Nowatorska metoda zabezpieczenia danych dzięki technikom kwantowym
Kwantowa dystrybucja klucza (QKD) stanowi niemożliwą do złamania formę szyfrowania komputerowego. W ramach jednej z inicjatyw UE prowadzono prace nad możliwościami używania tej techniki w komunikacji wielu użytkowników w sieciach publicznych.
Kryptografia kwantowa może stanowić odpowiedź na problem coraz
poważniejszych zagrożeń dla bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.
Ta młoda dyscyplina zajmuje się wykorzystywaniem zjawisk mechaniki
kwantowej do szyfrowania danych w sposób praktycznie niemożliwy do
złamania technikami konwencjonalnymi.
Za cel finansowanego ze środków UE projektu MULTIPLE-ACCESS QKD (Multiple-access quantum key distribution networks) przyjęto zbadanie różnorodnych konfiguracji dostępu wielu użytkowników do hybrydowych, kwantowo-klasycznych sieci komunikacyjnych. Głównym przedmiotem prac projektu była kwantowa dystrybucja klucza, która w porównaniu ze znakomitą większością obecnie używanych kryptosystemów jest metodą nie do złamania.
Prace rozpoczęto od przeglądu pierwszej, drugiej i możliwych przyszłych generacji konfiguracji wielodostępnych w hybrydowych, kwantowo-klasycznych sieciach komunikacyjnych niewymagających łańcucha zaufania. Pozwoliło to określić możliwości proponowanych systemów w zakresie szybkości wymian klucza w zależności od odległości i liczby użytkowników. Następnie opracowano nowe rozwiązania dla badanych typów sieci.
Dotychczas kwantowa dystrybucja klucza była używana jedynie między dwiema stronami w specjalnie przygotowanych sieciach. Partnerzy projektu MULTIPLE-ACCESS QKD zajęli się rozszerzeniem tej techniki na sieci z wieloma użytkownikami oraz udostępnieniem jej w sieciach publicznych. W tym celu opracowano nowe metody wielodostępu i multipleksowania, które pozwalają rozdzielać sygnały QKD i wykorzystywać przydzielone pasmo dla maksymalnej liczby użytkowników.
Przeanalizowano też opłacalność architektury przyszłych hybrydowych sieci klasyczno-kwantowych wykorzystującej pasywne sieci optyczne. Dodatkowo zbadano mechanizmy umożliwiające wymianę kluczy tajnych na duże odległości, między innymi powtarzacze kwantowe.
W czasach narastania obaw dotyczących przechwytywania i prywatności danych w Internecie wysiłki projektu MULTIPLE-ACCESS QKD przybliżyły praktyczną realizację wizji niemożliwych do złamania technik szyfrowania kluczem publicznym z użyciem kwantowej dystrybucji klucza.
opublikowano: 2016-04-14