Nowe technologie (archiwalne artykuły)

Source
Istnieje bardzo wiele długoterminowych badań perspektywicznych mających na celu zapewnienie czystszego, bardziej ekologicznego i bardziej przyjaznego użytkownikom transportu w Europie. Inicjatywa UE ma na celu podsumowanie wszystkich dostępnych informacji oraz porównanie i ocenę różnych wizji i strategii umożliwiających realizację zamierzonych planów.
Technologia realistycznej rzeczywistości wirtualnej cieszy się coraz większym zainteresowaniem w kontekście zaplanowanej i awaryjnej konserwacji prowadzonej w ekstremalnych warunkach, na przykład w instalacjach jądrowych. Uczestnicy unijnej inicjatywy badają możliwości zastosowania rzeczywistości wirtualnej (VR) i rzeczywistości rozszerzonej (AR) — łączącej rzeczywistość wirtualną ze światem rzeczywistym — w systemach bezpieczeństwa chroniących personel.
Nanotechnologia wykorzystuje nanomateriały o wielkości rzędu atomów i molekuł, co czyni je szczególnie mało inwazyjnymi, jeśli chodzi o wprowadzenie do ciała. Prace zespołu prowadzą do uzyskania bardzo potrzebnego, ujednoliconego systemu oceny zagrożeń.
Technologia w zakresie protetyki znacznie się rozwinęła, ale nie udało się jeszcze opracować rozwiązań pozwalających na wykonywanie skomplikowanych ruchów. Naukowcy prowadzący badania w ramach projektu finansowanego ze środków UE pracowali nad usprawnieniem przetwarzania sygnału, uczenia się maszynowego i rozpoznawania wzorców w celu zmiany obecnego stanu układów mioelektrycznych.
Badacze, których pracę sfinansowano ze środków UE, rozwinęli nową generację zrównoważonych inteligentnych produktów drukowanych. Zintegrowanie papieru i elementów elektronicznych umożliwiło rozwinięcie wysoko funkcjonalnych drukowanych etykiet, które mogą wskazać poziom temperatury, toksyczności lub zanieczyszczeń.
Wydobywanie, przetwarzanie i produkowanie konwencjonalnych materiałów budowlanych wymaga ogromnych nakładów energii. Nowatorskie biokompozyty pozwolą ograniczyć zużycie szarej energii i uzyskiwać przyjazne dla środowiska materiały o doskonałych właściwościach bez żadnych dodatkowych kosztów.
Jednym z obecnie nierozwiązanych problemów naukowych jest bezpośrednie obserwowanie ruchów atomów w trakcie ich występowania. Ultraszybka dyfrakcja elektronów (UED) wykorzystuje w tym celu wiązki elektronów.
Budynki odpowiadają za około 40% całkowitego zużycia energii w UE. W ramach jednego z projektów w UE opracowano nowe rozwiązania w zakresie izolacji elewacyjnej, ścian szczelinowych i wnętrz, pozwalające przekształcać budynki sprzed 1975 r. w budowle energooszczędne przy minimalnej ingerencji w życie mieszkańców.
Europejskie małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) z branży kompozytów zmagają się z konkurencją ze strony krajów, w których koszty pracy są niższe. Kompozyty o wysokiej jakości, wytwarzane za pomocą niedrogiej metody formowania wtryskowego, powinny poprawić sytuację tych MŚP.
Podczas budowy samochodu zużywa się przeciętnie 40–50 metrów kwadratowych tkanin i nie dotyczy to tylko tapicerki. Włókna tekstylne wykorzystywane są też w pasach bezpieczeństwa, panelach wewnętrznych, panelach warstwowych i wielu innych elementach. Przestawienie się z poliestru na biopolimery spowoduje więc, że produkcja samochodów będzie bardziej ekologiczna.
Wytrzymałe i lekkie komponenty wykonane z metalu lub stopów metali są podstawą produktów w przemyśle motoryzacyjnym, energetyki wiatrowej i budowlanym. Nowe nanowzmocnienia i udoskonalone technologie odlewania pozwolą poprawić parametry produktów oraz kondycję branży.
Tworzywa sztuczne i kompozytowe pozwoliły udoskonalić produkty i zastosowania w wielu branżach, od motoryzacji, przez biomedycynę po elektronikę użytkową. Inteligentna technologia form kompozytowych przyczyni się do rozwoju tych zastosowań i pomoże producentom zdobyć nowe rynki.
Miasta stoją przed wyzwaniem zapewnienia mobilności transportowej w sposób zrównoważony, energooszczędny i szanujący środowisko. Jedna z inicjatyw UE połączyła przedstawicieli władz miast europejskich ze społecznością innowatorów w celu stworzenia zrównoważonych systemów transportu bezemisyjnego.
Procesy starzenia, urazy i nieprawidłowy styl życia mogą przyczyniać się do osłabienia stawów, co prędzej czy później zaowocuje potrzebą wprowadzenia implantów dla podtrzymania lub wymiany kości. Współczesne implanty ortopedyczne wymagają przeprowadzania przeglądów z czasochłonnymi operacjami i długim okresem rekonwalescencji pacjenta.
Rynki półprzewodników/układów scalonych oraz energii odnawialnej to dwa głowne motory światowej innowacyjności i wzrostu gospodarczego. Dokładniejsze poznanie mechanizmów transportu ładunków w zaawansowanych materiałach walnie przyczyniłoby się do rozwoju tych dziedzin.
Ponieważ proces miniaturyzacji elektroniki zbliża się do swych technologicznych granic, układanie w stosy jawi się jako obiecujący sposób na przezwyciężenie tej bariery. Naukowcy pracują nad brakującą a jednocześnie kluczową technologią wzajemnego łączenia warstw.
Wysoki koszt wymiany samolotów skłania branżę lotniczą do poszukiwania bardziej opłacalnych metod naprawy i konserwacji, które pozwolą wydłużyć czas eksploatowania istniejących flot.
Powstanie skutecznej platformy wykorzystującej technikę spektrometrii mas (MS) do jednoczesnej identyfikacji białek, lipidów i węglowodanów istotnych z punktu widzenia biologicznego mogłoby odmienić oblicze medycyny klinicznej.
Badacze wykorzystują surowce roślinne niskiej wartości do produkcji włókien syntetycznych na bazie biologicznej dla przemysłu włókienniczego w procesie, który jest konkurencyjny cenowo, energooszczędny i przyjazny dla środowiska.
Stosowanie bardzo twardych materiałów w obrabiarkach zwiększa wytrzymałość, obniża koszty konserwacji i napraw oraz ułatwia niezawodne wytwarzanie produktów wysokiej jakości. Nowatorska platforma obróbki laserowej umocni pozycję UE w dziedzinie narzędzi diamentowych.
UE pragnie odegrać wiodącą rolę w zastosowaniu technologii napędu alternatywnego do zrównoważonych systemów mobilności. W ramach finansowanej przez UE inicjatywy wprowadzono innowacyjne rozwiązania w zakresie wytwarzania energooszczędnych, bezpiecznych i lekkich pojazdów miejskich (EV).
Naukowcy finansowani przez UE zidentyfikowali nowe materiały, które mogą sprawić, że akumulatory litowo-jonowe (Li-ion) w pojazdach elektrycznych staną się znacznie bardziej wydajne i mocne.
Wydobywanie, przetwarzanie i produkowanie konwencjonalnych materiałów budowlanych wymaga ogromnych nakładów energii. Nowatorskie biokompozyty pozwolą ograniczyć zużycie szarej energii i uzyskiwać przyjazne dla środowiska materiały o doskonałych właściwościach bez żadnych dodatkowych kosztów.
Węglowodory uzyskiwane z ropy naftowej umożliwiają wytwarzanie chemikaliów o wyższej wartości, ale coraz większa niestabilność cen wpłynęła negatywnie na konkurencyjność producentów z UE. W nowatorskich reaktorach membranowych używane będą alternatywne surowce, które pozwolą zmniejszyć uzależnienie od ropy naftowej.
Czystość ma pierwszorzędne znaczenie dla każdego produktu leczniczego. W ramach badania realizowanego przez naukowców europejskich powstaje test DNA do zastosowania przy wytwarzaniu środków leczniczych pochodzenia roślinnego.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności