IT, media - systemy i technologie

Czy już tylko kliknięcie dzieli nas od epoki wzbogaconego reportażu?

Pośród dyskusji przetaczających się przez media na temat „nieprawdziwych informacji” i „alternatywnych faktów”, czy finansowany ze środków UE projekt INJECT oferuje dziennikarzom sposób na sprostanie zapotrzebowaniu na oryginalne treści 24/7 przy zachowaniu dokładności?

Ambicją partnerów finansowanego ze środków UE projektu INJECT jest, aby pobudzić kreatywność dziennikarską, poprawiając jednocześnie ciąg pracy w zabieganych serwisach informacyjnych. Sedno projektu opiera się na wykorzystaniu cyfrowego zestawu narzędzi, który znajduje się aktualnie na etapie pilotażowym. Zestaw narzędzi jest opracowywany od rozpoczęcia prac nad projektem, czyli od sześciu miesięcy, z pomocą dziennikarzy dzielących się niezbędnymi opiniami w celu iteracji technologii.

Teraz testy przejdą na wyższy poziom, gdyż zestaw będzie użytkowany w rzeczywistych warunkach pracy. W pilotażu biorą udział zespoły trzech norweskich gazet lokalnych z siedzibą w Hordaland, Sunnhordland i Hallingdølen. Planowane jest zwiększenie liczby i zróżnicowanie profilu dziennikarzy uczestniczących w testach. Zespół bada sprawność algorytmów narzędzia oraz stopień, w jakim faktycznie wnosi ono wartość dodaną do efektów pracy dziennikarskiej.

Wywoływanie kreatywnego przebłysku

INJECT (Innovative Journalism: Enhanced Creativity Tools) zaczerpnął motywację z rosnącej presji wywieranej na serwisy, od których oczekuje się dostarczania świeżych i absorbujących treści w cyklu 24/7 przy ograniczonych zasobach i zaostrzonej konkurencji. Wyzwania te pojawiają się także w kontekście rosnącego znaczenia odpowiedzialności za precyzyjne relacjonowanie zdarzeń.

INJECT zaprojektowano, co ma kluczowe znaczenie, jako coś więcej niż prostą wyszukiwarkę, gdyż jej funkcjonowanie opiera się na algorytmie opracowanym specjalnie z myślą o wsparciu dziennikarzy w badaniu opcji budowania perspektywy relacji, prócz zwykłego wyszukiwania informacji. Jednym ze sposobów jest proponowanie, jak określają to partnerzy projektu, „kreatywnego przebłysku”, który pojawia się, kiedy dziennikarz przesuwa myszkę po słowach kluczowych. Są to sugerowane podejścia do opisania zdarzenia, np. wynikające z informacji kontekstowych o zaangażowanych osobach lub miejscach związanych z danym zdarzeniem. Zestaw narzędzi oferuje także wyjaśniające lub interaktywne karty faktów albo przypisy, które są pomocne dziennikarzom przy pisaniu artykułu z wyraźnymi odniesieniami.

Podążanie za ciągiem (pracy)

INJECT wykorzystuje techniki opracowane w ramach badań nad interakcją człowiek-komputer i sztuczną inteligencją, takie jak przetwarzanie języka naturalnego (NLP), umożliwiając reporterom przeprowadzanie szybkich i zakrojonych na szeroką skalę przeszukiwań wielu baz danych, dostarczających świeże źródła i dane. Zestaw narzędzi, zaprojektowany do bezpośredniego podłączenia do systemów zarządzania treściami, ma funkcję wyposażania użytkowników w tablice wskaźników, umożliwiając bardziej efektywne zarządzanie informacjami. Ekrany robocze pozwolą na przykład unikać ciągłego przełączania między dokumentami lub zakładkami przeglądarki w czasie pisania artykułu.

Wypowiadając się na temat innowacyjnego podejścia INJECT, profesor dziennikarstwa George Brock z City, University of London, stwierdził: „INJECT dąży do tego, czego żadne inne oprogramowanie dla dziennikarzy nie próbuje dokonać: połączyć techniki kreatywnego wyszukiwania ze sposobami bliższego zaznajomienia czytelnika z kontekstem i źródłami. I ta pomoc jest łatwa w użyciu i szybka”.

Narzędzie można na chwilę obecną używać z pakietem GoogleDocs i Wordpress w postaci wtyczki TinyMCE lub jako samodzielną wersję internetową. Jest w stanie przeszukiwać 1,5 miliona źródeł wiadomości w języku angielskim, norweskim i holenderskim. Można do niego włączyć także archiwa własne organizacji dziennikarskiej. Archiwa norweskie są teraz faktycznie zintegrowane, umożliwiając lokalnym gazetom biorącym udział w pilotażu przeszukiwanie źródeł w ich własnym języku.

Oczekuje się, że tej jesieni narzędzie osiągnie pełną zdolność operacyjną w norweskich serwisach prasowych. W oczekiwaniu na wyniki bieżącego etapu pilotażowego, narzędzie zostanie mniej więcej w tym samym czasie wdrożone na szerszą skalę. Zgodnie z planem ma zostać udostępnione serwisom prasowym w wielu krajach europejskich latem 2018 r.

Więcej informacji:
witryna projektu

data ostatniej modyfikacji: 2017-08-19 17:15:01
KomentarzePrzegląd uczelni w Polsce
przeglad_uczelni_boks_220.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura
Polityka Prywatności