Nowe technologie (archiwalne artykuły)

Po raz pierwszy w historii naukowcom udało się uzyskać przepustowość transmisji danych dla sieci 5G i sieci nowej generacji.
Badacze opracowali nowe, rewolucyjne roboty, które dostosowują się do kultury i obyczajów osób starszych, którym pomagają.
Naukowcy przeprowadzili pomiary próbek cynku w warunkach panujących w wodach głębokich. Opracowana przez nich metoda mogłaby przydać się w zrównoważonym wydobyciu surowców z dna morskiego.
DiCELLa to firma bioinformatyczna tworząca własne oprogramowanie do analizy zdjęć mikroskopowych. Dzięki wykorzystaniu autorskich algorytmów w połączeniu z najnowszymi technikami uczenia maszynowego, a zwłaszcza głębokich sieci neuronowych, proponowane oprogramowanie daje nowe możliwości w analizie obrazu. Start-up ma przede wszystkim wspierać diagnostów i laborantów w ich codziennej pracy.
Dzięki działaniom podjętym w ramach unijnej inicjatywy jazda autonomicznymi samochodami może stać się bezpieczna.
Naukowcy opracowują materiały, które można by wykorzystać do ulepszenia wyrobów medycznych i implantów, co przełoży się na lepsze możliwości leczenia pacjentów.
W ramach unijnego projektu inteligentne miasto Trikala otrzyma 10 nowych lekkich pojazdów elektrycznych, dzięki czemu mieszkańcy będą mogli się przekonać, jakie korzyści wynikają z używania trzy i czterokołowych pojazdów elektrycznych w obszarach miejskich.
Nowy prototyp daje fanom sportów motorowych możliwość spersonalizowanego odbierania transmisji telewizyjnej dzięki synchronizacji treści na urządzeniach mobilnych.
Według naukowców grafen może generować prędkości zegara, które przekraczają dzisiejsze ograniczenia GHz. A oto, jak to jest możliwe.
Unijna inicjatywa ułatwi produkcję, magazynowanie i dostawy wodoru dla szerokiego grona użytkowników końcowych. Pomoże to włączyć zieloną energię do systemu energetycznego w elastyczny sposób.
Naukowcy skonstruowali wyjątkową turbinę wiatrową, która może zostać zmontowana na lądzie,, a następnie odholowana do punktu docelowego na morzu.
Niższe koszty, mniejsze marnotrawstwo i wyższa jakość mleka dla hodowców bydła mlecznego stają się możliwe dzięki nowemu czujnikowi optycznemu, który w ciągu 5 minut wykrywa zanieczyszczenia i białka.
Instytut Fizyki Ciała Stałego Uniwersytetu Łotewskiego jest na dobrej drodze do tego, aby stać się ważnym ośrodkiem współpracy między nauką a przemysłem.
Nowa interaktywna platforma internetowa pomaga podnosić świadomość na temat innowacji w sektorze biogospodarki.
W pierwszym roku testów, najpotężniejsza na świecie turbina pływowa wygenerowała 3 GWh energii elektrycznej.
Naukowcy argumentują, że protokoły leczenia nowotworów mogą potencjalnie skorzystać na modelach opartych na teorii gier. Ich praca mogłaby pomóc onkologom poprawić wyniki leczenia u pacjentów z rakiem dającym przerzuty.
Trzy inicjatywy UE mają sprostać wyzwaniu jakim jest opracowanie bezpiecznej i inteligentnej technologii stanowiącej fundament bardziej niezawodnego i połączonego świata.
Naukowcy osiągnęli nowy rekord pod względem wydajności organicznych ogniw fotowoltaicznych. Proces ten mógłby usprawnić produkcję nowych urządzeń do pozyskiwania energii i oświetlenia.
W Szwecji rozpoczęto nowatorski projekt budowy prototypowego obiektu usług ICT. Jego ekonomiczną i energooszczędną koncepcję można by powielać w innych krajach UE.
Innowacyjny moduł detekcji mikroorganizmów pomoże sieciom dystrybucji wody przyspieszyć proces pomiaru zanieczyszczenia mikrobiologicznego. Przełoży się to na znaczne oszczędności dzięki pozyskiwaniu krytycznych danych w czasie rzeczywistym.
Nowo opracowany system pozwala znacząco obniżyć ilość energii zużywanej do ogrzewania i schładzania wnętrza samochodu.
Nowy projekt wykorzystuje dane dotyczące obserwacji Ziemi (ang. Earth observation, EO) w celu poprawy jakości życia na obszarach miejskich.
Robot rolniczy zbierający słodką paprykę pomoże zautomatyzować pracę w szklarniach.
Naukowcy prowadzą badania kliniczne i wdrażają nowy program nieinwazyjnego leczenia oparty na innowacyjnym leku przeciw chorobie Parkinsona.
Powstał serwis internetowy, który oferuje wiele nowych produktów i narzędzi do badania chorób przenoszonych przez różne owady i kleszcze.
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności