Nowe technologie (archiwalne artykuły)

Source
Pojazdy elektryczne (EV) oferują wiele korzyści dla środowiska, ale nie są w stanie pokonywać dużych odległości. Finansowany ze środków UE projekt poświęcony był wyprodukowaniu tańszych i bezpieczniejszych akumulatorów litowo-jonowych (Li-ion) o gęstości energii zbliżonej do 200 watogodzin na kilogram.
Skuteczne wykorzystanie energii fal morskich jest możliwe dzięki niedrogiemu i bezpiecznemu mocowaniu lub kotwiczeniu przetworników energii fal morskich (WEC) do dna morskiego. Nowe rozwiązania kotwiczenia i cumowania do muringu zmniejszą koszty instalacji stacji stabilizujących, które stanowią znaczną część kosztów produkcji przetworników.
Naukowcy z UE opracowali kompletny pakiet do naprawiania turbin wiatrowych na miejscu, który pozwala minimalizować czas przestojów powodowanych uszkodzeniami turbin.
Zespół badaczy europejskich zajął się technologią produkcji kwarcu o bardzo niskiej lub zerowej toksyczności, eliminując tym samym jakiekolwiek zagrożenie dla układu oddechowego.
Europejscy naukowcy pracują nad stworzeniem kart charakterystyki nowej ważnej klasy materiałów, które są już powszechnie stosowane, ale niedostatecznie opisane. Wyników badań toksyczności powinny ułatwić tworzenie odpowiednich regulacji prawnych.
Przy projektowaniu samolotów elektrycznych kwestie gospodarki cieplnej i odprowadzania ciepła stwarzają szczególne trudności. Badacze z UE zaprezentowali rozwiązanie chłodzenia pasywnego, które pozwoli znacząco obniżyć temperaturę sprzętu we wnętrzu samolotu.
Konsorcjum zrzeszające partnerów reprezentujących różne dziedziny i kontynenty pomogło w stworzeniu nowego oprogramowania z zakresu architektury i infrastruktury, umożliwiającego modelowanie informacji o budynkach.
Zespół badaczy europejskich opracował nowy system do czyszczenia podłóg w szpitalach. Połączenie nowo opracowanych tkanin na mopy ze sterylizacją światłem ultrafioletowym (UV) pozwala uzyskać stuprocentową skuteczność usuwania drobnoustrojów bez generowania żadnych odpadów, w tym chemicznych.
Naukowcy z UE opracowali nowe metody skutecznego przetwarzania paliw płynnych, takich jak diesel lub biopaliwa, na wodór. Udoskonalenia te są zapowiedzią ekonomicznej, zdecentralizowanej produkcji wodoru z możliwością przekształcenia produkcji paliwa i jej dystrybucji w całej UE.
Naukowcy z UE zajęli się ważnym problemem, który na chwilę obecną uniemożliwia pełną integrację aktywnych nanofotonicznych urządzeń na chipach metodą plazmoniki oraz nowe połączenia materiałów.
W ramach wspólnej inicjatywy technologicznej (JTI) "Czyste niebo", naukowcy opracowali modele numeryczne do oceny ograniczania oporu stawianego przez kadłub pionowzlotu zgodnie z optymalizacją aerodynamicznego kształtu niektórych z krytycznych elementów kadłuba i zwalidowali swoje przewidywania w testach w tunelu aerodynamicznym.
W ramach unijnego projektu opracowano metody umożliwiające umieszczenie konserwantów w opakowaniach kosmetyków w celu zmniejszenia ich ilości w samych produktach kosmetycznych.
Zwiększenie energooszczędności budynków miałoby duży wpływ na wymogi energetyczne obowiązujące w Europie. W ramach jednej z unijnych inicjatyw podjęto próbę realizacji tego założenia poprzez opracowanie inteligentnych okien umożliwiających zaawansowaną kontrolę natężenia światła i ciepła.
Zwiększenie aerodynamiki samolotu poprzez opracowanie skrzydeł zmieniających kształt może w przyszłości umożliwić konstruowanie szybszych i bardziej wydajnych samolotów.
Naukowcy z UE zbadali odkształcenia gumy w oponach samochodowych podczas hamowania na mokrej jezdni. Przy pomocy nowatorskiej analizy komputerowej zdjęć wykonanych w podczerwieni zespół modelował reakcje opon i asfaltu. Wyniki tych badań mogą pomóc w opracowaniu doskonalszych materiałów.
Szybsze, niezawodne i elastyczne usługi frachtu kolejowego są potrzebne w całej Europie. W ramach inicjatywy UE zaprojektowano nowy pociąg towarowy o wydajności podobnej do pociągów pasażerskich.
W ramach finansowanego przez UE projektu SQUTEC opracowano techniki o czułości umożliwiającej mierzenie pojedynczych cząsteczek.
Poważnym wyzwaniem technologicznymi w zakresie tworzenia mieszanin nanokompozytów polimerowych (PNC) jest kontrolowanie dyspersji nanocząsteczek w matrycy polimerowej. Nowe, zaawansowane technologicznie urządzenie umożliwia adaptacyjne sterowanie tym procesem, a tym samym kontrolę jakości produktów.
Światło uznawane jest za doskonały odczynnik w przyjaznej dla środowiska, ekologicznej fotokatalizie. Niedawne powstanie nanotechnologii nadejście epoki nano oferuje możliwość starannego dostrojenia syntezy i właściwości nanocząsteczek mogących posłużyć jako fotokatalizatory.
Naukowcy opracowali metody umożliwiające wykorzystanie naturalnych enzymów rozkładających tłuszcze w roztworach wody i oleju w celu wytwarzania nietoksycznych produktów przeznaczonych dla przemysłu chemicznego, spożywczego i farmaceutycznego.
Naukowcy wspierani ze środków UE zbudowali w pełni zautomatyzowaną platformę, która wykrywa i zbiera dojrzałe owoce w szklarniach oraz na otwartych polach. Może także służyć do opryskiwania koron drzew w sadach owocowych i docelowych oprysków w winnicach.
Stosując niskokosztowe techniki druku, uczestnicy pewnego innowacyjnego unijnego projektu zastosowali technologię bezprzewodowych czujników w produktach papierowych. Technologia ta może znaleźć nowatorskie zastosowania w wielu różnych dziedzinach, od logistyki po inteligentne opakowania.
W ramach inicjatywy UE opracowano inteligentny, uczący się system administracyjny. System umożliwia przechwytywanie, gromadzenie, wykorzystywanie i analizowanie informacji o codziennej działalności organizacji w celu wspomagania procesu podejmowania decyzji i wymiany wiedzy.
Naukowcy z UE opracowali narzędzie służące do obliczania odpowiedzi magnetooptycznej materiałów, które są obiecujące pod kątem innowacyjnych zastosowań w fizyki materii skondensowanej i nanotechnologii. W kontekście niedawnego odkrycia niezwykłych materiałów, takich jak izolatory topologiczne i pewne nanostruktury węglowe, narzędzie to powstało w odpowiednim momencie.
W wyniku absorpcji wodoru przez stal i inne stopy następuje redukcja ich plastyczności i obciążalności. Dzięki serii modeli obliczeniowych kilka gałęzi przemysłu może skorzystać z pomocy w ocenie wpływu wodoru na odporność materiałów i komponentów na zniszczenie.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności