Nowe technologie (archiwalne artykuły)

Source
Inicjatywa unijna pomogła w otwarciu nowego europejskiego centrum doskonałości (CoE) poświęconego budowie statków całkowicie elektrycznych (AES). Nowo otwarte centrum doskonałości w Grecji odgrywa kluczową rolę w tworzeniu pierwszej generacji statków AES.
Niewielkie listwy umieszczone na krawędziach spływu łopat wirnika helikoptera pozwalają zwiększać siłę nośną i zmniejszać zużycie paliwa. Naukowcy tworzą prototyp demonstracyjny najbardziej obiecującej technologii konstrukcji i sterowania, aby znacząco zmniejszyć wpływ na środowisko.
Oszczędzanie wody i energii to dwa ważne wyzwania, przed jakim staje wiele europejskich gospodarstw domowych. Problemem tym zajęli się uczestnicy unijnego projektu, zwiększając szanse rozwoju stojące przed małymi i średnimi przedsiębiorstwami sektora hydrauliki.
W dziedzinie wielkopowierzchniowych elementów elektronicznych trwa doniosła przemiana technologiczna: konwencjonalne tranzystory cienkowarstwowe z krzemu amorficznego (Si) są coraz częściej zastępowane tranzystorami cienkowarstwowymi z tlenków metali, które mają lepsze parametry użytkowe. Przełom ten stanowił dopiero początek rozwoju elektroniki tlenkowej.
Przyspieszenie procesu opracowywania farmaceutyków może znacząco skrócić czas wprowadzania nowych produktów na rynek. Europejskie konsorcjum pracuje nad prototypowymi badaniami przesiewowymi komórek, które mogłyby zostać wykorzystane w różnych procesach biofarmaceutycznych.
W środowiskach przemysłowych powstają duże ilości pyłu, który może mieć szkodliwy wpływ zarówno na działanie maszyn, jak i na zdrowie pracowników. Nowy system oczyszczania powietrza usuwa cząstki nanometrowej wielkości i zapobiega nagromadzeniu pyłów stwarzających zagrożenie wybuchem, dzięki czemu powinien odnieść powodzenie na dużych rynkach globalnych.
Badacze z całego świata starają się zbudować uniwersalny komputer kwantowy, co wymaga kontrolowania złożonych zjawisk kwantowych w jednym układzie scalonym. Obecnie tworzony jest taki właśnie wielozadaniowy układ optyczny, który w przyszłości będzie można zminiaturyzować i powielać w podobny sposób, jak układy scalone współczesnych komputerów.
Nanomateriały słyną ze swoich niezwykłych właściwości, które różnią się od tych występujących w masowych ilościach jednakowego produktu. Obecnie struktury masowe wykonane z nanomateriałów to materiały nowej generacji, a naukowcy z UE prowadzą pionierskie badania w tym kierunku.
Transport lotniczy musi być dobrze połączony z innymi rodzajami transportu, aby oferować pasażerom możliwość płynnego podróżowania. W ramach unijnej inicjatywy stworzono mapę połączeń kolejowych z lotniskami w całej Europie oraz ustanowiono forum na rzecz transportu współmodalnego w celu rozwijania mobilności "od drzwi do drzwi".
Awarie przełączników łączonych w stosy w przetwornicach ze źródłem napięcia (VSC) mogą powodować utratę zasilania, a tym samym zakłócać procesy produkcyjne. Nowe rozwiązania technologiczne pozwolą w innowacyjny sposób unikać strat zasilania w licznych zastosowaniach przesyłu i dystrybucji prądu.
Naukowcy korzystający z dofinansowania ze środków UE badają materiały na bazie tlenków, które mogą zastąpić aktualne półprzewodniki w przyszłych pamięciach i czujnikach.
Najnowszym trendem w produkcji lotniczej jest wytwarzanie integralnych struktur z polimerów wzmocnionych włóknami węglowymi (CFRP). Ponieważ już istnieją płatowce z włókien węglowych, a kolejne są projektowane, niezbędne są testy umożliwiające sprawdzenie ich wytrzymałości i tolerancji uszkodzeń, a tym samym uzyskanie certyfikacji.
Optymalizacja wstępnych projektów samolotów pozwala stworzyć solidne podstawy dla koncepcji docelowych, gotowych do lotu. Nowa platforma projektów wstępnych integruje osiem różnych metod analizy, aby zapewnić optymalne osiągi i efektywność kosztową już od najwcześniejszych etapów.
Badacze tworzą lakier do opakowań spożywczych, który utworzy powłokę zatrzymującą drobnoustroje, wilgoć i tlen, a dodatkowo poprawi właściwości fizyczne i mechaniczne.
Elastyczne układy scalone o wysokiej temperaturze pracy mogą zastąpić zajmujące dużo miejsca okablowanie w gorących strefach silników lotniczych. Dzięki zmniejszeniu masy i przestrzeni możliwe byłoby obniżenie zużycia paliwa i emisji.
Wykazy gazów cieplarnianych zawierają luki, ponieważ niektóre dane są niedostępne, niedokładne lub niekompletne, a wiedza na temat pewnych procesów jest ograniczona. Zmniejszenie liczby tych luk jest niezbędne w celu zachowania wiarygodności, jakości i prawidłowego funkcjonowania systemów handlu emisjami.
Choć spawanie robotyczne stanowi mniej więcej jedną czwartą wszystkich operacji zrobotyzowanych w przemyśle, automatyzacja w tej dziedzinie wciąż jest niedostateczna. Nowatorski i tani robot z funkcjami automatycznego obliczania toru i kontroli jakości będzie mieć istotny wpływ na jakość, koszty oraz konkurencyjność.
Czy w celu ograniczenia używania pojazdów władze powinny przygotowywać plany lokalne, czy raczej regionalne? Zdaniem badaczy z UE, którzy porównali skutki podróżowania pojazdami w różnych skalach przestrzennych i kontekstach miejskich, odpowiedź brzmi: zarówno lokalne, jak i regionalne, choć te ostatnie powinny być traktowane priorytetowo.
Lekkie stopy aluminium są ważnym materiałem do budowy samolotów. W kontekście przewidywań zakładających wzrost temperatury roboczej komponentów naukowcy badali nowe stopy do przeróbki plastycznej i metody obróbki termicznej mające umożliwić poprawę właściwości stopów.
Procesy montażowe w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, farmaceutycznym i medycznym są powiązane z wysokimi kosztami pracy w Europie. W ramach unijnego projektu powstaje inteligentna technologia, która pozwoli na zmniejszenie kosztów oraz poprawę wydajności skomplikowanych systemów montażowych.
Jednostkowe urządzenia ładunkowe (ULD) to specjalne kontenery do lotniczego transportu towarów, które zwykle docierają do samolotu już załadowane. Pomimo dużego sukcesu i rozpowszechnienia stanowią także najsłabsze ogniwo w bezpieczeństwie lotniczym.
Globalne systemy nawigacji satelitarnej (GNSS) wkraczają w nową erę usług; istniejąca infrastruktura przechodzi poważną modernizację, a rodzinę wzbogacają nowe koncepcje. Nowatorski programowalny odbiornik może wkrótce zastąpić konwencjonalny sprzęt komputerowy, aby w pełni wykorzystać szersze możliwości.
Konserwacja łopat turbin wiatrowych dotychczas wymagała zwykle wizualnej inspekcji łopaty przez pracownika opuszczającego się na linie. Naukowcy korzystający z dofinansowania UE zaprezentowali nowatorski system zautomatyzowany, który pozwoli uniknąć niebezpiecznych prac wysokościowych.
Ponad połowę wydatków w unijnym sektorze budowlanym stanowią koszty naprawy istniejących konstrukcji, najczęściej wykonanych ze zbrojonego betonu. System przyspieszonej pielęgnacji betonu charakteryzujący się znacząco zmniejszonym zużyciem energii powinien przynieść istotne korzyści w tym zakresie.
Zwiększenie gęstości zapisanych informacji w celu zbudowania jeszcze mniejszych urządzeń o większej pojemności pamięci stało się Świętem Graalem w dziedzinie pamięci magnetycznych. Wieloskalowe modele umożliwiają badanie ultraszybkich mechanizmów, które będą do tego potrzebne.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności