Bezpieczeństwo i prywatność? Obecnie mogą iść ręka w rękę

Identyfikacja i uwierzytelnianie w Internecie gwarantują bezpieczeństwo transakcji, jednak mają również wpływ na naszą prywatność. Ujawnianie większej ilości informacji, niż jest to niezbędne, na przykład podczas logowania się na stronie banku, może ułatwić bankowi zapewnianie bezpieczeństwa kosztem naszej prywatności. Obecnie, dzięki badaniom prowadzonym w ramach finansowanego przez UE projektu o nazwie "Zaufanie w oparciu o uwierzytelnianie bazujące na atrybutach" 'Attribute-based Credentials for Trust' - ABC4Trust , opracowywane jest nowe podejście do gwarantowania bezpieczeństwa systemów I ochrony prywatności.

Naukowcy uczestniczący w projekcie ABC4Trust prowadzą pilotażowe prace w zakresie powyższych technologii, przy udziale młodych ludzi, których często uważa się za mniej ostrożni w kwestii ochrony własnej prywatności w Internecie. "Jednak wcale tak nie jest", twierdzi prof. Dr Kai Rannenberg , koordynator projektu ABC4Trust. Według niego "uczestnicy inicjatywy byli bardzo zainteresowani na temat danych, którymi dzielą się w Internecie oraz sposób, w jakie mogą to kontrolować.

Szczególnie studenci wyższych uczelni zauważyli, że rozwiązania pokroju "Uwierzytelniania bazującego na atrybutach" (Attribute-based Credentials - ABCs) pomoże im lepiej zarządzać własnymi e-tożsamościami oraz pozwoli korzystać z usług internetowych w sposób zapewniający ochronę prywatności".

Przykładowo, uczniowie liceum Norrtullskolan w Söderhamn (Szwecja) mogą korzystać z porad internetowych. Jednak do niedawna licealiści nie mogli korzystać z powyższych usług używając pseudonimu - musieli identyfikować się przy użyciu nazwiska, by szkoła mogła sprawdzić, czy mają prawo dostępu do usług, czy nie.

W ramach pilotażowego wdrożenia systemu ABC4Trust każdy uczeń otrzymał "talię" certyfikatów cyfrowych, które pozwalają uwierzytelniać informacje takie jak zapisanie się na dany rok nauki, data urodzenia itd. Dzięki temu uczniowie mają zapewnianą prywatność oraz bezpieczeństwo. Zamiast ujawniać w całości swą tożsamość, korzystając z usług z zakresu doradztwa, uczniowie mogą po prostu użyć jednego z certyfikatów z "talii", który przy użyciu pseudonimu potwierdza ich tożsamość oraz bycie uczniem danej szkoły.

W ramach innego programu pilotażowego, realizowanego w Instytucie Technologii Informatycznych i Prasy w "Diophantus" (Computer Technology Institute and Press “Diophantus”) oraz na Uniwersytecie w Patras (Grecja), studentom umożliwiono dzielenie się anonimowymi opiniami na temat zajęć i wykładowców, gwarantując jednocześnie, że jedynie zarejestrowani studenci mogą brać udział w ankietach.

Jak twierdzi prof. Rannenberg "badania z udziałem użytkowników dowiodły, że licealiści, ich rodzice oraz studenci wyższych uczelni cieszą się z ograniczenia ilości prywatnych informacji, udostępnianych podczas korzystania z usług lub podczas przesyłania opinii. Także władze poszczególnych instytucji pozytywnie odebrały wdrożenia pilotażowe i uzyskane dzięki nim informacje zwrotne. Oczekuje się, że w niedalekiej przyszłości więcej europejskich usług publicznych oraz organizacji korzystać będzie z systemów Privacy-ABC".

Użytkownicy chcą prywatności, organizacje pragną bezpieczeństwa

Według niedawnych analiz przeprowadzonych przez organizację Ovum, zajmującą się badaniem rynku, 68% obywateli Europy chciałoby mieć możliwość nieudzielania zgody na śledzenie prywatnych informacji na ich temat. W przemowie z maja tego roku Komisarz Neelie Kroes podkreśliła, że dla europejskich przedsiębiorstw bardzo ważne jest "pokazanie obywatelom, że korzystanie z Internetu jest nie tylko wygodne, ale także wiarygodne... Myślę, że elastyczne i bezpieczne sieci i systemy pozwolą zbudować tego rodzaju zaufanie".

Nowe metody zarządzania tożsamościami w Internecie oraz zwiększania prywatności, przy jednoczesnym gwarantowaniu bezpieczeństwa, stanowią obecnie wysoki priorytet dla przedsiębiorstw i obywateli. Rozwiązanie ABC4Trust sprawia, że jest to proste niczym ABC.

Budżet projektu ABC4Trust wyniósł 13,05 milionów euro, z czego 8,85 milionów zapewniła Unia Europejska, w ramach Siódmego Programu Ramowego (7PR) . Międzynarodowemu I interdyscyplinarnemu konsorcjum ABC4Trust przewodzi Johann Wolfgang Goethe-Universität , z Frankfurtu nad Menem (Niemcy). Do konsorcjum należy 11 partnerów z 7 krajów. Inicjatywę ABC4Trust zainaugurowano w listopadzie 2010 roku, a czas jej trwania wyniesie 4,5 roku.

opublikowano: 2015-01-21
Komentarze


Polityka Prywatności