IT, media - systemy i technologie (archiwalne artykuły)

W ramach pewnej unijnej inicjatywy uruchomiono online interaktywny zestaw danych o inicjatywach na rzecz zrównoważonej energii w całej Europie. Ta baza danych może pomóc podmiotom kształtującym politykę w obniżeniu emisji gazów cieplarnianych i dekarbonizacji gospodarki.
Wspierana przez UE platforma technologii cyfrowych oferuje wszystkim konsumentom bezpieczny, błyskawiczny i przyjazny dla użytkownika sposób płatności. Umożliwi ona populacji nieposiadającej rachunku płatniczego uczestniczenie w globalnej gospodarce finansowej.
Naukowcy wykazali, że wielkość miast jest istotnym czynnikiem wpływającym na kształtowanie się wzorców migracji.
Zespół ekspertów pomaga obywatelom UE tworzyć ich przyszłość cyfrową, dając im kontrolę nad ich danymi osobowymi. Ma to zagwarantować ludziom prawo do prywatności, a jednocześnie umożliwić im udostępnianie własnych danych dla dobra ogółu.
Multidyscyplinarny zespół badawczy wykorzystuje nowoczesne technologie w celu uzyskania nowego rodzaju dowodów na zbrodnie wojenne i łamanie praw człowieka.
Stephen Hawking, najbardziej rozpoznawany naukowiec na świecie, miał wiele do powiedzenia nie tylko o Wielkim Wybuchu i czarnych dziurach. Oto zarys poglądów brytyjskiego fizyka na najróżniejsze tematy, od istot pozaziemskich po największą tajemnicę wszech czasów.
Kiedy fałszywe wiadomości, alternatywne fakty i mylne przekonania niszczą otaczający nas krajobraz społeczno-polityczny, unijni naukowcy badają, czy dziennikarze mogą być skutecznymi arbitrami, którzy zwrócą uwagę na kłamstwa i oddzielą fakty od fikcji.
Pośród dyskusji przetaczających się przez media na temat „nieprawdziwych informacji” i „alternatywnych faktów”, czy finansowany ze środków UE projekt INJECT oferuje dziennikarzom sposób na sprostanie zapotrzebowaniu na oryginalne treści 24/7 przy zachowaniu dokładności?
Partnerzy finansowanego ze środków UE projektu BINCI testują nowe narzędzia audio 3D, przenoszące dźwięk w przemyśle rozrywkowym na zupełnie nowy poziom z korzyścią dla konsumentów.
Wyobraź sobie film online, którego treść zmienia się w zależności od płci widza, jego wieku i wyrazu twarzy. Taki przełom staje się możliwy dzięki włoskiemu MŚP, Cynny, oraz wsparciu w ramach projektu MORPHCAST.
Jeżeli lubisz aplikacje związane z filmami i serialami, to istnieje szansa, że już wiesz o nowej aplikacji o nazwie Dive (ang. „zanurz się” w swoje filmy i seriale) z topowymi funkcjami. Aplikacja – coś pośredniego między Wikipedią, Shazam i Zalando – wykorzystuje mikrofon twojego urządzenia mobilnego do dostarczania informacji w czasie rzeczywistym na temat oglądanej sceny albo umożliwia zakup odlotowych butów, które nosi twój ulubiony aktor.
Jedna z toczących się obecnie dyskusji informatycznych dotyczy względnych zalet ochrony danych osobowych w kontekście konieczności śledzenia kryminalnej aktywności online przez organy ścigania. Partnerzy jednego z finansowanych ze środków UE projektów postanowili znaleźć płaszczyznę porozumienia, wyposażając obywateli i przedstawicieli organów ścigania w niezbędne narzędzia.
Prawdziwy kot nie może być jednocześnie żywy i martwy, jak stwierdził austriacki fizyk Erwin Schrödinger. Fizyka kwantowa pisze jednak zasady od nowa, co wykazał właśnie zespół finansowanych ze środków UE naukowców.
Naukowcy pracujący nad finansowanym ze środków UE projektem RATE przeanalizowali ponad tysiąc przypadków zabójstw dziennikarzy z lat 2002–2013. Wyniki wyraźnie ostrzegają, że śmierć dziennikarza jest sygnałem niebezpiecznego odejścia od zasady przestrzegania praw człowieka i ważną oznaką narastającej represji politycznej.
Najnowsza broszura research*eu RESULTS PACK – zbiór artykułów poświęconych finansowanym ze środków UE projektom prowadzonym w określonej dziedzinie badań naukowych – jest już dostępna bezpłatnie w formacie PDF. To wydanie broszury koncentruje się na sposobie, w jaki innowacyjne publiczne usługi administracji elektronicznej są świadczone na rzecz obywateli i przedsiębiorców w Unii Europejskiej.
Jaskrawymi wyrazami nasilającej się polaryzacji politycznej w zachodnich demokracjach były w 2016 r. Brexit oraz wybór Donalda Trumpa w USA. Ten trend będzie prawdopodobnie kluczowym czynnikiem społecznym w roku 2017 i dlatego większą uwagę zwraca się obecnie na potrzebę poznania naukowych i psychologicznych przyczyn skłaniających ludzi do identyfikowania nieprzyjaciół na podstawie rasy, przekonań politycznych lub innych postrzeganych zagrożeń.
Sześć miesięcy po decyzji Zjednoczonego Królestwa o wyjściu z Unii Europejskiej naukowcy nadal próbują dowiedzieć się, jak i dlaczego kampania za wyjściem odniosła ostatecznie zwycięstwo. W ramach nowych badań, wspieranych przez finansowane ze środków UE projekty PHEME i SOBIGDATA, zanalizowano 3 miliony tweetów z 6-miesięcznego okresu, które pokazują, że zdecydowanie najważniejszym kwestią dla zwolenników wyjścia była imigracja.
W swojej nowej książce "The Bestseller Code: Anatomy of a Blockbuster Novel" dwoje uczonych z Uniwersytetu Stanforda objaśnia, w jaki sposób zaprojektowany przez nich algorytm przewiduje, z dokładnością wynoszącą 80%, które spośród nowych powieści staną się bestsellerami.
Dzięki wykorzystaniu przystępnych, niezbyt zaawansowanych technicznie femtokomórek, partnerzy finansowanego ze środków UE projektu TUCAN3G zapewnili odciętym od sieci regionom świata łączność 3G.
Firma HAMA zaprezentowała na targach IFA 2016 w Berlinie produkt, który powinien zainteresować wszystkich pragnących cieszyć się obrazem Full HD poza salonem, na tarasie czy poza salą projekcyjną w biurze (np. podczas seansu filmowego, oglądania meczu czy przedstawiania prezentacji), ale nie mających ochoty „walczyć” z dodatkowym, kilkumetrowym okablowaniem zestawu wyświetlającego.
Na stoisku HAMA na targach IFA 2016 obejrzeć można dwie absolutne nowości w ofercie firmy: elektryczne deskorolki Slalom Cruiser oraz Cross Cruiser. Urządzenia zdecydowanie wyróżniają się na tle konkurencji – producent kompleksowo przetestował je pod kątem bezpieczeństwa i uzyskał certyfikaty rygorystycznych niemieckich instytucji, potwierdzających jakość i niezawodność produktu zaprojektowanego i wykonanego w całości w Niemczech.
Zespół amerykańskich i izraelskich naukowców, finansowany częściowo przez UE, opracował prawdziwie pionierski ekran, na którym można oglądać filmy 3D bez okularów.
Wykonywanie obliczeń kwantowych bazuje na przetwarzaniu informacji z wykorzystaniem bitów kwantowych, czyli kubitów. Naukowcy korzystający z dofinansowania UE zajęli się badaniem możliwości używania nanorurek kwantowych do przechowywania kubitów i sterowania nimi, wykonując tym samym kolejny krok w drodze do zbudowania działającego, wielobitowego komputera kwantowego.
W miarę jak świat przygotowuje się na pojawienie się pierwszych komputerów eksaskali, coraz pilniejszą kwestią staje się zniwelowanie luki pomiędzy postępem technicznym w dziedzinie wysokowydajnych komputerów (HPC) a ich zastosowaniem w procesach przemysłowych. W tym celu w ramach projektu NUMEXAS opracowano kilka nowych metod numerycznych oraz kodów komputerowych.
Nowy superkomputer z turbodoładowaniem stanowi przełom w obszarze mocy obliczeniowej w aplikacjach naukowych z wielu dziedzin — od zmian klimatu do wykorzystania mózgu człowieka.
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności