Bezrobocie młodzieży przekłada się na szereg problemów, od ubóstwa po wykluczenie społeczne. Im dłużej młodzi ludzie pozostają bez pracy, tym trudniej jest im znaleźć miejsce zatrudnienia.
Tymczasem staranie się o pierwszą pracę bywa przytłaczające. Ponieważ osoby poszukujące pracy po raz pierwszy dysponują mniejszym doświadczeniem zawodowym niż starsze pokolenie, w czasie rozmów kwalifikacyjnych stają w niekorzystnym położeniu. Projekt TARDIS (Training young Adults' Regulation of emotions and Development of social Interaction Skills) przywraca równowagę, oferując młodym ludziom wirtualne rozmowy kwalifikacyjne z myślą o ćwiczeniu kompetencji społecznych i przygotowywaniu się na prawdziwą rozmowę.
TARDIS - sposób na sukces
Inżynierowie - konsorcjum pracowników naukowo-dydaktycznych z Francji, Holandii, Niemiec i Zjednoczonego Królestwa - stworzyli system wykorzystujący wirtualnych agentów.
"Platforma zapewnia realistyczne środowisko rozmowy kwalifikacyjnej, możliwie jak najbliższe rzeczywistości" - informuje dr Aurélie Jonquoy, kierowniczka projektu TARDIS. "TARDIS to »poważna gra«, z której usunięto wiele potencjalnie ograniczających czynników świata rzeczywistego. Zważywszy na fakt, że młodzi ludzie znają i lubią gry komputerowe, ten aspekt TARDIS ma ogromne znaczenie, aby utrzymać ich motywację do ponawiania ćwiczeń tak często, jak tego potrzebują".
System składa się z kilku części: użytkownik nawiązuje kontakt z wirtualnym rekruterem za pośrednictwem kamery internetowej i zestawu słuchawkowego. Wirtualny rekruter zadaje pytania i reaguje realistycznie, werbalnie lub niewerbalnie, poprzez zachęcające komentarze lub gesty znużenia bądź rozdrażnienia.
Wspomaganie młodzieży w zarządzaniu stresem w czasie rozmowy kwalifikacyjnej
Na system składa się także zaawansowany model emocjonalny, który pozwala zrozumieć odczucia użytkownika na podstawie języka ciała i tonu głosu. Dzięki modelowi wirtualny rekruter jest w stanie udzielić użytkownikowi stosownych odpowiedzi. W ramach dodatkowej funkcji użytkownik może od razu sprawdzić, w których momentach zachował pewność siebie i swobodę, a w których wydawał się zdenerwowany.
Promocja i oferta systemu jest skierowana do organizacji młodzieżowych w całej Europie. Jedną z pierwszych takich organizacji, które korzystają z systemu, jest YMCA London South West. Realizowany przez nią program Get On Track skierowany jest do młodzieży z defaworyzowanych pod względem gospodarczym części Londynu. Anna Harris, koordynatorka projektu Get On Track wyjaśnia, dlaczego organizacja zgłosiła się do pilotażu systemu:
"Powodem zaangażowania się w program TARDIS była chęć zapewnienia młodzieży cennej praktyki i doświadczenia w kontekście rozmowy kwalifikacyjnej" - jak zauważa. "Sądzę, że systematyczny dostęp to tego typu projektu byłby czymś fantastycznym, gdyż umożliwia młodzieży znalezienie się w sytuacji rozmowy kwalifikacyjnej i uzyskanie ważnych informacji zwrotnych, które mogą pomóc w rozwijaniu i doskonaleniu umiejętności potrzebnych w takiej sytuacji. W ten sposób obniżona zostaje presja odczuwana w czasie rozmowy kwalifikacyjnej i tworzone są warunki do odniesienia sukcesu".
"Dzięki TARDIS młodzież może sprawdzić swoje mocne i słabe strony oraz obniżyć niepokój przy ubieganiu się o pracę i w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej" - stwierdza dr Jonquoy, dodając że wirtualny agent umożliwia przeciążonym organizacjom młodzieżowym udzielenie pomocy znacznie większej liczbie młodych ludzi w niekorzystnej sytuacji.
Odnośnik do projektu na stronie CORDIS:
-
Informacje na temat projektu TARDIS w serwisie CORDIS
Odnośnik do strony internetowej projektu
-
Strona internetowa projektu TARDIS
Pozostałe odnośniki:
-
Strona internetowa Agendy Cyfrowej Komisji Europejskiej