Nowe technologie (archiwalne artykuły)

Prace prowadzone w ramach wielu finansowanych ze środków UE projektów skupiają się na rozwijaniu robotyki w kierunku wspomagania ludzi w pokonywaniu wyzwań społecznych, takich jak zapewnianie opieki osobom starszym lub niesienie pomocy w sytuacjach klęsk żywiołowych. Nauczyciel akademicki pracujący nad jednym z takich projektów argumentuje, że prawa robotów wg Isaaca Asimova nie są wytycznymi moralnymi, na jakie wyglądają, i wymagają aktualizacji.
Dwukrzemek europu już od pewnego czasu przyciąga uwagę naukowców. Uznawany za obiecujący dla elektroniki i spintroniki, materiał ten został ostatnio poddany przez zespół fizyków z Polski, Niemiec i Francji kompleksowym badaniom wibracji jego sieci krystalicznych. Wyniki przyniosły niespodziankę: osadzone na podłożu z krzemu, niektóre struktury dwukrzemku europu okazują się drgać w sposób wyraźnie poszerzający możliwości projektowania nanomateriałów.
Polsko-czeski zespół badawczy zademonstrował, jak nawet wydawałoby się ultrabezpieczna postać środków płatniczych, zaprojektowana za pomocą mechaniki kwantowej, może mieć potencjalnie duże luki w zabezpieczeniach, narażające ją na sfałszowanie. Uwydatnia to jednak nie tyle ograniczenia tej nowej technologii, co jej stały potencjał do przekształcania społeczeństwa w XXI wieku.
Praca zakładów użyteczności publicznej w terenie może stać się prawdziwym utrapieniem nawet wtedy, kiedy dokładne mapy są pod ręką. Robotnicy są w stanie szybko zlokalizować poszukiwaną sieć, ale mogą koniec końców doprowadzić do uszkodzenia sieci należących do kogoś innego. Tego typu sytuacji już niedługo będzie można uniknąć dzięki wspomagającemu urządzeniu, opracowanemu w ramach projektu LARA.
MOTIT – serwis wypożyczający skutery elektryczne za pośrednictwem specjalnej aplikacji – przeszedł długą drogę od swojego uruchomienia w 2013 r. w Barcelonie. System, który zostanie niedługo udostępniony w Mediolanie, przechodzi właśnie testy w Paryżu. Jednak ten rozwój nie byłby możliwy bez udoskonaleń. Skargi użytkowników mających trudności ze zlokalizowaniem skuterów doprowadziły do powstania koncepcji odbiornika Galileo i wbudowania go w skutery MOTIT w ramach projektu G MOTIT.
Efektywna ocena szerszej rozpiętości zakresów widmowych laserów to dla przemysłu fotonicznego konieczność. Miniaturowy tripler częstości opracowany w ramach projektu MINIMODS może podnieść wydajność wytwarzania impulsów z 10 do ponad 30%.
Innowacyjna metoda suchego trawienia opracowana przez finansowanych ze środków UE naukowców może obniżyć koszty produkcji ogniw fotowoltaicznych aż o 25%.
Obawa o utratę pracy na rzecz tych, którzy potrafią wykonywać zadania szybciej, taniej i być może bardziej kreatywnie, towarzyszy człowiekowi od dawna. Z drugiej strony pojawia się obietnica nowej klasy próżniaczej, która uwolniona od przyziemnych, monotonnych i nudnych obowiązków, ma więcej wolnego czasu dla siebie. W świetle prognoz zapowiadających, że w ciągu najbliższych 20 lat 35% zawodów w Zjednoczonym Królestwie będzie zagrożonych automatyzacją, być może nadszedł już czas, by odróżnić terminatorów zawodów wykonywanych przez człowieka od suszarek bębnowych.
Do dnia dzisiejszego prawdziwy potencjał „w pełni połączonego” świata hamowało to, co miało go napędzać: technologia baterii. Materiał zdolny do przekształcania światła słonecznego, ciepła i ruchu w energię może już niedługo ten stan rzeczy zmienić.
Uruchomiona przez firmę Shell nowa stacja w Cobham, przy autostradzie M25, została wyposażona w ATM w ramach finansowanego ze środków UE projektu HYFIVE. To pierwsza z trzech stacji tankowania wodoru, które firma Shell zamierza otworzyć w 2017 r. w Zjednoczonym Królestwie.
Nowa maszyna o nazwie Watly oferuje rozwiązanie trzech najważniejszych wyzwań, z którymi boryka się społeczeństwo – zapewnienie dostępu do czystej wody, zrównoważone wytwarzanie energii elektrycznej i korzystanie z owoców trwającej rewolucji cyfrowej. Wspomagane z budżetu programu „Horyzont 2020” innowacyjne MŚP pracujące nad projektem są niemal gotowe do zaprezentowania pierwszej maszyny Watly w pełnej skali.
Finansowany ze środków unijnych projekt ALTEREGO pomaga naukowcom w opracowaniu „gry w lustrzane odbicie” z użyciem sztucznej inteligencji, która może zapewnić niedrogą i nieinwazyjną metodę diagnozowania i monitorowania schizofrenii.
Naukowcy, których prace są częściowo wspierane przez finansowany ze środków UE projekt SOMA, opracowali wszechstronne chwytaki robotyczne, potrafiące chwytać tysiące produktów dostępnych w supermarketach.
Częściowo wspierani przez finansowany ze środków UE projekt LUMINOUS neurobiolodzy opracowują rewolucyjny interfejs mózg-komputer dla pacjentów z zespołem całkowitego zamknięcia (CLIS).
W ramach nowych badań, częściowo wspieranych z funduszy finansowanego ze środków UE projektu IQIT, przygotowano pierwszy, przemysłowy plan budowy wielkoskalowego komputera kwantowego, który może otworzyć drogę do ekscytującej rewolucji technologicznej.
W ramach finansowanego ze środków UE projektu POLYACT zasady wytwarzania tkanin wykorzystano do produkcji mikrosiłowników, które mogą znaleźć cały szereg zastosowań biomedycznych zarówno na ciele człowieka, jak i w jego wnętrzu.
W ramach finansowanego ze środków UE projektu MINTWELD poczynione zostały przełomowe ustalenia dotyczące pękania podczas krzepnięcia w procesie spawania stali – to jeden z kluczowych dla przemysłu i sektora budowlanego problemów, ponieważ jego niewykrycie może skutkować wadami konstrukcyjnymi.
W wyścigu do inteligentnego otoczenia domy wydają się z roku na rok skupiać na sobie coraz większą uwagę. Sterowanie głosem jest jednym z narzędzi, w które przedsiębiorstwa nowoczesnych technologii chcą inwestować a – choć dostępne rozwiązania są nadal w powijakach – dofinansowany ze środków unijnych projekt zaskoczy je wykonując kolejny krok naprzód: sterowanie głosem z domieszką automatycznego rozpoznawania mowy.
Słyszy się, że zbyt intensywne korzystanie ze smartfona może negatywnie wpływać na rozwój mózgu a nawet spowodować uszkodzenie szyi. Jednak nie wyrzucajmy go do kosza. Dofinansowany ze środków unijnych projekt ma podnieść wiarygodność zdrowotną smartfonów poprzez opracowanie „Węchofona” – modułu, który będzie w stanie analizować powietrze wydychane przez użytkownika i wykrywać nawet 17 różnych chorób.
W Laboratorium Informatyki i Sztucznej Inteligencji MIT stworzony został pierwszy na świecie system, który pozwala każdemu użytkownikowi zbudować własny dron i dostosować go do swoich potrzeb. Potencjał tego inteligentnego narzędzia projektowego – stworzonego po części dzięki finansowanemu ze środków unijnych projektowi SOMA – zademonstrowano na różnych przykładach, w tym pięciośmigłowym „pentakopterze” i „króliczkokopterze” w kształcie królika.
Naukowcy Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) we współpracy z Instytutem Kolejnictwa (IK) wykonują kompleksową ocenę jakości i bezpieczeństwa szyn kolejowych. Ścisła współpraca obu instytucji w zakresie badań materiałowych zaowocowała wytworzeniem unikalnych w skali kraju kompetencji.
Nie ma wątpliwości, że potencjał grafenu i jego produkcja na masową skalę były jak dotąd powstrzymywane przez żmudne metody wytwarzania i związane z tym wysokie koszty Nowa technika opracowana przez partnerów projektu CARERAMM może te problemy przezwyciężyć.
W tym ostatnim wydaniu serii „Wyznaczanie trendów w nauce” w 2016 r. (kiedy będziecie to czytać, autor będzie już cieszyć się świętami w domowych pieleszach), przedstawiamy trzy związane ze świętami Bożego Narodzenia relacje, które w tym świątecznym okresie trafiły na czołówki doniesień w mediach.
Wiele współczesnych dzieł sztuki jest zagrożonych z powodu niezwykle szybko postępującego procesu niszczenia. W ramach NANORESTART – projektu poświęconego opracowywaniu nanomateriałów do ochrony i renowacji dziedzictwa kulturowego – wydrukowano w 3D rzeźbę, aby testować na niej nowe metody renowacji.
Partnerzy projektu PI-SCALE zaprezentowali niedawno swoje pierwsze demonstracyjne linie pilotażowe produkcji elastycznych OLED, stwarzając europejskim przedsiębiorstwom ogromną szansę na wprowadzenie ich pomysłów i koncepcji na rynek. Pokazane paski OLED posłużą za surowiec w specjalistycznych zastosowaniach oświetleniowych w opiece zdrowotnej, architekturze i transporcie.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności