Nowe technologie (archiwalne artykuły)

Source
Technologie energii słonecznej takie jak fotowoltaika konwertują praktycznie niewyczerpalną energię promieniowania słonecznego w elektryczność. Nowe wielkopowierzchniowe tkaniny ze zintegrowanym ogniwem fotowoltaicznym mogą już wkrótce umożliwić wytwarzanie elektryczności ze światła padającego na markizy i zacienienia deptaków.
Nanocząstki tworzone metodami inżynieryjnymi umożliwiają miniaturyzację i funkcjonalizację urządzeń w wielu dziedzinach. Nowe modele toksyczności i interakcji na poziomie błony komórkowej ułatwią projektowanie bezpiecznych dla ludzi i środowiska nanocząstek.
Inicjatywa UE opracowała system informacyjny w celu udoskonalenia transportu pasażerskiego poprzez promowanie intermodalności.
Naukowcy finansowani ze środków UE osiągnęli sukces w kontrolowaniu przeniesienia spinu na styku hybrydowych materiałów organiczno-nieorganicznych (HOI). Sukces ten pozwolił na utorowanie drogi dla opracowania innowacyjnych urządzeń spintronicznych przeznaczonych dla technologii rekonfigurowalnych obliczeń i wyświetlaczy następnej generacji.
Budynki odpowiadają za około 40% zużycia energii w Europie i stanowią ważny cel działań mających na celu ograniczenie emisji. Nowa aplikacja, która porównuje oszczędność energii różnych materiałów budowanych, jest już dostępna dla użytkowników beta.
Mimo ogromnego potencjału glonów w zakresie produkcji biopaliw, branża ma trudności z uprawianiem odpowiednio wysokich ilości przy odpowiednio niskich kosztach. W ramach finansowanej ze środków UE inicjatywy wybitni naukowcy badali możliwości wykorzystania energii światła do poprawy metod uprawy glonów.
W ramach unijnego projektu powstaje innowacyjna i konkurencyjna łódź transportowa generująca zerowe emisje oraz otwierająca nowe możliwości w zakresie statków o napędzie elektrycznym.
Zespół naukowców z UE zbadał rozwiązania problemów związanych z miejskim ruchem ulicznym oparte na transporcie autobusowym. Przeprowadzone badanie porównawcze zapewniło wyczerpujące wytyczne na rzecz usprawnienia tych rozwiązań oraz zaowocowało zaktualizowanym wydaniem planu badań dotyczących zaawansowanych, europejskich systemów transportu autobusowego.
Zespół badaczy z UE opracował zintegrowany system wózków inwalidzkich i podnośników nadający się do zastosowania w wielu popularnych samochodach, tworząc przy tym specjalne nowe wózki. Wytworzono, przetestowano i sprawdzono nowe konstrukcje oraz niezbędne podsystemy programowe i sprzętowe do automatycznego sterowania.
Naukowcy korzystający z dofinansowania UE badają nowe koncepcje projektowe mające chronić samoloty przyszłości przed uszkodzeniami w razie awarii komponentów silnika.
Uczestnicy projektu finansowanego ze środków UE z powodzeniem połączyli cząsteczki organiczne i fotochromowe, wytyczając drogę w kierunku stworzenia fotoprzełączalnych organicznych tranzystorów polowych (FET). Projekt ten otwiera nowe możliwości w zakresie zastosowań optoelektronicznych i detekcyjnych.
Drukowanie przestrzenne, zwane inaczej wytwarzaniem przyrostowym, to szybki proces tworzenia części o złożonej geometrii przy minimalnych stratach materiałowych. Innowacyjne zastosowanie drukowania przestrzennego w miejscowej konserwacji i naprawie samolotów jest w zasięgu ręki.
Świat staje coraz bardziej cyfrowy i coraz gęściej połączony, a przechodzenie z technologii analogowych na cyfrowe może mieć doniosły wpływ na materiały i technologie produkcji. Zespół jednego z projektów finansowanych ze środków UE zidentyfikował najbardziej obiecujące cyfrowe technologie produkcji i wskazał kierunek transformacji przemysłu europejskiego.
Klejenie może zwiększyć asortyment materiałów lekkich używanych przez producentów samochodów, jednak problem stanowi konieczność stosowania utwardzania wysokotemperaturowego. Znaczącą rolę odegra innowacyjny skład klejów, umożliwiający utwardzanie ich w niskich temperaturach.
W Europie budynki w przybliżeniu odpowiadają za 40% całkowitego zużycia energii oraz około 36% emisji dwutlenku węgla. Budynki bezemisyjne są celem naukowców, a nowa technologia inteligentnego okna mogłaby być środkiem do osiągnięcia tego celu.
Zmniejszenie wpływu transportu drogowego na środowisko przyniosłoby ogromne korzyści planecie. Materiały i procesy umożliwiające budowę udoskonalonych pojazdów elektrycznych o minimalnym śladzie węglowym i dostępnych w przystępnej cenie powinny przyczynić się do upowszechnienia tych środków transportu.
Poważne oszczędności energetyczne i ograniczenia szkodliwych emisji są o krok bliżej dzięki opracowaniu wykonalnych taśm nadprzewodnikowych.
Wraz z opracowaniem czystych źródeł energii stanowiących jedno z największych wyzwań XXI wieku, wykorzystanie światła słonecznego do napędzania reakcji katalitycznych, a w szczególności wytwarzania wodoru z rozszczepiania wody stało się najbardziej obiecującą ścieżką rozwoju. Projekt ten wykorzystuje dużą bibliotekę nanomateriałów w celu wyprodukowania nowych hybryd o udoskonalonych właściwościach zapewniających wyższą wydajność fotokatalityczną.
Zespół z UE stworzył portal internetowy promujący stosowanie i przekazywanie informacji o ekoinnowacji. Z wyników projektu należy wymienić metodologię analiz, oceny ponad 190 przypadków i wyszczególnienie najbardziej obiecujących sektorów.
Opanowanie rynku niewielkich części metalowych dostosowanych do potrzeb klienta może zwiększyć konkurencyjność małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Nowa platforma produkcyjna opracowana właśnie w tym celu ma umożliwić dostęp do części lepszej jakości w niższych cenach.
Współcześnie kluczowe części silników lotniczych są wytwarzane w różnych zakładach położonych w różnych krajach, co wymaga przeprowadzania ich kontroli w ujednolicony sposób. Dla naukowców finansowanych ze środków UE najlepszym sposobem na zapewnienie jednorodności jest automatyzacja procesu oceny tych części.
Nanocząsteczki (NP) o wymiarach rzędu nanometrów pozwalają udoskonalać produkty i usługi w wielu dziedzinach. Jednakże ich małe rozmiary, wysoka reaktywność i ogromna różnorodność utrudniają analizę ich wpływu na środowisko.
DNA jest zdumiewającym naturalnym polimerem, który samoistnie się składa tworząc trójwymiarowy kompleks. Naukowcy odkryli możliwość kontroli konfiguracji DNA i nadawania mu przewodnictwa.
Tworzywa sztuczne są powszechnie stosowane do wytwarzania komponentów w licznych branżach, takich jak przemysł motoryzacyjny, oświetleniowy czy produkcji zabawek. Nowe formy i narzędzia do formowania, które nadrukowują nanostrukturalne wzorce bezpośrednio podczas przetwarzania tworzywa, pozwolą na znaczne usprawnienie produkcji.
Białka są wszechobecne. Spełniają niezliczone, ważne funkcje w żywych organizmach od, przekazywania bodźców nerwowych po rozpoznawanie komórek. Naukowcy wypracowali obecnie stabilne i funkcjonalne moduły białkowe służące do integracji z nowatorskimi nanourządzeniami.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności