Nowe technologie (archiwalne artykuły)

Naukowcy odkryli tysiące ogromnych czarnych dziur w centrum Drogi Mlecznej.
Naukowcy opracowali nowe magnetyki molekularne, które mogą umożliwić stworzenie nowych nanoskalowych systemów przechowywania danych o wysokiej gęstości.
Naukowcy stworzyli wysokowydajne membrany umożliwiające skuteczną separację gazów, otwierając drogę do obniżenia zużycia energii w przemyśle petrochemicznym.
Stephen Hawking, najbardziej rozpoznawany naukowiec na świecie, miał wiele do powiedzenia nie tylko o Wielkim Wybuchu i czarnych dziurach. Oto zarys poglądów brytyjskiego fizyka na najróżniejsze tematy, od istot pozaziemskich po największą tajemnicę wszech czasów.
Naukowcy wykazali, że maleńkie, nanoskalowe kapsułki przeciwbólowe działają nawet 20 dłużej niż standardowe zastrzyki, a dodatkowo nie dają efektów ubocznych.
Nowe badanie ujawnia wyzwania, z jakimi muszą mierzyć się europejscy producenci dóbr kapitałowych, przechodząc na modele biznesowe zorientowane na usługi.
Nowy model matematyczny, uwzględniający „przenikanie” oraz wpływ interakcji między graczami w symulacjach powtarzających się dylematów społecznych, może pomóc skuteczniej analizować dynamikę współpracy w obrębie populacji.
Naukowcy odkryli reakcję promieniowania, która zachodzi, kiedy wiązka elektronów przemieszczających się z prędkością bliską prędkości światła zderzy się z laserem o duże mocy
Z uwagi na rosnące globalne zapotrzebowanie na zrównoważone i energooszczędne produkty oraz procesy, w ostatnich latach wzrosło zainteresowanie biosurfaktantami. W ramach nowego badania dokonano przeglądu ich zastosowań w dziedzinie biotechnologii, koncentrując się na mikroorganizmach występujących w środowisku w niskich temperaturach.
Jak ostrzegają eksperci, jeżeli ludzkość nie będzie lepiej przygotowana do obrony przed potencjalnym nielegalnym wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI), technologia ta może stać się niebezpiecznym narzędziem w rękach terrorystów, przestępców oraz krajów łamiących przepisy prawa międzynarodowego.
Zespół badawczy opracował pierwszy w historii magnetyczny układ elektroniczny, który potrafi śledzić ruchy ciała i otwiera szerokie perspektywy przed wieloma branżami.
Dzięki stypendium przyznanemu przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych w ramach programu Proof of Concept Uniwersytet Aalto pracuje nad stworzeniem nowatorskiej koncepcji przyspieszeniomierza tunelowego z wykorzystaniem unikalnych właściwości grafenu. Jeżeli projekt okaże się sukcesem, jego wyniki mogą być przydatne dla branż wytwarzających produkty do zastosowań wymagających dużej precyzji.
Wartość rynku czujników położenia dla sektora motoryzacyjnego szacuje się na prawie 4 mld USD. Receptury tuszu z dodatkiem grafenu opracowane w ramach projektu GRAPHENESENS mogą wkrótce obniżyć koszty ich produkcji o 45%, a jednocześnie wydłużyć okres ich użytkowania.
Wykonując kolejny krok w kierunku stworzenia komputerów przyszłości, naukowcy wykazali, że przeniesienie informacji kwantowej ze spinu elektronu do fotonu jest możliwe w krzemowym układzie kwantowym.
Blisko 20 tys. km, samochodem bez kropli paliwa, z Kapsztadu wzdłuż Afryki Zachodniej do Polski. Taką trasą ma zamiar przebyć wnuk wybitnego pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera. W styczniu b.r. roku samochód wypłynął z portu w Gdańsku do Kapsztadu, skąd 14 lutego dwójka śmiałków wyruszy nim na północ do Europy.
Dzięki swoim wyróżniającym się właściwościom, grafen stał się kamieniem milowym dla różnych branż i zastosowań. Inicjatywa Graphene Flagship stanowi największe przedsięwzięcie naukowe z udziałem wielu interesariuszy, które ma dosłownie ukształtować przyszłość tej technologii.
Ciepłownictwo komunalne oparte na odnawialnych źródłach energii staje się preferowanym rozwiązaniem na rzecz oszczędności energii. Jedno z największych wyzwań polega jednak na przekonaniu właścicieli nieruchomości o długookresowej opłacalności modernizacji budynków celem wdrożenia tego inteligentnego rozwiązania.
Doroczna wystawa Consumer Electronics Show (CES) odbyła się w zeszłym tygodniu w Las Vegas. Zaprezentowano na niej przeróżną, przedziwną i wspaniałą technologię koncepcyjną i praktyczną. Największą uwagę skupiały na sobie nowe gadżety dla konsumentów, niemniej inne osiągnięcia technologiczne, znacznie bardziej dalekosiężne, takie jak postępy w informatyce kwantowej, także cieszyły się zainteresowaniem.
Poszerzenie „sposobności elastyczności” zapewnia materiałoznawcom większą kontrolę nad budową i przeznaczeniem szkieletów związków metaloorganicznych (MOF) w kontekście ich właściwości katalitycznych, otwierając drogę ku nowym zastosowaniom.
Produkcja perowskitowych ogniw fotowoltaicznych jest niedroga i prosta. Zyskując na wydajności – dzięki jednemu z projektów wspartych przez UE – stają się coraz bardziej realnym alternatywnym źródłem energii.
Jeżeli elektronika w odzieży ma się upowszechnić, potrzebny jest przełom, dzięki któremu będzie można ją prać i rozciągać, a także zapewnić jej właściwości oddychające. Wykorzystując konwencjonalne techniki druku strumieniowego, które są niedrogie, bezpieczne i przyjazne dla środowiska, naukowcy przeprowadzili niedawno udaną próbę nadrukowania materiału 2D bezpośrednio na tkaninę, tworząc w ten sposób zintegrowane obwody elektroniczne.
Przy okazji premiery kolejnej części kultowego filmu „Gwiezdne wojny”, naukowiec rzucił światło na badania prowadzone w ramach trzech finansowanych ze środków UE projektów, inspirujących się odległą Galaktyką, którą uwielbiają miliony.
W ramach nowych badań pokazano nanostruktury na powierzchni płatków, które rozpraszają cząsteczki światła i powodują, że kwiat otoczony jest poświatą, nazwaną przez naukowców „niebieską aureolą”.
Zanim trafi na nasze ulice i do naszych domów, oświetlenie OLED musi stać się bardziej dostępne. Partnerzy projektu SOLEDLIGHT opracowali wielowarstwowe OLED za pomocą nowego procesu, który ma podnieść wydajność produkcji o 20%, obniżając tym samym jej koszty.
Budynki w Turcji narażone są na wysokie amplitudy temperatur, od gorących letnich dni, po mroźne noce, co sprawia, że ich zapotrzebowanie na energię grzewczą i chłodniczą jest znaczne. Rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej muszą być odporne na trzęsienia ziemi, ponieważ kraj leży w jednej z najbardziej aktywnych sejsmicznie części świata.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności