Możliwość oglądania wyścigów motocyklowych w trybie wieloekranowym

Nowy prototyp daje fanom sportów motorowych możliwość spersonalizowanego odbierania transmisji telewizyjnej dzięki synchronizacji treści na urządzeniach mobilnych.

Podczas oglądania telewizji większość z nas nie ogranicza się do śledzenia obrazu na ekranie, niejednokrotnie korzystając w tym samym czasie ze smartfona, tabletu czy laptopa. Co ciekawe, jedynie 20% widzów przegląda wówczas treści związane z aktualnie oglądanym programem telewizyjnym. Treści towarzyszące wyświetlane na urządzeniach mobilnych mają jednak zdolność do zwiększenia oglądalności telewizji i wzbudzenia większego zainteresowania.

Aby rozwinąć ten potencjał, uruchomiono współfinansowany ze środków UE projekt 2-IMMERSE, w ramach którego opracowana została technologia dająca odbiorcom możliwość korzystania z dzielonego i spersonalizowanego trybu wieloekranowego. Od rozpoczęcia realizacji projektu 2-IMMERSE w 2015 r. jego uczestnicy koncentrowali się na zaprojektowaniu, zbudowaniu i przetestowaniu czterech prototypów przeznaczonych do oglądania filmów i wydarzeń sportowych zarówno w domu, jak i w miejscach publicznych. Prototypy opracowano z zastosowaniem techniki transmisji opartej na obiektach, czyli technologii object-based broadcasting.

Dzięki tej technice obiekty treści, takie jak strumienie wideo, grafiki, strumienie audio oraz elementy interaktywne, są renderowane w urządzeniu użytkownika, a nie u nadawcy przed rozpoczęciem transmisji. Daje to znaczną przewagę, gdyż w usługach telewizyjnych obecnie brakuje możliwości personalizacji obrazu w celu spełnienia indywidualnych potrzeb. Mając do dyspozycji technologię object-based broadcasting, widzowie mogliby decydować, na przykład, czy zwiększyć głośność komentatorów sportowych i wyciszyć hałas stadionu w tle. Mieliby również możliwość powiększenia rozmiarów słabo widocznych elementów graficznych, uzyskania dostępu do komentarza w języku migowym, sprawdzenia statystyk dotyczących rywalizujących drużyn, a nawet oglądania twarzy w powiększeniu.

Wyścigi motocyklowe w trybie wieloekranowym

Najnowszy prototyp 2-IMMERSE zapewnia możliwość oglądania motocyklowych mistrzostw świata MotoGP na wielu ekranach. Prototyp został opisany w artykule opublikowanym na internetowej platformie społecznościowej „IBC365”. Zawody MotoGP są wyświetlane na ekranie telewizora, a dodatkowa zsynchronizowana treść jest dostępna na tabletach i smartfonach. Odbiór treści dzieli się na trzy fazy: „Inside MotoGP” (przygotowania do wyścigu), „Watch Live” (wyścig na żywo) i „Race Review” (analiza po zakończeniu wyścigu).

W ramach każdej z tych faz użytkownicy mają dostęp do wielu różnych funkcji. „Inside MotoGP” zawiera film ze wskazówkami dotyczącymi korzystania z trybu wieloekranowego, powtórki poprzednich wyścigów MotoGP oraz filmy na temat technicznych aspektów sportu. Według twórców prototypu, „w tej fazie użytkownicy są proszeni o skorzystanie z opcji menu w celu spersonalizowania odbioru treści, na przykład poprzez wybranie ulubionego zawodnika, który jest następnie podświetlany na tablicy wyników i tablicy danych dotyczących czasu”.

Z kolei faza „Watch Live” zawiera możliwość przełączania między interaktywną tablicą wyników a rozmaitymi konfigurowalnymi strumieniami wideo, powtórnego odtwarzania na ekranie telewizora lub tabletu, a ponadto oglądania obrazu na żywo z innych kamer. Można też dostosowywać prezentację obiektów multimedialnych do rozmiarów ekranu lub statusu widza jako eksperta, kibica lub nowicjusza. Widzowie mogą również personalizować ustawienia dźwięku, zmieniając głośność komentarza lub otoczenia. W ramach fazy „Race Review” telewizyjnej relacji podsumowującej wyścig towarzyszą opcjonalne powtórki wideo na żądanie wyświetlane na urządzeniu towarzyszącym, które często zawierają zsynchronizowane obrazy z wielu różnych kamer.

Prototyp opracowany przez zespół projektu 2-IMMERSE (Creating and Delivering Shared and Personalised Multi-Screen Broadcast and Broadband Experiences) został przetestowany przez ponad 90 kibiców MotoGP, otrzymując od nich pozytywne recenzje. Ulubioną funkcją użytkowników okazała się opcja wyświetlania dodatkowych zsynchronizowanych obrazów z rożnych kamer, które mogą być kontrolowane przez samych widzów.

Więcej informacji:
strona projektu 2-IMMERSE

ostatnia zmiana: 2018-11-30
Komentarze


Polityka Prywatności