Nowa technologia otwartego oprogramowania, SwellRT, otrzymała silny impuls, który sprawi, że tworzenie nowych aplikacji i usług online stanie się dla programistów znacznie łatwiejsze i bezpieczniejsze.
SwellRT to platforma do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji do współpracy. Zapewnia informatykom trudzącym się nad zwykłymi zadaniami przede wszystkim oszczędność czasu dzięki prostemu interfejsowi programowania aplikacji (API), który pozwala w czasie rzeczywistym przechowywać dane, przeszukiwać je i uwierzytelniać, kontrolować dostęp oraz integrować w razie potrzeby z systemami zewnętrznymi.
Baza kodu SwellRT – pierwotnie opracowana w ramach finansowanego ze środków UE projektu P2PVALUE, którego realizacja dobiegła końca we wrześniu 2016 r. – jest obecnie utrzymywana na serwerach Apache Software Foundation, ważnej organizacji wspierającej projekty na rzecz otwartego oprogramowania. Dużą zaletą tej technologii jest brak uzależnienia aplikacji i ich użytkowników od jednego centralnego serwera kontrolowanego przez dostawcę usług. Jest to niezbędne do rozwoju gospodarczego modelu dobrowolnej masowej współpracy wokół dóbr wspólnych (CBPP), którego celem jest koordynowanie kreatywnej energii wielu pojedynczych osób (za dwa wyróżniające się przykłady niech posłużą Wikipedia i Open Street Map).
Obecnie dostępne produkty zapewniające aplikacjom sieciowym i twórcom aplikacji mobilnych możliwość podłączenia tych programów do zasobów w chmurze (ang. backend as a service, BaaS) mają charakter scentralizowany, co oznacza, iż aplikacje i ich użytkownicy są uzależnieni od jednego serwera centralnego znajdującego się pod kontrolą dostawcy usług. Natomiast SwellRT to jedyna technologia BaaS działająca w sposób zdecentralizowany dzięki otwartym protokołom łączącym usługi (sieć sfederowana) i wymianie danych w czasie rzeczywistym.
Zasadniczo decentralizacja pozwala aplikacjom SwellRT zapewniać większą swobodę użytkownikom w decydowaniu, gdzie chcą przechowywać swoje dane i z kim chcą się nimi dzielić. Dodatkowe korzyści z decentralizacji to większa odporność i interoperacyjność aplikacji.
W planach zespołu pracującego nad SwellRT jest wprowadzenie narzędzi współpracy w czasie rzeczywistym z szyfrowaniem end-to-end, które zapewni aplikacjom i użytkownikom wymianę i obsługę danych w całkowicie bezpieczny i poufny sposób. Niedawno udostępnił też usługę
Jetpad jako alternatywę na bazie SwellRT wobec Google Docs, demonstrując w ten sposób potencjał platformy.
Projekt P2PVALUE był koordynowany przez Uniwersytet w Surrey, Zjednoczone Królestwo, ale za stworzenie i wdrożenie technologii SwellRT odpowiada jedyny w tym projekcie partner ICT – grupa badawcza GRASIA (Group of Agent-based, Social and Interdisciplinary Applications) z madryckiego Uniwersytetu Complutense.
„Dalszy rozwój SwellRT oraz przyjęcie tej platformy przez Apache Software Foundation pokazuje, jak wsparcie unijne może stać się trampoliną do dalszej innowacji i rozwoju technologicznego, nawet po formalnym zakończeniu projektu” – mówi członek GRASIA, Samer Hassan. „Współpraca podjęta w ramach P2PVALUE miała zasadnicze znaczenie dla stworzenia i wdrożenia tej technologii, która – mamy nadzieję – pozytywnie wpłynie na europejską gospodarkę cyfrową i dalszy rozwój CBPP”.
Więcej informacji:
witryna P2PVALUEoficjalna witryna SwellRT