IT, media - systemy i technologie (archiwalne artykuły)

Source
Stephen Hawking, najbardziej rozpoznawany naukowiec na świecie, miał wiele do powiedzenia nie tylko o Wielkim Wybuchu i czarnych dziurach. Oto zarys poglądów brytyjskiego fizyka na najróżniejsze tematy, od istot pozaziemskich po największą tajemnicę wszech czasów.
Nowy model matematyczny, uwzględniający „przenikanie” oraz wpływ interakcji między graczami w symulacjach powtarzających się dylematów społecznych, może pomóc skuteczniej analizować dynamikę współpracy w obrębie populacji.
Jak ostrzegają eksperci, jeżeli ludzkość nie będzie lepiej przygotowana do obrony przed potencjalnym nielegalnym wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI), technologia ta może stać się niebezpiecznym narzędziem w rękach terrorystów, przestępców oraz krajów łamiących przepisy prawa międzynarodowego.
Zespół badawczy opracował pierwszy w historii magnetyczny układ elektroniczny, który potrafi śledzić ruchy ciała i otwiera szerokie perspektywy przed wieloma branżami.
Wykonując kolejny krok w kierunku stworzenia komputerów przyszłości, naukowcy wykazali, że przeniesienie informacji kwantowej ze spinu elektronu do fotonu jest możliwe w krzemowym układzie kwantowym.
Efektywności występujących w przyrodzie procesów biomolekularnych, takich jak fotosynteza, nie sposób w pełni wyjaśnić przy pomocy konwencjonalnych teorii. Aby dokładniej zrozumieć te procesy, w ramach finansowanego przez Unię Europejską projektu PAPETS badano zjawiska kwantowe, co zaowocowało w ostatnim czasie nowymi wnioskami dotyczącymi możliwości oferowanych przez obliczenia kwantowe.
Ciepłownictwo komunalne oparte na odnawialnych źródłach energii staje się preferowanym rozwiązaniem na rzecz oszczędności energii. Jedno z największych wyzwań polega jednak na przekonaniu właścicieli nieruchomości o długookresowej opłacalności modernizacji budynków celem wdrożenia tego inteligentnego rozwiązania.
Doroczna wystawa Consumer Electronics Show (CES) odbyła się w zeszłym tygodniu w Las Vegas. Zaprezentowano na niej przeróżną, przedziwną i wspaniałą technologię koncepcyjną i praktyczną. Największą uwagę skupiały na sobie nowe gadżety dla konsumentów, niemniej inne osiągnięcia technologiczne, znacznie bardziej dalekosiężne, takie jak postępy w informatyce kwantowej, także cieszyły się zainteresowaniem.
Jeżeli elektronika w odzieży ma się upowszechnić, potrzebny jest przełom, dzięki któremu będzie można ją prać i rozciągać, a także zapewnić jej właściwości oddychające. Wykorzystując konwencjonalne techniki druku strumieniowego, które są niedrogie, bezpieczne i przyjazne dla środowiska, naukowcy przeprowadzili niedawno udaną próbę nadrukowania materiału 2D bezpośrednio na tkaninę, tworząc w ten sposób zintegrowane obwody elektroniczne.
Weryfikując komputerowy model komórek, który replikuje mechanikę mięśni i tkanek w porównaniu do testów in vitro, naukowcy przybliżyli nas o krok do epoki medycyny spersonalizowanej.
Stały trend w sektorze technologii polega na zwiększaniu rozdzielczości wyświetlaczy i ich rozmiarów. Jednak fakt, że rozdzielczość rośnie szybciej niż rozmiar powoduje, że producenci muszą uzyskiwać coraz wyższą gęstość pikseli. Duże mikrowyświetlacze OLED opracowane w ramach projektu LOMID mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu, zapewniając tym samym Europie konkurencyjną przewagę.
Szybka zmiana właściwości magnetycznych ma kluczowe znaczenie dla urządzeń magnetycznych o małej mocy. Finansowany ze środków UE projekt MULTIREV wniósł wkład w badania nad sprzężeniem magnetoelastycznym na potrzeby projektowania nanourządzeń regulowanych odkształceniem.
Kiedy fałszywe wiadomości, alternatywne fakty i mylne przekonania niszczą otaczający nas krajobraz społeczno-polityczny, unijni naukowcy badają, czy dziennikarze mogą być skutecznymi arbitrami, którzy zwrócą uwagę na kłamstwa i oddzielą fakty od fikcji.
Wszechobecna ochrona zdrowia to podejście, które ma rozwiązać problemy nadwyrężonych usług zdrowotnych za pomocą strategii profilaktycznych opartych na dowodach. Zwiększona dostępność osobistych urządzeń monitorujących ma pomóc w ożywieniu tych działań.
Kiedy rozpowszechnią się komputery kwantowe, istniejący algorytm postawi pod znakiem zapytania obecne techniki szyfrowania, uważane teraz za bezpieczne. Prace realizowane w ramach finansowanego ze środków UE projektu kładą podwaliny pod rozwiązanie tego problemu.
Naukowcy wspomagani ze środków UE opracowali urządzenie na bazie grafenu, do którego można przeprowadzić iniekcję spinów elektronów i je wykrywać z niespotykaną dotąd skutecznością w temperaturze pokojowej. W ten sposób otwierają się możliwości urzeczywistnienia zastosowań, które wykorzystują logikę i tranzystory spinowe.
Zważywszy na fakt, że objawy choroby Alzheimera są niezwykle zróżnicowane, przejawiając się zazwyczaj w zachowaniu i działaniach pacjentów, wdrożenie skutecznego leczenia w odpowiednim czasie okazuje się trudne. Finansowany ze środków UE projekt wniósł wkład w uchwycenie obrazów, które pokazują zmiany zachodzące w mózgu dotkniętym chorobą Alzheimera w różnym wieku, dając nadzieję na przyszłą diagnostykę i leczenie.
Technologie cyfrowe nigdy dotąd jeszcze nie przechodziły ewolucji w tak niewiarygodnym tempie. Jednak nadal nie obejmują wszystkich. Na przykład osoby słabowidzące są całkowicie wykluczone z użytkowania urządzeń z ekranami dotykowymi. Finansowane ze środków UE konsorcjum opracowało więc system BlindPAD, aby wykorzystywać i wzmacniać ich pozostałe zmysły.
Skanery linii papilarnych, systemy rozpoznawania tęczówki i twarzy – świat identyfikacji biometrycznej rozwija się, aby dotrzymać tempa stale rosnącemu zapotrzebowaniu na szybkie i łatwe w użyciu środki bezpieczeństwa.
Pośród dyskusji przetaczających się przez media na temat „nieprawdziwych informacji” i „alternatywnych faktów”, czy finansowany ze środków UE projekt INJECT oferuje dziennikarzom sposób na sprostanie zapotrzebowaniu na oryginalne treści 24/7 przy zachowaniu dokładności?
Zważywszy na fakt, że około 90% danych na świecie zostało wygenerowanych w ciągu minionych dwóch lat, istnieje pilne zapotrzebowanie na wydajniejsze przechowywanie i transfer danych. Nanokompozytowy prototyp, opracowany w ramach finansowanego ze środków UE projektu SPIN-PORICS, może przynieść rozwiązanie.
Kiedy złośliwi hakerzy wymyślają coraz to bardziej wyszukane sposoby na atak, Chiny uruchamiają Projekt Jinan – pierwszą niemożliwą do zhakowania sieć komputerową oraz kamień milowy w rozwoju technologii kwantowej.
Wyniki badań, w których posłużono się elektryczną stymulacją mózgu dowodzą, że zbyt dużo nauki może nie wpływać dobrze na kreatywność.
Partnerzy finansowanego ze środków UE projektu BINCI testują nowe narzędzia audio 3D, przenoszące dźwięk w przemyśle rozrywkowym na zupełnie nowy poziom z korzyścią dla konsumentów.
Policja w Zjednoczonym Królestwie i Belgii rozpoczęła testowanie półautonomicznego systemu analizy materiałów dochodzeniowych w celu przyspieszenia śledztwa, zwiększenia jego dokładności, a nawet zapobiegania przestępstwom dzięki wykrywaniu powiązań, które człowiekowi często umykają.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności