Miejsce na ogromne ilości danych z systemu Copernicus

Naukowcy z UE pracują nad współdzieloną infrastrukturą oferująca dostęp do danych z obserwacji Ziemi (EO), wysokowydajnych systemów obliczeniowych oraz funkcji wprowadzania danych w czasie niemal rzeczywistym.

W ramach projektu SENSYF (Sentinels synergy framework) automatyzowane jest gromadzenie, katalogowanie i przetwarzanie danych, aby skrócić czas wprowadzania usług EO na rynek. Naukowcy i partnerzy komercyjni będą mieli po raz pierwszy dostęp do rozproszonych zasobów obliczeniowych i przechowywania danych, poświęconych każdej z misji Sentinel.

W ramach misji Sentinel, przygotowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), dwa satelity gromadzą dane potrzebne do działania usług programu Copernicus. Satelity Sentinel będą dostarczać ogromnych ilości danych, które będą niedostępne dla naukowców i małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) ze względu na brak możliwości obliczeniowych i ich przechowywania.

Projekt SENSYF umożliwi zainteresowanym użytkownikom wdrażanie ich usług w opartym na współpracy środowisku, w którym będą mogli korzystać z mocy obliczeniowych i pamięci w chmurze. Jest ono zasadniczo rozszerzeniem środowiska G-POD (Grid Processing On Demand) Europejskiej Agencji Kosmicznej. Nowa hybrydowa infrastruktura chmury umożliwia wdrażanie usług EO w chmurach publicznych i komercyjnych.

W drugim roku realizacji projektu SENSYF ukończono prace nad pierwszą wersją nowej platformy chmurowej. Ponadto zaproponowano siedem różnych usług na potrzeby walidacji koncepcji oraz rozpoczęto fazę przedoperacyjną. Między innymi przygotowano narzędzia dostarczające informacji w czasie niemal rzeczywistym dzięki połączeniu danych z misji Sentinel 2 i Sentinel 3.

Przeprowadzono szereg prac demonstracyjnych, pokazujących potencjalnym dostawcom usług możliwości integracji aplikacji w systemie SENSYF. Nowe produkty w zakresie danych Sentinel przedstawiano także na międzynarodowych konferencjach, podczas których przedstawiciele innych projektów i inne osoby wyrażały duże zainteresowanie możliwością uzyskania dostępu do omawianej infrastruktury i narzędzi.

opublikowano: 2015-10-30
Komentarze


Polityka Prywatności