Lepsze sieci szerokopasmowe
Naukowcy z UE rozwinęli współpracę między trzema uczelniami wyższymi. Badania objęły szerokopasmowe sieci bezprzewodowe, a ich efektem może być znacząca poprawa wydajności oraz zmniejszenie zużycia energii.
Finansowany ze środków UE projekt IAPP@RANPLAN (IAPP for @utomatic radio
access network planning and optimisation (IAPP@RANPLAN)) był poświęcony
umocnieniu współpracy między dwiema uczelniami brytyjskimi i jedną
szwedzką. Współpraca ta miała na celu rozwinięcie badań nad
automatycznym planowaniem i optymalizacją różnych narzędzi dla
szerokopasmowych sieci radiowych.
Te przeznaczone do wprowadzenia na rynek narzędzia pomagają w optymalizacji określonych zastosowań sieci 3G i Wi-Fi. Wśród korzyści można wymienić 20-30% poprawę wydajności oraz mniejsze oddziaływanie na środowisko i zdrowie. Projekt realizowany był od końca 2008 r. do końca 2012 r.
Prace w pierwszym okresie sprawozdawczym dotyczyły między innymi stworzenia szybkich i dokładnych modeli oraz algorytmów optymalizacyjnych. Udało się wprowadzić automatyczne planowanie i optymalizację w trzech zastosowaniach: szybki dostęp do pakietów, ogólnoświatowa interoperacyjność dostępu do sieci mikrofalowych (WiMAX) oraz heterogeniczne sieci radiowe (HRAN). We wszystkich trzech przypadkach przeprowadzono analizy wymagań.
Program WiMAX obejmował opracowanie modeli pokrycia i pojemności oraz utworzenie statycznego symulatora na poziomie systemu. Prace nad HRAN dotyczyły stworzenia ram obejmujących różne technologie radiowe, a także scenariusze zastosowań wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.
Owocem projektu jest zbiór zaawansowanych narzędzi komputerowych do różnych technologii sieciowych i zastosowań. Narzędzia takie umożliwiają znaczącą poprawę wydajności przy jednoczesnym obniżeniu poboru mocy.
opublikowano: 2015-11-17