IT, media - systemy i technologie (archiwalne artykuły)

Source
Badania nad aspektami etycznymi, społecznymi i prawymi technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) są fragmentaryczne i prowadzone ad hoc. Finansowany ze środków UE zespół badawczy przeprowadził systematyczną analizę tych aspektów, aby zapobiec możliwym problemom związanym z upowszechnianiem się TIK.
Technologie cyfrowe stwarzają jedyną w swoim rodzaju szansę na ochronę i upowszechnianie naszego dziedzictwa kulturowego oraz na ułatwianie dostępu do niego. Ale jakie są wywoływane przez nie skutki społeczno-gospodarcze i technologiczne? Dorobkiem projektu MAXICULTURE jest zestaw narzędzi do pomiaru skutków społeczno-gospodarczych i technologicznych projektów, a także optymalne sposoby wykorzystania ICT w domenie dziedzictwa kulturowego.
Fińska spółka typu start-up – CyberLightning – wykorzystała zestaw serwisów internetowych dla programistów FI-WARE do stworzenia nowej platformy programistycznej o nazwie CyberVille®. To narzędzie do wizualizacji 3D potrafi monitorować sieci Internetu rzeczy, takie jak infrastruktury inteligentnych sieci i inteligentnych miast.
W ramach unijnego programu badawczego informatycy opracowują energooszczędny kod, który mógłby obniżyć zużycie energii elektrycznej w centrach danych nawet o 50% oraz przedłużyć żywotność baterii w inteligentnych urządzeniach.
Narzędzia do wymiany danych, które powstały w ramach unijnego projektu, służą naukowcom z całego świata do pogłębiania wiedzy o milionach gatunków zamieszkujących naszą planetę.
Unijni naukowcy opracowali innowacyjne ramy bezpieczeństwa, które zapewniają użytkownikom i programistom lepszą ochronę przed cyberatakami.
W ramach unijnego projektu badawczego SOCIETIES poświęconego ICT powstała cała gama narzędzi i aplikacji umożliwiających tworzenie inteligentnych społeczności poprzez odkrywanie, łączenie się i wzajemne „użyteczne” organizowanie się.
Europejscy nadawcy i przedsiębiorstwa technologiczne połączyli swoje siły z zamiarem wyznaczenia trendu przyszłych usług TV. Dzięki uzyskanemu w ramach projektu HBB-NEXT dofinansowaniu ze środków UE byli w stanie posunąć naprzód integrację technologii telewizyjnych i internetowych.
Dofinansowana ze środków unijnych inicjatywa stworzenia europejskiego planu działania dla przemysłu muzycznego zaowocowała cyklicznymi wydarzeniami poświęconymi technologii muzycznej na całym świecie. Pięć wydarzeń Music Tech Fest już się odbyło, a 13 kolejnych, które zaplanowano na nadchodzący rok, obejmie osiem krajów i przyciągnie setki uczestników.
Dofinansowani ze środków unijnych badacze prezentują rewolucyjne techniki robotyczne inspirowane światem flory, które mają wydrukowany w 3D pień i liście wyczuwające środowisko oraz korzenie, które rosną i są w stanie zmieniać kierunek.
Europejskie budynki historyczne działają jak magnes na zwiedzających z całego świata. Trudności może jednak sprawiać zadbanie o ich energooszczędność bez konieczności przeprowadzenia ciężkich prac budowlanych. Partnerzy dofinansowanego ze środków unijnych projektu SEEMPUBS zamierzają wykorzystać nowy system monitoringu, wizualizacji i sterowania na bazie ICT do obniżenia zużycia energii w tych budynkach, opanowania już istniejących instalacji i uniknięcia ewentualnych szkód w następstwie poważnej ingerencji w budynek.
Czy zdarzyło się wam zauważyć informacje o wskaźnikach poziomu zanieczyszczenia wyświetlane w europejskich metropoliach? Projekt EXPOSOMICS ma sprawić, że staną się one przestarzałe. Opracowywana technologia pozwoli precyzyjnie określić, jaki wpływ na zdrowie ma kontakt z zanieczyszczeniami, a ponadto może ostatecznie trafić do naszych kieszeni jako aplikacja na smartfona.
Z tego środowiska wywodzimy się wszyscy i ma ono żywotne znaczenie dla naszej przyszłości, nawet jeśli oceany, morza i drogi wodne pozostają dla nas zagadką – ostateczną granicą. Projekt SUNRISE przewodzi rewolucji w komunikacji, budując podwodny „Internet rzeczy”, za pomocą którego roboty będą organizowane do pracy w grupach, interakcji i przesyłania nam informacji o podwodnym życiu.
W toku prac nad unijnym projektem opracowano roboty, które mogą polecieć w miejsca niebezpieczne dla człowieka i wykonywać samodzielnie przeróżne zadania.
W obliczu coraz większych i bardziej złożonych zbiorów danych, z jakimi musi radzić sobie człowiek, unijni naukowcy odwołują się do podświadomości, by pomóc zorientować się w zalewie informacji.
W swoim komunikacie na temat gospodarki opartej na danych , Komisja Europejska przedstawia bogatą gamę środków ukierunkowanych na pomaganie MŚP w eksploatacji dużych zbiorów danych w celu wykorzystywania nowych możliwości komercyjnych
Zapomnijmy o wyłączności badań in vitro, prowadzonych w probówkach badaniach z dziedziny biologii. Prawdziwym przełomem w dziedzinie nauk medycznych jest badanie in silico, a europejscy naukowcy zajmują czołowe miejsce w tej dziedzinie.
Przyszłość przetwarzania danych nieodzownie związana jest z koncepcją Big Data. Ogromne zasoby informacji dostępne w Internecie oraz w chmurach obliczeniowych być może pomogą uniknąć kolejnego kryzysu finansowego, a także poinformują nas o dokładnym terminie przyjazdu autobusu. Kluczowym etapem na drodze do osiągnięcia powyższego celu jest wyposażenie dosłownie wszystkiego - osób, przedsiębiorstw oraz produktów - w identyfikatory.
Rośliny zwykle postrzegane są jako pierwsze potencjalne ofiary zanieczyszczeń i zmian klimatycznych. Jednak dzięki projektom badawczym, realizowanym w ramach 7PR, lasy, a nawet rośliny ogrodowe, będą mogły się bronić.
Identyfikacja i uwierzytelnianie w Internecie gwarantują bezpieczeństwo transakcji, jednak mają również wpływ na naszą prywatność. Ujawnianie większej ilości informacji, niż jest to niezbędne, na przykład podczas logowania się na stronie banku, może ułatwić bankowi zapewnianie bezpieczeństwa kosztem naszej prywatności. Obecnie, dzięki badaniom prowadzonym w ramach finansowanego przez UE projektu o nazwie "Zaufanie w oparciu o uwierzytelnianie bazujące na atrybutach" 'Attribute-based Credentials for Trust' - ABC4Trust , opracowywane jest nowe podejście do gwarantowania bezpieczeństwa systemów I ochrony prywatności.
Wielu z nas obawia się chwili, gdy podczas jazdy samochodem zacznie się on trząść lub wibrować bez wyraźnej przyczyny. Nierzadko zdarza nam się także denerwować, gdy samolot zaczyna drgać podczas startu lub lądowania. Co jednak jest przyczyną powyższych wibracji? Niewykluczone, że już wkrótce uda się znaleźć odpowiedź na to pytanie, dzięki finansowanemu przez UE projektowi badawczemu, w ramach którego opracowywane są systemy czujników rejestrujących informacje na temat wibracji.
Niemal jedna czwarta dorosłych Europejczyków poniżej 25 roku życia nie kształci się, nie pracuje ani nie szkoli się. Tak zwana młodzież NEET ma trudności ze wspięciem się na pierwszy szczebel kariery zawodowej w tak surowym klimacie gospodarczym. Młodzi ludzie twierdzą, że potrzebują więcej pewności siebie, aby poradzić sobie w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, ale zważywszy na niedostatek okazji, często stawiają się na nie podenerwowani i niedostatecznie przygotowani. Pomóc w zmianie tego stanu rzeczy ma dofinansowany ze środków unijnych projekt badawczy wykorzystujący wirtualną rzeczywistość.
Grafen stał się przedmiotem intensywnych badań naukowych od czasu pierwszych, przełomowych eksperymentów, które miały miejsce dziesięć lat temu. Obecnie wydaje się, że materiał ten stanie się równie ważny dla naszego społeczeństwa jak stal i plastik. Oczekuje się, że grafen pozwoli zrewolucjonizować wiele gałęzi przemysłu oraz przyniesie ogromne korzyści ekonomiczne. Dlatego w ramach projektu flagowego o nazwie GRAPHENE powstanie platforma, na bazie której budowane będzie europejskie przywództwo naukowe i techniczne w zakresie zastosowań grafenu.
Od dziesięcioleci futuryści przewidywali, że pojazdy elektryczne ('electric vehicles' - EV) staną się kiedyś bardziej popularne, niż samochody spalinowe, oferując czysty, ekologiczny i tani sposób transportu dla wszystkich. Chociaż w Europie sprzedaje się coraz więcej samochodów elektrycznych, silniki spalinowe nadal pozostają królami szos. Finansowani przez UE naukowcy próbują zmienić istniejący stan rzeczy, opracowując technologie, które niosą ze sobą obietnicę radykalnego zwiększenia zasięgu i wydajności EV, bez konieczności poświęcania komfortu czy bezpieczeństwa.
Opowiadania stanowią integralną część naszego życia. Począwszy od bajek z dzieciństwa, aż po dobre książki i filmy, czy też wciągające rozmowy ze znajomymi, opowiadania definiują nasze interakcje społeczne, kulturę oraz historię. Zespół finansowanych przez UE naukowców bada skuteczność dobrej narracji w kontekście zwiększania atrakcyjności wizyt w muzeach, pomagając odwiedzającym lepiej poznać i zrozumieć zarówno historię, jak i naukę.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności