logo_ActiveJet_200.pngPatronat nad działem objęła marka Activejet - tusze i tonery dla każdego
Zadzwoń i zapytaj o zamiennik, Infolinia: 801 08 1111

IT, media - systemy i technologie

Nowe ambitne narzędzie do wspomagania leczenia chorób mózgu

Partnerzy Human Brian Project udostępnili w ubiegłym roku pierwszą wersję swojej platformy informatyki medycznej. To potężne narzędzie już przynosi pierwsze rezultaty. Platforma umożliwia pełny dostęp do informacji medycznych dotyczących mózgu z europejskich szpitali i ośrodków badawczych. Jak informują partnerzy projektu, zrekrutowanych zostało już pięć europejskich szpitali i kohort badawczych.

Platforma Informatyki Medycznej ang. Medical Informatics Platform (MIP) umożliwia interaktywny dostęp do informacji medycznych dotyczących mózgu w europejskich szpitalach i ośrodkach badawczych. Partnerzy finansowanego ze środków UE projektu Human Brain Project (HBP) informują, że udało się już zrekrutować pięć europejskich szpitali i kohort badawczych. Właśnie spływają wstępne cenne wyniki, obejmujące rozproszone analizy elektronicznej dokumentacji medycznej, danych nt. mózgu i danych omicznych. Narzędzie umożliwiło także identyfikację nowych podtypów otępienia oraz pierwsze sygnatury biologiczne na potrzeby prognozowania, przed wystąpieniem otępienia.

Platforma jest niezwykle cennym źródłem dla naukowców i pracowników służby zdrowia w Europie. Wysokiej jakości danych jest pod dostatkiem. Większość z nich jest przechowywana w szpitalach, centrach danych oraz obiektach badawczych i wykorzystywana lokalnie. Tymczasem choroby mózgu dotykają całej populacji, a możliwość przeprowadzenia przeglądu chorób i trendów oznacza podejście wykraczające poza wymiar lokalny. W ramach ostatnio przeprowadzonych badań oszacowano, że ponad jedna trzecia Europejczyków cierpi na jedną z pięciuset chorób, między innymi migrenę, uzależnienie, depresję i chorobę Alzheimera.

Dostępna dla naukowców i lekarzy MIP sprzyja zakrojonej na szeroką skalę współpracy poprzez rozwijanie koncepcji i tworzenie sieci w całej Europie oraz poza jej granicami. Jednym z głównych celów, jakie postawiono przed tym narzędziem polega na opisaniu kompletnych szlaków chorobowych na podstawie sygnatur biologicznych chorób, od poziomu molekularnego po możliwe do zaobserwowania zaburzenia funkcji poznawczych i zachowania. Zaangażowanie społeczności naukowej i medycznej ma zasadnicze znaczenie, jeżeli ten cel ma zostać osiągnięty.

Każdy może poprosić o login i uzyskać w ten sposób dostęp do wiedzy przechowywanej na platformie, jednak znajomość neuronaki będzie nieodzowna, aby korzystać z tych danych w sposób efektywny. Przedstawiciele następujących profesji najprawdopodobniej zaangażują się i będą czerpać z platformy korzyści: lekarze, neuronaukowcy, epidemiologowie, projektanci systemów obliczeniowych i naukowcy specjalizujący się farmaceutycznych B+R. Platforma jest owocem współpracy setek podmiotów i stale ewoluującą infrastrukturą.

Oprogramowanie, wdrożone w każdym szpitalu, zbiera, anonimizuje, federuje i analizuje dane pacjentów, które mogą posłużyć do udzielenia odpowiedzi na pytania zgłaszane na platformie. Zespół HBP opracowuje procesy mające ułatwić zbieranie obrazów mózgu i przetwarzanie cech charakterystycznych. Naukowcy pracują także nad przechowywaniem i dystrybucją danych za pomocą narzędzi uczenia maszynowego, aby pobierać sygnatury biologiczne z danych wielopoziomowych.

Więcej informacji:
witryna projektu
film wideo nt. Medical Informatics Platform

data ostatniej modyfikacji: 2017-05-12 17:15:01Przegląd uczelni
w Polsce
UMK_220_1.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura Biblioteka
miniatura Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii CePT WUM