IT, media - systemy i technologie (archiwalne artykuły)

Source
Naukowcy korzystający z dofinansowania UE opracowali nowatorskie materiały do wydajnej zamiany energii cieplnej na elektryczną.
Naukowcy pracujący nad projektem dofinansowanym ze środków UE opracowali mikrofluidalny chip do symultanicznej analizy reakcji tkanek kilku narządów człowieka na kontakt z kandydatami na nowe leki. Przełomowe urządzenie może przynieść oszczędności rzędu milionów euro na kosztach opracowywania leków.
EGI oferuje naukowcom i badaczom dostęp ponad granicami do infrastruktury przetwarzania rozproszonego.
Zgodnie z twierdzeniem Bayesa postawionym przez Thomasa Bayesa i przedstawionym w pracy z 1763 r., prawdopodobieństwo zaistnienia lub prawdziwości pewnego stanu można aktualizować w oparciu o nowe dane. Modele obliczeniowe rzuciły światło na możliwe mechanizmy neuronalne wynikające z wnioskowania Bayesowskiego.
Zespół naukowców finansowanych przez UE opracował oprogramowanie do kontrolowania i koordynacji pojazdów autonomicznych. Moduły umożliwiają grupom pojazdów komunikowanie się ze stacją centralną, co ułatwia pojazdom bezkolizyjne uczestniczenie w ruchu drogowym oraz zachowanie bezpiecznych odległości.
Przeprowadzono doświadczenia dotyczące wpływu emocjonalnie nacechowanych wiadomości na zmianę poglądów politycznych i zachowań obywateli. Wskazują one, że pozytywne bodźce emocjonalne w serwisach informacyjnych powodują lepsze reakcje emocjonalne i mają pozytywny wpływ na zachowania polityczne obywateli.
Ewolucja globalnego systemu nawigacji satelitarnej GNSS do postaci systemu systemów otwiera zupełnie nowe możliwości dla aplikacji pozycjonowania satelitarnego. Naukowcy korzystający z dofinansowania UE opracowali odbiornik wielu satelitów, który pozwoli zwiększyć niezawodność i dokładność pozycjonowania.
Badacze z UE stworzyli systemy danych wykorzystujące wnioskowanie statystyczne i probabilistyczne do ograniczenia niepewności. Projekt pomógł w ujednoliceniu takich metod przy pomocy konwencjonalnych baz danych, między innymi dzięki opracowaniu skalowalnych algorytmów oraz szeregu różnych nowych narzędzi.
Europejscy naukowcy opracowali bezprzewodowy system czujników do monitorowania bezpieczeństwa dużych infrastruktur np. mostów, budynków, stacji metra czy tunelów. Nowy system nie tylko będzie mógł ostrzec i w ten sposób zapobiec potencjalnym wypadkom po zestarzeniu się infrastruktury, ale pozwala także obniżyć koszty budowy.
Nowa technologia „laboratorium na dysku” – stworzona przez zespół pracujący nad unijnym projektem – pozwala w zaledwie godzinę zdiagnozować równocześnie malarię i inne choroby zakaźne przebiegające z gorączką, umożliwiając w ten sposób szybsze wdrożenie leczenia w miejscu opieki nad pacjentem oraz precyzyjną farmakoterapię, co może uratować tysiące istnień ludzkich.
Czujniki wielospektralne od obserwacji Ziemi (EO) generują duże ilości danych wymagających dużej pojemności magazynowania i szerokiego pasma kanału transmisyjnego połączenia z Ziemi. Aby zmniejszyć obciążenie zasobów satelitarnych, naukowcy korzystający ze środków finansowych EU opracowują nowe technologie pokładowego przetwarzania i interpretacji danych.
Finansowany ze środków UE zespół badawczy tworzy serwis internetowy, który udostępnia widok dachów budynków z lotu ptaka i ocenia ich przydatność w zakresie zastosowania technologii energii słonecznej.
Zwiększając kontrolę kwantową urządzeń mechanicznych, zespół badaczy finansowanych przez UE stworzył możliwość połączenia praw fizyki kwantowej z codziennym makroskopowym światem.
Nowy algorytm upraszczający obliczenia numeryczne pozwala obniżyć zużycie energii podobnie jak konwencjonalne techniki oszczędzania energii. Ale na tym nie koniec, gdyż jego zastosowania są praktycznie nieograniczone.
Tworzenie nowych produktów w dużej mierze wymaga nowatorskich materiałów o nietypowych właściwościach. Naukowcy finansowani ze środków UE próbują rozwikłać szlaki syntezy ku nowym obiecującym polimerom, które powinny wywrzeć silny wpływ na wiele sektorów rynku.
Za sprawą finansowanej przez UE inicjatywy badawczej wniesiono duży wkład w dziedzinę historiografii, poprzez badanie cenzury kościelnej. W badaniu skupiono się na teoretycznych podstawach i konsekwencjach historii cenzury, charakterystycznej dla XVI-wiecznej nowożytnej Europy.
Dofinansowani ze środków UE naukowcy opracowali narzędzia komunikacyjne do radzenia sobie z dezinformacją i lepszego informowania społeczeństwa w razie epidemii choroby zakaźnej.
Istotne postępy w dziedzinie obliczeń współbieżnych i pamięci transakcyjnej mogą radykalnie uprościć programowanie równoległe i przyspieszyć obliczenia.
Nowa metoda zbierania cennych danych geograficznych z różnorodnych źródeł powinna pomóc małym przedsiębiorstwom w zwiększaniu konkurencyjności.
Pergamin był nośnikiem średniowiecznej Europy. W finansowanym ze środków UE projekcie badawczym opracowano innowacyjną, nieniszczącą metodę umożliwiającą identyfikację gatunków zwierząt wykorzystywanych w produkcji tego materiału.
Interakcje światła i materii są podstawą licznych zjawisk i nowych urządzeń. Naukowcy uzyskali pionierskie wyniki stosując specjalną instalację doświadczalną, wytwarzającą ultrakrótkie spójne impulsy światła w nanostrukturach półprzewodnikowych.
W jaki sposób możemy przewidywać działania ludzi w Internecie na podstawie linków? Czego możemy się dowiedzieć ze schematów korzystania z Internetu? W ramach unijnego projektu NADINE opracowywane są algorytmy i metody analizy aktywności online, które rzucą światło na powiązania między tematami, krajami, a nawet towarami handlowymi.
Diamenty, najbardziej pożądane grudki węgla. Choć tak dobrze znane jubilerom, nadal mają swoje sekrety, które ujawnia projekt DIADEMS. Modyfikując strukturę kryształu diamentu, partnerzy projektu stworzyli nowy materiał, który może znaleźć wiele zastosowań, od inteligentnych leków po komputery kolejnej generacji. Unijny projekt wnosi wkład w utrzymanie Europy w czołówce prac badawczych nad czujnikami w skali atomowej.
Europejski zespół naukowców pracuje nad systemem łączności nadającym się do obsługi zarówno wezwań rutynowych, jak i awaryjnych.
Grupa badaczy z UE zajęła się wspomaganiem innowacji wśród małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), opracowując wyspecjalizowane narzędzie do wyszukiwania. Wynikiem prac są nowe techniki odnajdywania i wyodrębniania informacji oraz specjalistyczne aplikacje do codziennego używania w istniejących systemach.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności