniem doświadczeń pracowników.
Partnerzy finansowanego ze środków UE projektu ROVINA opracowali autonomicznego robota, który jest w stanie poruszać się, eksplorować i sporządzać mapy cyfrowe trudno dostępnych obszarów.
Unijni naukowcy opracowali narzędzie do oceny oddziaływania klęsk żywiołowych na infrastrukturę transportową z myślą o bezpieczeństwie ludzi i oszczędnościach.
Unijni naukowcy opracowali system do monitorowania w czasie rzeczywistym przetwórstwa żywności w zakładach przemysłowych – innowacja, która może mieć realny potencjał komercyjny.
W następstwie trzęsienia ziemi, które 24 sierpnia 2016 r. dotknęło włoskie miasto Amatrice i okalający je region, włoskie władze poprosiły o pomoc partnerów finansowanego ze środków UE projektu TRADR. Partnerzy podjęli wyzwanie i niezwłocznie umieścili dwa bezzałogowe pojazdy lądowe (UGV) i trzy bezzałogowe statki powietrzne (UAV) w zniszczonym regionie.
W nowym artykule, naukowcy z Uniwersytetu w Southampton, Zjednoczone Królestwo, i członkowie zespołu pracującego nad finansowanym ze środków UE projektem RAMP, wykazali, że memrystory mogą wspomóc opracowywanie bardziej precyzyjnych i przystępnych medycznych wyrobów neuroprotetycznych i bioelektrycznych.
Naukowcy korzystający ze wsparcia środków unijnych łączą wysoką moc obliczeniową ze sprzętem i serwerami w celu stworzenia bardziej wydajnej, heterogenicznej chmury.
Opracowano nowe metody umożliwiające poprawę wydajności recyklingu papieru, przyczyniające się do powstania nowych szans biznesowych w zakresie zrównoważonego przetwarzania odpadów.
Zrozumienie, w jaki sposób w naszych mózgach zachodzi "wewnętrzna ewolucja" — oraz jak pomaga nam ona przystosowywać się i uczyć skomplikowanych umiejętności, takich jak posługiwanie się językiem — może pewnego dnia doprowadzić do powstania bardziej inteligentnych robotów.
Naukowcy połączyli alkohole cukrowe z nanorurkami węglowymi, aby stworzyć materiał umożliwiający magazynowanie energii odnawialnej w postaci ciepła.
Partnerzy finansowanego ze środków UE projektu XP-DITE testują pierwszy na świecie system bezpieczeństwa, który może skrócić o połowę czas poświęcany w portach lotniczych na kontrolę bezpieczeństwa, łącząc unijne i amerykańskie punkty kontroli w jedną odprawę.
Dzięki wykorzystaniu przystępnych, niezbyt zaawansowanych technicznie femtokomórek, partnerzy finansowanego ze środków UE projektu TUCAN3G zapewnili odciętym od sieci regionom świata łączność 3G.
Zdobycie nowej wiedzy na temat orientacji przestrzennej przybliża partnerów finansowanego ze środków UE projektu ANT NAVIGATION o krok do kolejnej generacji przełomowych osiągnięć w neuronauce.
W odpowiedzi na ewoluujące zagrożenia cyberbezpieczeństwa partnerzy finansowanych z funduszy unijnych projektów SHARCS i PQCRYPTO tworzą paradygmaty bezpieczeństwa, architektury i oprogramowanie, które będą w stanie zapewnić naszym systemom ICT bezpieczeństwo i wiarygodność.
Czego inżynierowie oprogramowania i specjaliści ICT mogą nauczyć się od czerwi? Jak się wydaje całkiem sporo. Dzięki poznaniu, w jaki sposób zachodzą złożone procesy uczenia się w prostych organizmach, finansowani ze środków UE naukowcy mają nadzieję zapoczątkować epokę samouczących się robotów i predykcyjnego przetwarzania danych.
Badania wsparte z budżetu projektu DELICAT wykazały, jak można znacznie szybciej i skuteczniej wykrywać turbulencje za pomocą danych, które już są rutynowo przesyłane przez samoloty komercyjne.
Zespół amerykańskich i izraelskich naukowców, finansowany częściowo przez UE, opracował prawdziwie pionierski ekran, na którym można oglądać filmy 3D bez okularów.
Partnerzy przełomowego projektu, finansowanego ze środków UE, opracowali platformę na bazie chmury wraz z całą gamą aplikacji i narzędzi, aby wspomóc zrównoważony ruch w europejskich miastach.
Zakończony w kwietniu 2016 r. projekt BIO4MAP wprowadza właśnie na rynek nowy typ zrównoważonego opakowania żywności. Konsorcjum zapowiada znaczące wydłużenie okresu przydatności do spożycia makaronów i serów, koszt niższy o 25% w stosunku do alternatyw oraz ograniczony nawet o 29% ślad środowiskowy i węglowy.
Unijni naukowcy są przekonani, że innowacyjne kubity mogą pełnić rolę jednostek informacji w przyszłych komputerach kwantowych.
Tragiczne wydarzenia, jak niedawny atak bombowy na lotnisku w Brukseli, uwidoczniły konieczność zastosowania bardziej rygorystycznych środków bezpieczeństwa i lepszych technologii. To jedno z zastosowań, które ma na uwadze zespół MIRPHAB, prezentując czujnik chemiczny wykrywający środki farmaceutyczne i materiały wybuchowe z odległości 30 m.
Uczestnicy finansowanego przez UE projektu odkryli innowacyjne i konkurencyjne rozwiązania dla transportu wodnego o zerowej emisji. Daje to nowe możliwości budowy wydajnych statków napędzanych elektrycznie.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności