Moment powrotu do domu pacjenta po leczeniu udaru zawsze był źródłem niepokojów zarówno dla samego pacjenta, jak i jego lekarza, który pozostaje w próżni bez żadnych wieści. Ale to już przeszłość: innowacyjny kombinezon z czujnikami w liczbie 41 jest wreszcie gotowy do wprowadzenia na rynek.
Poprzez integrowanie systemów zarządzania energią, partnerzy finansowanego ze środków UE projektu BESOS zwiększają efektywność i zrównoważenie „inteligentnych miast”, zapewniając jednocześnie obywatelom większe możliwości dokonywania przemyślanych wyborów.
Nie ma wątpliwości, że potencjał grafenu i jego produkcja na masową skalę były jak dotąd powstrzymywane przez żmudne metody wytwarzania i związane z tym wysokie koszty Nowa technika opracowana przez partnerów projektu CARERAMM może te problemy przezwyciężyć.
Nie jest tajemnicą, że Facebook to coś więcej niż tylko kanał mediów społecznościowych. Każdego roku spółka zarabia około 4 miliardów dolarów na reklamach. Dotychczas użytkownicy Facebooka nie wiedzieli jednak, jakie zyski generuje ich własna aktywność w serwisie.
W tym ostatnim wydaniu serii „Wyznaczanie trendów w nauce” w 2016 r. (kiedy będziecie to czytać, autor będzie już cieszyć się świętami w domowych pieleszach), przedstawiamy trzy związane ze świętami Bożego Narodzenia relacje, które w tym świątecznym okresie trafiły na czołówki doniesień w mediach.
Wiele współczesnych dzieł sztuki jest zagrożonych z powodu niezwykle szybko postępującego procesu niszczenia. W ramach NANORESTART – projektu poświęconego opracowywaniu nanomateriałów do ochrony i renowacji dziedzictwa kulturowego – wydrukowano w 3D rzeźbę, aby testować na niej nowe metody renowacji.
Sześć miesięcy po decyzji Zjednoczonego Królestwa o wyjściu z Unii Europejskiej naukowcy nadal próbują dowiedzieć się, jak i dlaczego kampania za wyjściem odniosła ostatecznie zwycięstwo. W ramach nowych badań, wspieranych przez finansowane ze środków UE projekty PHEME i SOBIGDATA, zanalizowano 3 miliony tweetów z 6-miesięcznego okresu, które pokazują, że zdecydowanie najważniejszym kwestią dla zwolenników wyjścia była imigracja.
W ramach nowych badań wspartych z budżetów finansowanych ze środków UE projektów IGENEE oraz EPITARGET odkryto powiązaną z padaczką sieć genów w mózgu, budząc nadzieję na opracowanie nowych terapii przeciw tej chorobie.
Nowy materiał perowskitowy opracowany przez unijnych naukowców zadecyduje o kształcie kolejnej generacji dysków twardych.
Partnerzy trzech finansowanych ze środków UE projektów – NEUWALK, WALK AGAIN oraz E-WALK – przyczynili się do opracowania bezprzewodowego „interfejsu mózg-rdzeń kręgowy”, który omija uszkodzenia rdzenia kręgowego i przywraca zdolność chodzenia w tymczasowo sparaliżowanej nodze.
Partnerzy trzyletniego projektu DYMASOS stawili czoło zarządzaniu systemami systemów – w jaki sposób niezależne technologie można zaprząc do wspólnej pracy na rzecz optymalizacji ogólnych wyników. Wraz z rozwojem internetu rzeczy, tego typu zdolności zyskują na znaczeniu.
W czasie drugiego wydarzenia popularyzacyjnego, które odbyło się w czwartek, 3 listopada 2016 r., w Brukseli, partnerzy projektu CAPACITY4RAIL zebrali się, by omówić obiecujące wyniki swoich prac, które wesprą budowę silnej, nowoczesnej i niezawodnej sieci kolejowej w Europie.
Przedsiębiorstwa, które dążą do tego, aby się wyróżnić w dzisiejszym przemyśle gier wideo potrzebują trzech podstawowych zasobów: oryginalna koncepcja i scenariusz, intuicyjna strategia gry i fotorealistyczne środowiska gry. Chociaż europejski przemysł gier wideo jest bardzo rzutki, konkurencja depcze mu po piętach, a małe przedsiębiorstwa niemal nie mają szans na sukces bez zainwestowania ogromnych środków w środowiska 3D. Technologia opracowana w ramach projektu CR-PLAY – umożliwiająca tworzenie realistycznych środowisk gier opartych na zdjęciach i filmach wideo – może zwiększyć ich potencjał.
W czasie konferencji zamykającej, jaka odbyła się 18 października 2016 r. w Brukseli, partnerzy finansowanego ze środków UE projektu USE-IT-WISELY przedstawili innowacyjne ramy i narzędzia, dzięki którym europejscy producenci będą mogli skutecznie konkurować w coraz bardziej zglobalizowanej gospodarce światowej.
Innowacyjne oprogramowanie symulacyjne 3D umożliwia optymalizowanie funkcjonowania zakładu z uwzględnieniem doświadczeń pracowników.
Partnerzy finansowanego ze środków UE projektu ROVINA opracowali autonomicznego robota, który jest w stanie poruszać się, eksplorować i sporządzać mapy cyfrowe trudno dostępnych obszarów.
Unijni naukowcy opracowali narzędzie do oceny oddziaływania klęsk żywiołowych na infrastrukturę transportową z myślą o bezpieczeństwie ludzi i oszczędnościach.
Unijni naukowcy opracowali system do monitorowania w czasie rzeczywistym przetwórstwa żywności w zakładach przemysłowych – innowacja, która może mieć realny potencjał komercyjny.
W swojej nowej książce "The Bestseller Code: Anatomy of a Blockbuster Novel" dwoje uczonych z Uniwersytetu Stanforda objaśnia, w jaki sposób zaprojektowany przez nich algorytm przewiduje, z dokładnością wynoszącą 80%, które spośród nowych powieści staną się bestsellerami.
Naukowcy korzystający ze wsparcia środków unijnych łączą wysoką moc obliczeniową ze sprzętem i serwerami w celu stworzenia bardziej wydajnej, heterogenicznej chmury.
Przedsiębiorstwa zainteresowane zmniejszeniem kosztów i ograniczeniem oddziaływania na środowisku mogą teraz skorzystać z nowego narzędzia służącego do oceny efektywności energetycznej centrów danych.
Dzięki wykorzystaniu przystępnych, niezbyt zaawansowanych technicznie femtokomórek, partnerzy finansowanego ze środków UE projektu TUCAN3G zapewnili odciętym od sieci regionom świata łączność 3G.
W odpowiedzi na ewoluujące zagrożenia cyberbezpieczeństwa partnerzy finansowanych z funduszy unijnych projektów SHARCS i PQCRYPTO tworzą paradygmaty bezpieczeństwa, architektury i oprogramowanie, które będą w stanie zapewnić naszym systemom ICT bezpieczeństwo i wiarygodność.
Firma HAMA zaprezentowała na targach IFA 2016 w Berlinie produkt, który powinien zainteresować wszystkich pragnących cieszyć się obrazem Full HD poza salonem, na tarasie czy poza salą projekcyjną w biurze (np. podczas seansu filmowego, oglądania meczu czy przedstawiania prezentacji), ale nie mających ochoty „walczyć” z dodatkowym, kilkumetrowym okablowaniem zestawu wyświetlającego.
Na stoisku HAMA na targach IFA 2016 obejrzeć można dwie absolutne nowości w ofercie firmy: elektryczne deskorolki Slalom Cruiser oraz Cross Cruiser. Urządzenia zdecydowanie wyróżniają się na tle konkurencji – producent kompleksowo przetestował je pod kątem bezpieczeństwa i uzyskał certyfikaty rygorystycznych niemieckich instytucji, potwierdzających jakość i niezawodność produktu zaprojektowanego i wykonanego w całości w Niemczech.