Komunikacja światłowodowa i bezprzewodowa wspólnie umożliwiają stworzenie nowej generacji systemu przesyłania danych, cechującego się wyższą szybkością i większą wydajnością.
Sieci bezprzewodowe są dziś powszechnie używane do łączenia użytkowników z urządzeniami informatycznymi i innymi użytkownikami, zatem ile jeszcze brakuje do wprowadzenia łączy bezprzewodowych między poszczególnymi układami?
Analiza ekonomiki oprogramowania open source (OSS) i jego potencjału zastąpienia oprogramowania własnościowego może pomóc Europie we wprowadzaniu innowacji, a jednocześnie oferowaniu użytkownikom opłacalnych rozwiązań.
Wykorzystanie internetowej platformy współpracy i dzielenia się informacjami pozwoli skuteczniej wykrywać przestępczość zorganizowaną i zapobiegać jej.
Nowe techniki i teorie kodowania z dziedziny informatyki pomagają w tworzeniu szybszych i doskonalszych rozwiązań dotyczących magazynowania danych.
W ramach unijnego projektu założono szkołę oferującą szkolenia poświęcone zagadnieniom związanymi z centrami danych. Zespół zdefiniował potrzeby dotyczące szkoleń, przygotował portal komunikacyjny dla społeczności, nawiązał współpracę w zakresie finansowania oraz opracował nowe profesjonalne standardy.
Zaawansowane technologicznie narzędzia służące do oceny zastosowań z zakresu inżynierii oprogramowania pomagają w wykorzystaniu nowych języków programowania, które powinny usprawnić proces programowania.
Propagacja błędów to powszechna cecha każdej sieci złożonej. Naukowcy korzystający z dofinansowania UE zajęli się zbadaniem tego zjawiska, aby zrozumieć rozprzestrzenianie się informacji w sieciach, a dzięki temu potencjalnie zwiększać wydajność sieci.
Jeden z zespołów w UE, bazując na wynikach wcześniej realizowanego projektu, opracował system oparty na zasadzie mashup pozwalający firmom szybko tworzyć aplikacje. System demonstracyjny, oferujący nowe narzędzia i interfejsy oraz interakcje w społeczności, został pomyślnie wykorzystany w analizie ryzyka.
Zespół wywodzący się z UE stworzył nowe możliwości przesyłania wysokiej jakości wideo z teledetekcji. Lepsze techniki kompresji przezwyciężyły wcześniejsze ograniczenia, zwiększając skuteczność dronów o małej mocy i oferując nowe zastosowania w słabym świetle.
Zespół naukowców z UE zajął się opracowaniem koncepcji obrazu w Internecie. Wynikiem tych prac są dwa nowe algorytmy przetwarzania na serwerach zbiorów zdjęć cyfrowych, które zwiększają wydajność zapisu oraz interpretację danych trójwymiarowych, a także pozwalają wydłużyć czas użytkowania baterii w smartfonach.
Naukowcy z UE rozwinęli współpracę między trzema uczelniami wyższymi. Badania objęły szerokopasmowe sieci bezprzewodowe, a ich efektem może być znacząca poprawa wydajności oraz zmniejszenie zużycia energii.
Technologię będącą w stanie obsługiwać sieci komunikacji o przepustowości rzędu wielu Gb/s opracowano do przesyłu danych z instrumentów do pamięci masowej, a następnie do jednostki telemetrycznej połączenia podrzędnego (downlink), jednak zastosowanie to ograniczono do misji prowadzonych przez Stany Zjednoczone. Problem ten rozwiązał projekt finansowany ze środków UE.
Naukowcy z UE zbadali właściwości matematyczne sieci. Dotyczące w pierwszej kolejności internetu wyniki prac przyczyniają się do poprawy stabilności i wydajności sieci, a także ilustrują ciekawe cechy wszystkich innych rodzajów sieci.
Prace nad stworzeniem stanowisk testowych dla nowatorskich bezprzewodowych sieci kooperacyjnych zostały wprawdzie wstrzymane za sprawą siły wyższej, lecz jeden z przyszłych projektów unijnych będzie mógł kontynuować badania tej obiecującej technologii.
Naukowcy z UE pracują nad współdzieloną infrastrukturą oferująca dostęp do danych z obserwacji Ziemi (EO), wysokowydajnych systemów obliczeniowych oraz funkcji wprowadzania danych w czasie niemal rzeczywistym.
Rosnący popyt na urządzenia bezprzewodowe powoduje coraz szybsze zmniejszanie się dostępnej przepustowości. Udoskonalone technologie mogą pomóc rozwiązać ten problem.
Rynek czujników bezprzewodowych opartych na technologii Bluetooth Low Energy (BLE) szybko rozwija się w sektorach opieki zdrowotnej i rekreacji, jednak konieczne jest rozwiązania kilku problemów technicznych, aby usprawnić działanie tych sensorów. Uczestnicy unijnego projektu pracują nad zoptymalizowanym rozwiązaniem BLE, które pozwoli pokonać te ograniczenia.
Niewiele wiadomo o wzajemnym oddziaływaniu inżynierii wymagań (requirements engineering, RE) i tworzenia architektury systemów (systems architecting, SA), uznawanych za dwa najważniejsze etapy cyklu tworzenia oprogramowania. W ramach jednej z inicjatyw EU przeanalizowano procesy RE i SA, aby je lepiej poznać oraz usprawnić działalność operacyjną i stosowane technologie.
Projekt ESABALT realizowany przez Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej w Szczecinie otrzymał status projektu flagowego w Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego (EUSBSR - Strategy for the Baltic Sea Region) i został uwzględniony w ogłoszonym w czerwcu tego roku Planu Działania tej strategii.
Choć może się wydawać, że badanie teoretyczne świata kwantowego jest prostsze niż badanie eksperymentalne, to przeszkodą mogą być ograniczone moce obliczeniowe komputerów. Naukowcy zbudowali eksperymentalny symulator kwantowy, który umożliwia sprawdzanie przewidywań i hipotez w praktyce.
W przypadku aplikacji do urządzeń telewizji internetowej (TV-CE) obowiązują inne wymagania programistyczne niż dla komputerów osobistych, urządzeń PDA czy smartfonów. Uczestnicy unijnego projektu podjęli problem różnic w poziomie standaryzacji, utrudniających małym firmom wejście na rynek.
Naukowcy z UE badali koncepcję wspólnej transmisji w sieciach opartych na optyce wolnej przestrzeni (FSO). Uzyskano istotne udoskonalenia, które sprawdzono w toku szeroko zakrojonych symulacji.
Zespół UE zastosował łączność aplikacji (app) na smartfona w samochodach. Idea ta umożliwia niemal nieograniczony dostęp do usług informacyjnych, łącząc dane z samochodu, węzłów środowiskowych lub sieci społecznościowej użytkownika, w celu zwiększenia kontroli i efektywności.
Modele komputerowe rzuciły światło na oddziaływania ważnych klas nanocząstek z błonami biologicznymi. Wyniki wskazują z jednej strony na ryzyko, które wymaga ograniczania, i nowe metody przetwarzania nanowęgla.