BLE znacząco ogranicza zużycie energii i obniża koszty oraz może mieć wiele różnych zastosowań. Ta bezprzewodowa technologia stawia pewne sztywne wymagania przed europejskimi małymi i średnimi przedsiębiorstwami (MŚP) w szybko rosnącej branży biomedycznej, opieki zdrowotnej, sportowej i fitness. Co więcej, sektory te potrzebują technologii bezprzewodowej, która będzie jednocześnie przenośna i energooszczędna, a producenci półprzewodników nie koniecznie spełniają te wymagania.
W tym kontekście w ramach projektu EU-funded
BLIM4SME (Bluetooth low-energy integrated module for SMEs), finansowanego ze środków UE, opracowywane są bezprzewodowe moduły wykorzystujące BLE, przeznaczone do zastosowań z zakresu opieki zdrowotnej i rekreacji. Celem prac jest dostarczenie MŚP i wymienionym sektorom wysoce zintegrowanego i bardzo energooszczędnego rozwiązania BLE, które będzie lepsze od aktualnie stosowanych technologii.
W pierwszym okresie sprawozdawczym partnerzy określili wymagania MŚP będących odbiorcami końcowymi i opisali przypadki użycia, przy pomocy których technologię można udoskonalić, tak by w pełni wykorzystać jej potencjał. Zdefiniowano architekturę i główne komponenty techniczne.
Szczególny nacisk położono na wydajność układów elektronicznych i optymalizację kosztów. Przebadano generyczny moduł BLE i jego połączenia z komponentami zewnętrznymi. Badacze zdefiniowali połączenia i przygotowali schemat zarządzania energią. Pracowali też nad wymaganiami technicznymi i połączeniami chipa zintegrowanego modułu BLE, jak również jego integracją ze scaloną pasywną platformą technologiczną urządzenia.
Uczestnicy projektu BLIM4SME chcą wprowadzić na rynek produkt o dużo mniejszym poborze mocy niż najlepsze konkurencyjne urządzenia. Od czujników kontrolujących poziom aktywności po urządzenia medyczne i rekreacyjne monitorujące stan zdrowia — rozwiązanie BLE stworzy liczne szanse dla MŚP w zakresie tworzenia urządzeń i usług poprawiających jakość życia użytkowników.