Ponad jedna trzecia wszystkich maszyn tnących, stosowanych przez małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), to tokarki. Dodanie trzeciej osi obrotu do konwencjonalnych maszyn dwuosiowych przyniesie istotne korzyści w postaci skrócenia czasu, obniżenia kosztów i ograniczenia zużycia materiałów.
Ogniwa paliwowe ze stałym tlenkiem (SOFC) cieszą się rosnącym zainteresowaniem z racji dużej wydajności konwersji energii i niewielkiego wpływu na środowisko. Pewne ograniczenia technologiczne mogą zostać rozwiązane dzięki modelowaniu opracowanemu przez naukowców korzystających z pomocy finansowej UE.
Większość konwencjonalnych systemów kontroli produkcji cechuje się małą elastycznością ze względu na sztywne i scentralizowane struktury kontroli. W ramach unijnej inicjatywy opracowano technologie adaptacyjnej i samodzielnie uczącej się linii produkcyjnej z wbudowanym systemem kontroli jakości, który pozwala na wytwarzanie zindywidualizowanych produktów o lepszej jakości.
Naukowcy z UE tworzą biolakier do powlekania metalowych puszek na żywność przy pomocy substancji uzyskanej ze skórek pomidorów.
Większość maszyn budowlanych wykorzystuje urządzenia nazywane szybkozłączami, które umożliwiają szybką zmianę narzędzia roboczego, ale mają pewne wady. W ramach unijnej inicjatywy opracowywany jest innowacyjny system, którego zadaniem jest optymalizacja wydajności maszyn przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa.
Superkondensatory stały się podstawowym elementem pojazdów zasilanych elektrycznie i hybrydowo, zapewniają bowiem szybkie przypływy mocy dającej przyspieszenie praktycznie bez ograniczeń. Inicjatywa UE ulepszyła te urządzenia poprzez zwiększenie pojemności magazynowania energii.
Drukowanie 3D ma szansę zrewolucjonizować przemysł produkcyjny. Lepiej zorganizowany łańcuch dostaw pomógłby Europie poprawić konkurencyjność w zakresie wytwarzania niedrogich zindywidualizowanych produktów.
Ultrakrótkie impulsy świetlne wytwarzane przez lasery światłowodowe umożliwiają dokonywanie wielu odkryć w różnych dziedzinach, od biomedycyny po mikroobróbkę. Wykorzystanie nanomateriałów węglowych do ich wytwarzania mogłoby oznaczać istotne korzyści w porównaniu z konwencjonalnymi systemami półprzewodnikowymi.
Partnerzy jednego z projektów UE stworzyli dwie nowe tkaniny o wysokiej wartości, osadzając włókna węglowe pochodzące z recyklingu w żywicy.
Nowy system zautomatyzowanych bramek na europejskich przejściach granicznych pozwoli szybciej i wygodniej przekraczać granice, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo.
Europejska Platforma Technologiczna (ETP) w dziedzinie transportu drogowego jest odpowiedzią na wyzwania dotyczące przyszłej konkurencyjności Europy i ma przynieść korzyści wszystkim mobilnym obywatelom. Unijna inicjatywa wspiera ETP w realizacji celu polegającego na budowie zrównoważonego i konkurencyjnego europejskiego systemu transportu drogowego.
Produkty betonowe wyprodukowane z surowców wtórnych mogą umożliwić sektorowi budowlanemu zwiększenie efektywności środowiskowej i ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów.
Opracowano nowe projekty okien izolowanych, które umożliwiają producentom uzyskanie oszczędności energii na poziomie 15% oraz zmniejszenie ciężaru o 50%.
Powstawanie par kwarków prawdziwych-antyprawdziwych to jedno ze zjawisk zaobserwowanych z dużą dokładnością w Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) w ośrodku CERN. Od strony teoretycznej, finansowany ze środków UE zespół badawczy starał się uzyskać prognozy o takim samym poziomie dokładności, aby sprawdzić model standardowy w zakresie oddziaływań podstawowych i znaleźć w nim niewielkie odchylenia, które sygnalizowałyby istnienie nowej fizyki.
W procesie prania, po pewnej liczbie cykli, warstwy ochronne, którymi pokryta jest tkanina np. odzieży roboczej i bielizny pościelowej, mogą się spierać. Uczestnicy unijnej inicjatywy znaleźli nowe sposoby na równomierne ponowne ich nakładanie przy pomocy środków chemicznych.
Ogromne środki unijne przeznaczone na dofinansowanie projektów transportowych nie gwarantują komercjalizacji ich rezultatów. Unijna inicjatywa pomogła poprawić te statystyki dzięki wytycznym na temat najlepszych praktyk, szkoleniu oraz osobistemu wsparciu.
Systemy robotyczne (zautomatyzowane) mają pewne ograniczenia w przypadku cykli życia produktów o dużej skali. Naukowcy z UE zaprojektowali elastyczny i rekonfigurowalny system robotyczny, który przyspieszy proces konserwacji i naprawy dużych konstrukcji.
Wysokowydajne superkondensatory mogą już wkrótce zasilać samochody elektryczne dzięki przełomowej technologii wykorzystującej grafen, za sprawą której staną się konkurencyjne dla silników benzynowych i wysokoprężnych.
Podróże lotnicze często kojarzą się z niewygodą wynikającą z ograniczenia przestrzeni osobistej oraz możliwości pracy, snu i wypoczynku. Jedna z inicjatyw europejskich zajęła się badaniem możliwości zwiększania wygody pasażerów w ograniczonej przestrzeni kabiny samolotu poprzez wpływanie na sposób postrzegania siebie i otoczenia.
Zespół specjalistów z UE zajął się stworzeniem narzędzi informacyjnych wspomagających szybkie realizowanie międzynarodowych przedsięwzięć biznesowych. W ramach projektu opracowano moduły do oceny informacji o kosztach, ryzyku i zgodności z przepisami, początkowo stosując je do trzech przypadków testowych.
Finansowany ze środków UE zespół badawczy opracował nową generację systemów oczyszczania wody, wykorzystując naturalną zdolność węgla do usuwania zanieczyszczeń z wody oraz możliwości oferowane przez nanotechnologię.
Naukowcy korzystający z dofinansowania UE opracowali przełomowe rozwiązanie łączące w jednym modelu procesy projektowania i analizy w ramach ujednoliconej reprezentacji geometrycznej.
Koleje i stacje kolejowe często są obiektem aktów wandalizmu i miejscem podejmowania prób samobójczych. Poprawa środków bezpieczeństwa może pomóc w uniknięciu wypadków i tragedii, a jednocześnie zwiększyć bezpieczeństwo i punktualność pociągów
Niektóre kosmetyki mogą zawierać potencjalnie szkodliwe związki chemiczne. Finansowany ze środków UE zespół badawczy opracowuje innowacyjne produkty kosmeceutyczne, wykorzystując europejskie zasoby naturalne i technologie przyjazne dla środowiska.
Cykl produkcji w przemyśle drzewnym wymaga wykonywania ręcznych zadań, np. łączenia drewna, które negatywnie wpływają na produktywność. W ramach inicjatywy UE opracowano technologię z wykorzystaniem robotów w celu zwiększenia produktywności i konkurencyjności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów pracy.