Roboty do opieki nad osobami starszymi uwzględniające różnice kulturowe

Badacze opracowali nowe, rewolucyjne roboty, które dostosowują się do kultury i obyczajów osób starszych, którym pomagają.

Starzenie się populacji ma wpływ na wiele sektorów społeczeństwa, w tym zwiększa zapotrzebowanie na środki, które kraj przeznacza na opiekę zdrowotną i społeczną. Obciążenie to można w znacznym stopniu zmniejszyć dzięki postępom w dziedzinie sztucznej inteligencji. Roboty mogą stanowić wartościową pomoc dla opiekunów w szpitalach i domach opieki. Mogą one również poprawić jakość opieki domowej i pomóc osobom starszym zachować większą niezależność. Ale aby tak się stało, roboty muszą być w stanie odpowiadać na potrzeby osób starszych w sposób akceptowalny i budzący zaufanie.

Finansowany przez UE projekt CARESSES ma na celu stworzenie pierwszych na świecie robotów uwzględniających różnice kulturowe, mających służyć opiece nad osobami starszymi. Przełomowa koncepcja polega na zaprojektowaniu robotów, które dostosowują sposób, w jaki się zachowują i mówią, do kultury i nawyków osoby starszej, której mają pomagać.

„Chodzi o to, że roboty powinny być w stanie dostosować się do szeroko rozumianej kultury, w jakiej wychowała się i żyje dana osoba, determinowanej przynależnością do konkretnej grupy etnicznej. Jednocześnie roboty muszą być w stanie dostosować się do osobistych preferencji człowieka i w tym kontekście nie ma znaczenia, czy ktoś jest Włochem czy Hindusem”, wyjaśnił badacz Alessandro Saffiotti reprezentujący jednego z partnerów projektu, Uniwersytet w Örebro w Szwecji, w komunikacie prasowym opublikowanym na stronie internetowej Phys.org.

Co dokładnie robi robot CARESSES?

Poprzez komunikację z osobą starszą robot dostosuje swoją wiedzę, dopasowując ją do tożsamości kulturowej i indywidualnych cech tej osoby. Korzystając z tej wiedzy, robot będzie w stanie przypomnieć starszej osobie o konieczności przyjęcia przepisanych leków, zachęcić ją do zdrowego odżywiania i aktywności oraz pomoże jej utrzymywać kontakty z rodziną i przyjaciółmi. Robot będzie również w stanie zasugerować, jakie ubranie będzie odpowiednie na konkretną okazję, i przypomnieć danej osobie o zbliżających się świętach religijnych i innych uroczystościach. Robot nie zastąpi pracownika domu opieki. Jednak może on odegrać kluczową rolę, sprawiając, że osoby starsze będą czuły się mniej samotne, i ograniczając zapotrzebowanie na ciągłą obecność opiekuna.

Naukowcy testują pierwsze roboty CARESSES w domach opieki w Wielkiej Brytanii i Japonii. Są one wykorzystywane do pomocy starszym osobom pochodzącym z różnych kultur. Celem jest sprawdzenie, czy ludzie czują się bardziej komfortowo z robotami, które uwzględniają różnice kulturowe podczas komunikowania się z nimi. Naukowcy sprawdzają również, czy tego rodzaju roboty poprawiają jakość życia osób starszych. „Testowanie robotów poza laboratorium i podczas interakcji z osobami starszymi będzie, bez wątpienia, najciekawszą częścią naszego projektu”, dodał Saffiotti.

Innowacyjne roboty CARESSES (Culture Aware Robots and Environmental Sensor Systems for Elderly Support) mogą utorować drogę do wdrożenia usług w większym stopniu uwzględniających różnice kulturowe także w innych obszarach niż opieka nad osobami starszymi. „Będzie to wartość dodana w przypadku robotów mających wchodzić w interakcje z ludźmi. Nie chcę przez to powiedzieć, że dzisiejsze roboty są całkowicie neutralne kulturowo. W rzeczywistości w sposób niezamierzony reprezentują one kulturę osób, które je zbudowały i zaprogramowały”.

Więcej informacji:
strona projektu CARESSES

ostatnia zmiana: 2020-03-08
Komentarze


Polityka Prywatności