Zespół UE zastosował łączność aplikacji (app) na smartfona w samochodach. Idea ta umożliwia niemal nieograniczony dostęp do usług informacyjnych, łącząc dane z samochodu, węzłów środowiskowych lub sieci społecznościowej użytkownika, w celu zwiększenia kontroli i efektywności.
Podłączenie samochodów do Internetu poprzez urządzenia mobilne i
aplikacje oferuje wiele korzyści. Poza monitorowaniem danych przebiegu
pracy pojazdu, dodatkowe możliwe korzyści to m.in. pomoc przy planowaniu
i punktualności, podniesienie poziomu bezpieczeństwa i zmniejszenie
zużycia paliwa, najświeższe lokalne informacje publiczne.
Wprowadzenie tej koncepcji w życie było zadaniem finansowanego ze środków UE projektu "Ubiquitous wireless mesh networks for next-generation personal digital automotive services" (
CARMESH). Celem konsorcjum było dostarczenie zaawansowanych serwisów informacyjnych do podłączonego samochodu, za pomocą aplikacji do smartfona integrujących się z interfejsami i systemami sterowania w pojazdach samochodowych. Administracja projektu odbywała się w ramach programu Marie Curie Action w siódmym programie ramowym (7PR), od końca roku 2009 do końca roku 2013.
Zespół zbudował prototyp, którego przeznaczeniem było zaprezentowanie wizji projektu. W szczególności, prototyp zilustrował trzy przypadki wykorzystania w biznesie podczas konferencji Automotive Linux Summit w roku 2013. Przypadki te obejmowały integrację z kalendarzem użytkownika biznesowego ułatwiającą zaplanowanie czasu dojazdu; i identyfikację lokalizacji powiązanych z siecią społecznościową kierowcy. Aplikacja rejestrowania danych została również zintegrowana ze standardowymi interfejsami pojazdów samochodowych. Członkowie projektu wykorzystali dwie imprezy branżowe do zakończonego sukcesem zaprezentowania prototypów aplikacji.
Za pomocą oddelegowania pracowników, zespół ustanowił nowe partnerstwa z europejskimi producentami oprogramowania spoza projektu. Następnie, w ramach projektu prowadzono negocjacje z producentami oprogramowania i przedsiębiorstwami motoryzacyjnymi na temat możliwości włączenia prototypów CARMESH do ich oferty produktów.
Działania rozpowszechniające obejmowały zakrojoną na szeroką skalę obecność w sieci, w tym różne informacyjne materiały wideo i artykuły. Drugie warsztaty w ramach projektu zostały zrelacjonowane w specjalistycznych mediach, tak samo jak i odebranie przez członka projektu nagrody za najlepszy referat na konferencji branżowej. Pracownicy projektu uczestniczyli również w wydarzeniach w ramach programu Marie Curie.
Projekt CARMESH zaproponował integrację pojazdów samochodowych ze smartfonami, co umożliwiłoby dostęp do szerokiego zakresu potencjalnie użytecznych serwisów informacyjnych. Projekt pomógł europejskim firmom wejść na potencjalnie lukratywny rynek takich usług.