IT, media - systemy i technologie (archiwalne artykuły)

Source
Zespół amerykańskich i izraelskich naukowców, finansowany częściowo przez UE, opracował prawdziwie pionierski ekran, na którym można oglądać filmy 3D bez okularów.
Partnerzy przełomowego projektu, finansowanego ze środków UE, opracowali platformę na bazie chmury wraz z całą gamą aplikacji i narzędzi, aby wspomóc zrównoważony ruch w europejskich miastach.
Partnerzy projektu REPARA opracowali i zarejestrowali nowe technologie, dzięki którym równoległe aplikacje obliczeniowe są bardziej energooszczędne, tańsze i łatwiejsze w opracowywaniu oraz utrzymaniu.
Unijni naukowcy są przekonani, że innowacyjne kubity mogą pełnić rolę jednostek informacji w przyszłych komputerach kwantowych.
Wykonywanie obliczeń kwantowych bazuje na przetwarzaniu informacji z wykorzystaniem bitów kwantowych, czyli kubitów. Naukowcy korzystający z dofinansowania UE zajęli się badaniem możliwości używania nanorurek kwantowych do przechowywania kubitów i sterowania nimi, wykonując tym samym kolejny krok w drodze do zbudowania działającego, wielobitowego komputera kwantowego.
Optymalne sterowanie jest narzędziem matematycznym, które można stosować w wielu dziedzinach, na przykład w awionice, poprzez optymalizację toru lotu rakiety, w przemyśle motoryzacyjnym, poprzez minimalizację skutków zderzeń, czy też w telekomunikacji, w celu określenia optymalnego położenia satelity. W ramach unijnej inicjatywy zorganizowano szkolenia teoretyczne i praktyczne z tej dziedziny, skierowane do młodych matematyków i inżynierów.
Analiza ekonomiki oprogramowania open source i jego potencjału zastąpienia oprogramowania zamkniętego może pomóc Europie we wprowadzaniu innowacji, a jednocześnie oferowaniu użytkownikom opłacalnych rozwiązań.
Charakter stanowisk pracy i kwalifikacji wciąż się zmienia, a od pracowników wymaga się obecnie biegłości w technologiach cyfrowych, krytycznego myślenia, elastyczności i umiejętności pracy zespołowej. Nowo opracowana aplikacja na smartfony pomoże pracownikom w rozwijaniu umiejętności niezbędnych do zmierzenia się z wyzwaniami globalnej gospodarki przyszłości.
Naukowcy z UE opracowali metody wykorzystania nieużywanej przepustowości sieci światłowodowych. W testach systemu radiowo-optycznego uzyskano prędkości do 5,0 Gb/s.
Światło jasnej ściśniętej próżni (JSP) oferuje ogromne możliwości w obszarze obrazowania mikroskopowego, komunikacji i pomiarów.
W miarę jak świat przygotowuje się na pojawienie się pierwszych komputerów eksaskali, coraz pilniejszą kwestią staje się zniwelowanie luki pomiędzy postępem technicznym w dziedzinie wysokowydajnych komputerów (HPC) a ich zastosowaniem w procesach przemysłowych. W tym celu w ramach projektu NUMEXAS opracowano kilka nowych metod numerycznych oraz kodów komputerowych.
Nowy superkomputer z turbodoładowaniem stanowi przełom w obszarze mocy obliczeniowej w aplikacjach naukowych z wielu dziedzin — od zmian klimatu do wykorzystania mózgu człowieka.
Szybsza metoda gromadzenia i przetwarzania danych wejściowych powinna umożliwić budowę bardziej wydajnych urządzeń na potrzeby biomedycyny i innych dziedzin.
Kwantowa dystrybucja klucza (QKD) stanowi niemożliwą do złamania formę szyfrowania komputerowego. W ramach jednej z inicjatyw UE prowadzono prace nad możliwościami używania tej techniki w komunikacji wielu użytkowników w sieciach publicznych.
Fotonika krzemowa to idealna platforma umożliwiająca budowę inteligentnych nadajników-odbiorników do szybkich łączy światłowodowych. Brak odpowiednich źródeł światła w pobliżu mikroukładu jest główną przeszkodą uniemożliwiającą zrewolucjonizowanie sieci telekomunikacyjnych przy pomocy tej technologii.
Wysiłki badaczy z UE przyczyniły się do lepszego rozpoznawania mowy ludzkiej przez komputery. Przeprowadzone prace polegały na prezentowaniu komputerom dużych ilości materiałów źródłowych o wstępnie określonym formacie przy użyciu nowych algorytmów umożliwiających automatyczne nadawanie struktury.
Badacze korzystający z dofinansowania UE dokonali przeglądu najnowszych propozycji metod przystępnego wyjaśniania obserwowalnych zjawisk mających podstawy naukowe.
Nowe pokolenie badaczy zajmujących się kompozytami szklanymi i ceramicznymi przeznaczonymi do zastosowań w zaawansowanych technologiach pomoże zadbać o pomyślną przyszłość UE.
Zapewnienie ochrony transakcji online przed hakerami często wiąże się z pogorszeniem wygody korzystania z serwisu. W ramach unijnej inicjatywy odkryto nowe sposoby umożliwiające zachowanie równowagi między ochroną prywatności a użytecznością.
Coraz więcej informacji geoprzestrzennych staje się częścią internetu znaną obecnie jako GeoWeb. Uczestnicy unijnej inicjatywy pomogli w utorowaniu drogi do GeoWeb 2.0.
Superkomputery stanowią potężne narzędzia badawcze, lecz nie wszyscy członkowie społeczności naukowej mają obecnie dostęp do tych wydajnych maszyn obliczeniowych. Dzięki jednej z inicjatyw UE setki naukowców uzyskają dostęp do najnowszych i najnowocześniejszych ośrodków superkomputerów.
W miarę jak społeczeństwo coraz powszechniej korzysta z wysokiej jakości oprogramowania, aplikacje muszą stawać się możliwie jak najbardziej adaptacyjne. Naukowcy z UE przyczynili się do opracowania zaawansowanych systemów oprogramowania, pozwalających na szybką adaptację do zmieniających się potrzeb użytkownika i środowisk.
Włączenie informacji probabilistycznych opartych na pochodzeniu do projektu Semantic Web może pomóc w zrewolucjonizowaniu sposobów magazynowania i wydobywania materiału cyfrowego.
Dzięki tworzeniu iluzji głębi, stereoskopia ma interesujący potencjał, jeżeli chodzi o wizualizację informacji i interaktywne symulacje 3D. W ramach unijnego projektu prowadzono pionierskie badania nad interakcją 3D, cieszącą się wcześniej niewielkim zainteresowaniem.
W ramach unijnej inicjatywy europejscy naukowcy zaangażowali się w budowę zaawansowanej cyfrowej przestrzeni informacyjnej. Oferują oni małym firmom możliwość lepszego dostępu i czerpania korzyści z zawartości generowanej przez użytkowników.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności