Badania nad osobliwym zjawiskiem zwanym splątaniem kwantowym - któremu Albert Einstein nadał miano "upiornego" - mogą zrewolucjonizować ICT w nadchodzących latach, wspomagając tak różne obszary jak ultraszybkie obliczenia czy całkowicie bezpieczna komunikacja na duże odległości. Dofinansowani ze środków unijnych naukowcy prowadzą nowatorskie prace nad technologiami kwantowymi. Jeden z zespołów zademonstrował niedawno kluczowy przełom w zwiększaniu zasięgu komunikacji kwantowej.
W Europie prezentowany jest wysoce personalizowany robot towarzyszący, zaprojektowany przez naukowców finansowanych ze środków UE, który być może za dwa lub trzy lata stanie się powszechnym elementem wyposażenia gospodarstw domowych, poprawiając jakość życia starszych obywateli oraz osób cierpiących na zaniki pamięci i trudności ruchowe.
Pojazdy elektryczne (zwane także e-pojazdami oraz pojazdami EV) z pewnością odegrają znaczącą role w kontekście przyszłej mobilności miejskiej, umożliwiając zredukowanie zanieczyszczeń, ograniczenie uzależnienia od paliw kopalnych oraz zmniejszenie wydatków ponoszonych przez kierowców. Chociaż obecnie pojazdy elektryczne stanowią zaledwie niewielki odsetek całkowitej floty pojazdów użytkowanych w Europie, oczekuje się, że ich sprzedaż w ciągu nadchodzących lat będzie rosła w tempie wykładniczym, w dużym stopniu za sprawą postępu technologicznego, który dokonuje się dzięki finansowanym przez UE naukowcom. Technologie opracowywane z myślą o pojazdach w pełni elektrycznych, pozwalające optymalizować bezpieczeństwo, zużycie paliwa oraz odzyskiwanie energii kinetycznej, wnoszą ponadto znaczący wkład na rzecz usprawniania istniejących pojazdów hybrydowych.
Czy pamiętacie Państwo film z Jamesem Bondem, zatytułowany Casino Royale? Ten super-agent, po tym, gdy został otruty, używa przenośnego zestawu diagnostycznego, by zidentyfikować toksynę, a następnie zaalarmować swych przełożonych w Londynie.
W liczebności siła. Uczestnicy finansowanego przez UE projektu uważają, że grupowanie zasobów, wiedzy oraz technologii będących w posiadaniu wielu organizacji zlokalizowanych na obszarze Europy w dużym stopniu przyczyniło się do obecnych postępów badawczych w coraz bardziej istotnej dziedzinie fotoniki.
Roboty być może staną się znacznie bardziej "czułe", dzięki nowym, sztucznym skórom oraz technologiom sensorycznym, opracowywanym przez europejskich naukowców. Następstwem powyższych prac może być stworzenie lepszych platform robotycznych, które pewnego dnia prawdopodobnie znajdą zastosowanie w przemyśle, w szpitalach, a nawet w gospodarstwach domowych.
Nanotechnologia przeszła kolosalny rozwój od swoich narodzin w 1981 r. Teraz, ponad 30 lat od powstania pierwszego mikroskopu, przez który można oglądać pojedyncze atomy, wartość globalnego rynku nanomateriałów wynosi około 20 mld EUR. W sektorze bezpośrednio zatrudnionych jest od 300.000 do 400.000 osób w Europie, a produkty na bazie nanotechnologii mają osiągnąć do 2015 r. globalną wartość 2 trylionów EUR.
Naukowcy opracowali materiał tak czarny, że wygląda niczym czarna dziura. Materiał, wykonany z nanorurek węglowych, jest kolejnym krokiem w naukowych poszukiwaniach, które rozpoczęły się w latach 90. XX w., by stworzyć najczarniejszą z czerni.
Jest późno i ciemno. Poruszasz się z zawrotną prędkością po ulicach centrum miasta. Ścigają cię i szybko skracają dystans. Ze znaczącym uśmiechem na ustach wciskasz "odpal" na desce swojego samochodu z napędem odrzutowym i wzbijasz się w mroczne niebo. Uziemieni złoczyńcy mogą jedynie wpatrywać się w strumień gazów wylotowych… To może brzmieć jak typowy scenariusz historii o superbohaterze, ale rzeczywistość (bez dramaturgii!) może być bliższa niż się wydaje.