
Częstochowa, 14 maja 2013 r. – W kwietniu odnotowano wzrost liczby aresztowań cyberprzestępców - większość przypadków była bezpośrednio związana z kradzieżą pieniędzy. Co ciekawe, przestępcy wolą okradać na mniejsze sumy setki posiadaczy kart kredytowych niż iść na całość i wykonać jeden duży skok. W ten sposób mają nadzieję na uniknięcie kary, jako że w każdym jednostkowym przypadku szkoda jest stosunkowo niewielka i często trudna do wykrycia. Czy ta taktyka się sprawdza? Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali zestawienie siedmiu wyroków za cyberprzestępstwa.

Kaspersky Lab Polska uruchamia nowy polskojęzyczny serwis zawierający informacje z zakresu bezpieczeństwa IT - SecureList.pl. Portal zastępuje popularną stronę VirusList.pl, wprowadzając nowe sekcje, możliwość obserwowania aktywności cyberprzestępców i bardziej przystępne treści.

Każdy użytkownik internetu przynajmniej raz w życiu zetknął się ze spamem - nawet najlepsze skrzynki pocztowe przepuszczają raz na jakiś czas niechcianą wiadomość. Nie ma się jednak co dziwić, bowiem jak wynika ze statystyk Kaspersky Lab, ponad 70% globalnego ruchu pocztowego to właśnie spam.

Warszawa, 26 kwietnia 2013. Firma Doctor Web, rosyjski producent programów antywirusowych informuje, że w oficjalnym sklepie Google Play odnaleziono 28 aplikacji zawierających szkodliwy moduł reklamowy, który ma możliwość infekowania trojanami urządzeń pracujących na systemie Android. Łączna liczba instalacji tych aplikacji, a w rezultacie także potencjalnie zainfekowanych urządzeń, sięga obecnie kilku milionów. Od czasu wprowadzenia systemu antywirusowego Google Bouncer, jest to najpoważniejszy i najbardziej masowy przypadek zainfekowania systemu Android złośliwymi aplikacjami, które znajdują się w sklepie Google Play.

Częstochowa, 23 kwietnia 2013 r. – Kaspersky Lab, producent rozwiązań do ochrony danych, został dostawcą produktów bezpieczeństwa IT dla Ferrari - znanej na całym świecie firmy związanej ze sportami motorowymi. Kaspersky Lab sponsoruje Ferrari od trzech lat, a rok 2013 wynosi współpracę tych dwóch firm na zupełnie nowy poziom - po podpisaniu w kwietniu 2013 r. pięcioletniej umowy handlowej Ferrari zostaje klientem Kaspersky Lab, otrzymując od specjalistów w dziedzinie ochrony IT całkowite zabezpieczenie swoich punktów końcowych.

Serwisy wymiany plików powstają jak grzyby po deszczu, a internauci garściami czerpią z bogatych zasobów filmowych i muzycznych. Jednak nie wszystkie udostępnione pliki, nawet te płatne, możemy pobrać bez obaw o wejście w konflikt z prawem. Co możemy ze spokojnym sumieniem ściągnąć, a co wrzucić do sieci, podpowiada Replik.pl, wirtualny dysk internetowy.

Wydarzenia ostatnich miesięcy przypominają o tym, że cyberprzestępcy zagrażają nie tylko komputerom z systemem Windows. Już w 2011 roku pojawiła się złośliwa aplikacja Mac Defender, natomiast rok później komputery w centrali firmy Apple zostały zaatakowane przez trojana Flashback.

Już 13,5 miliona Polaków oddaje się zakupowemu szaleństwu w sieci. O jakich zabezpieczeniach warto pamiętać robiąc e-zakupy i płacąc online, co ma z tym wspólnego protokół SSL oraz program antywirusowy? PayU SA, dostawca płatności internetowych, przedstawia pięć zasad bezpiecznych transakcji w sieci.

Po trwającym kilka miesięcy okresie spokoju w lutym odnotowano wzmożoną aktywność spamerów. Według danych Kaspersky Lab, udział spamu w ruchu e-mail zwiększył się o prawie 13 punktów procentowych i wynosił średnio 71% dla całego miesiąca, więcej niż średnia dla stycznia 2013 r. i ostatnich trzech miesięcy 2012 r.

Eksperci z Kaspersky Lab opracowali i opatentowali zaawansowaną technologię, która optymalizuje zużycie zasobów obliczeniowych komputera chronionego przed szkodliwymi programami. Patent opisuje metodę identyfikowania i usuwania gałęzi rejestru, plików, procesów i innych obiektów, które zużywają zasoby systemowe, ale nie wykonują żadnych pożytecznych operacji.

Firma Kaspersky Lab informuje, że pojawił się szkodliwy program, który podszywa się pod aplikację antywirusową i kradnie informacje związane z bankowością online. Zagrożenie jest obecnie aktywne w Brazylii.

Kaspersky Lab opublikował raport pt. „Ocena poziomu zagrożeń, jakie stanowią luki w oprogramowaniu”, stworzony na podstawie szczegółowej analizy rozpowszechnienia luk w zabezpieczeniach wykrytych w różnych programach w 2012 roku. Oprócz zwrócenia uwagi na najbardziej niebezpieczne luki w badaniu sprawdzano również, jak chętnie użytkownicy aktualizują oprogramowanie do nowej wersji po pojawieniu się aktualizacji. Analiza ta ujawniła niepokojący fakt: niektóre stare – lub wręcz przestarzałe – wersje popularnych programów utrzymują się przez miesiące a nawet lata na znacznej liczbie komputerów.

W zeszłym roku każdego dnia eksperci z Kaspersky Lab rejestrowali średnio 7 000 prób infekowania graczy szkodliwym oprogramowaniem. Ataki te miały na celu uzyskanie dostępu do danych osobistych, takich jak hasła do gier online i systemów płatności. Przez cały ubiegły rok wykryto łącznie 15 milionów prób przekierowywania użytkowników na phishingowe strony WWW udające witryny producentów gier.

Kaspersky Lab informuje o opatentowaniu swojej zaawansowanej technologii pozwalającej nie tylko zapobiegać infekcjom, ale również wyleczyć system komputerowy zaatakowany aktywnym szkodliwym oprogramowaniem i usunąć wszystkie ślady jego aktywności. W technologię tę wyposażone są najnowsze produkty Kaspersky Lab.

Według opublikowanego raportu Kaspersky Security Bulletin 2012, celem 99 proc. nowo wykrytych mobilnych szkodliwych programów jest platforma Android, natomiast bardzo niewielka liczba zagrożeń atakuje smartfony z systemem Symbian.